• Start
  • Wiadomości
  • Co łączy Patti Smith, Zdzisława Beksińskiego i Andę Rottenberg? Przekonasz się w czwartki w IKM

Co łączy Patti Smith, Zdzisława Beksińskiego i Andę Rottenberg? Przekonasz się w czwartki w IKM

Patti Smith, Joseph Beyus, James Nachtwey, Sebastião Salgado, Zdzisław Beksiński, Anda Rottenberg i inni - to bohaterowie nowego cyklu filmowo-dyskusyjnego w Instytucie Kultury Miejskiej, zatytułowanego ArtBiografie, prezentującego filmy dokumentalne. Większość z nich będzie można zobaczyć przedpremierowo, jeszcze zanim trafią do kin. Wstęp na wszystkie projekcje jest bezpłatny. Początek już w czwartek, 23 listopada, 2017 r.
21.11.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Kadr z filmu 'Beuys. Sztuka to rewolucja'. Pokaz dokumentu o niemieckim artyście i działaczu zainauguruje cykl ArtBiografie w Instytucie Kultury Miejskiej

ArtBiografie to cykl nowy i „nienowy” zarazem. Serię spotkań filmowo-dyskusyjnych pod nazwą „ArtRebelie”, poświęconych artystom, Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku już organizował - w 2015 roku. Jego kuratorką była Aneta Szyłak, a bohaterami - artyści zbuntowani. ArtBiografie to jednak cykl o nieco innym charakterze.

- Chcemy w jego ramach pokazać filmy dokumentalne, które są biografiami artystów. Wspólnym kluczem dla nich jest to, że są to artyści, którzy byli ważni nie tylko dla świata sztuki, ale też zaangażowani społecznie, odważni, którzy byli istotnymi postaciami życia publicznego - tłumaczy dyrektor Instytutu Kultury Miejskiej Aleksandra Szymańska.

Projekcje będą odbywały się w sieni IKM, raz w miesiącu, w czwartek, aż do czerwca 2018 r. Szczegółowy program poznamy wkrótce, ale już wiadomo, że zobaczyć będzie można takie głośne polskie tytuły, jak „Beksińscy. Album wideofoniczny” (2017 r.), w reżyserii Marcina Borchardta czy opowiadający o słynnej kuratorce i krytyczce sztuki „Układanie wolności. Film o Andzie Rottenberg”, w reżyserii Róży Fabjanowskiej i Sławomira Malcharka.

- Szukaliśmy dokumentów, które są stosunkowo po pierwsze dobre, stosunkowo nowe, pokazywane raczej w zamkniętym obiegu festiwali czyli niekoniecznie łatwo dostępne. Takich filmów na szczęście powstaje coraz więcej, w dodatku bardzo dobrych. Widzowie będą mogli je zobaczyć dzięki naszej współpracy z dystrybutorem Against Gravity - dodaje Szymańska.

Na ekranie zobaczymy również takich zagranicznych artystów światowej sławy, jak Patti Smith, James Nachtwey czy Sebastião Salgado, a cykl w czwartek, 23 listopada, 2017 r., zainauguruje film o Josephie Beyusie - charyzmatycznym niemieckim artyście, teoretyku sztuki, pedagogu, aktywiście i społeczno-politycznym reformatorze XX wieku. Poświęcony mu dokument „Beuys. Sztuka to rewolucja” był nominowany był do Złotego Niedźwiedzia na Berlinale 2017.

Dzień później, w piątek, 24 listopada, 2017 r., niespodzianka - wyjątkowo odbędzie się kolejny pokaz w ramach cyklu (dalsze projekcje będą odbywały się zgodnie z harmonogramem, tj. w jeden czwartek miesiąca), poświęcony Andzie Rottenberg wspomniany dokument „Układanie wolności”.

Anda Rottenberg, światowej sławy kuratorka i krytyczka sztuki, podczas cyklu ArtBiografie wystąpi w podwójnej roli - bohaterki dokumentu 'Układanie wolności' i znawczy twórczości Josepha Beyusa

- Kiedy planowaliśmy zaprosić Andę Rottenberg i Annę Wacławik Orpik do dyskusji o Josephie Beyusie, okazało się, że powstał film o samej Andzie Rottenberg. Zdecydowaliśmy się włączyć ten film do cyklu - film o kuratorce, która i przed i w okresie transformacji w Polsce miała ogromny wpływ kształt sztuki współczesnej, na promocję ważnych, dziś światowej sławy artystów. Do dziś to niezwykle charyzmatyczna, aktywna kuratorka, pedagożka i promotorka sztuki współczesnej - tłumaczy Szymańska. - W spotkaniu udział wezmą także reżyserzy filmu, a dyskusję poprowadzi profesor Małgorzata Omilanowska.

Dyskusje z udziałem zaproszonych gości - krytyków, historyków, socjologów, badaczy i dokumentalistów - odbywać się będą po każdym filmie. To jeden z kluczowych elementów cyklu ArtBiografie.

- Bardzo zależy nam na tym, żeby nie pozostawić tych filmów bez komentarza. Do każdej dyskusji będziemy zapraszać osoby, które przybliżą nam bohaterów dokumentów. Porozmawiamy o tym, w jaki sposób zostali ukazani w filmach, ale też szerzej, na temat aspektu związanego z ingerencją kultury w życie publiczne, z odwagą artystów, itp. - mówi dyrektor IKM.

Dyskusje będą otwarte, co oznacza, że każdy z publiczności będzie mógł zadać pytanie, czy podzielić się swoimi przemyśleniami. I co ważne, nie musi się obawiać, że nie ma wiedzy kulturoznawczej, bo zaproszeni paneliści - znawcy sztuki danego artysty - będą mówić językiem skierowanym do szerokiej publiczności.

Film „Beuys. Sztuka to rewolucja” w reżyserii Andresa Veiela zobaczymy w czwartek, 23 listopada, o godz. 18. W dyskusji wezmą udział Anda Rottenberg i Anna Wacławik-Orpik. Dzień później, w piątek, 24 listopada, o godz. 19 rozpocznie się pokaz filmu o Andzie Rottenberg „Układanie wolności”, a po nim dyskusja z udziałem Andy Rottenberg oraz reżyserów filmu: Róży Fabjanowskiej i Sławomira Malcharka.

Na wszystkie wydarzenia w ramach cyklu ArtBiografie wstęp wolny. Pokazy odbywać się będą w sieni Instytutu Kultury Miejskiej (Gdańsk, ul. Długi Targ 39/40).

Czytaj też: Tydzień Węgierski w Teatrze Szekspirowskim: Ryszard III, Porno i Syn Szawła. Co jeszcze zobaczymy?

TV

W maju kwalifikacje do Mistrzostw Świata w Ergo Arenie!