• Start
  • Wiadomości
  • Oliwa. Neon - ostatni biurowiec Alchemii, prace budowlane już trwają

Oliwa. Neon - ostatni biurowiec Alchemii, prace budowlane już trwają

Neon to kolejny (i zarazem ostatni) budynek wchodzący w skład kompleksu biznesowego Alchemia w gdańskiej Oliwie. Ma być gotowy do użytku w drugiej połowie 2019 roku. Będzie zwieńczeniem całej wielkiej inwetycji, do której należą już biurowce: Argon (oddany do użytku we wrześniu ub.r.), Ferrum i Titanum (październik 2015) oraz Aurum i Platinum (2013).
08.04.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Wizualizacja Neonu, czwartego etapu Alchemii - widok od strony SKM

W czwartek, 5 kwietnia, 2018 r. pod budynek wmurowano kamień węgielny. Teraz wszystko ma się toczyć w błyskawicznym tempie, wykonawcy dostali na sfinalizowanie inwestycji półtora roku (październik 2019). 

- Neon będzie domknięciem niezwykłej inwestycji, jaką jest Alchemia - mówi Małgorzata Dobrowolska, właścicielka firmy Torus, która od 2011 roku realizuje projekt nowoczesnego kompleksu biznesowego w Gdańsku-Oliwie.

Dziś kompleks Alchemia oferuje m.in. największe w Trójmieście centrum rekreacyjno-sportowe z basenami, saunami, salą fitness, siłownią i halą sportową; powierzchnie biurowe i usługowe, oraz lokale gastronomiczne. Już wkrótce będzie oferował jeszcze więcej - w czwartek, 5 kwietnia, 2018 r. pod nowo powstający budynek Neonu wmurowano kamień węgielny.

- Tę uroczystość można traktować jak uruchomienie źródła energii potrzebnej do budowy całego budynku. Jestem pewna, że tej energii nam nie zabraknie, bo wszyscy mamy mocne przekonanie, że tworzymy coś potrzebnego ludziom i naszemu miastu, a jednocześnie po prostu ładnego - komentuje Dorowolska.

- W Alchemii staraliśmy się nie tylko wykorzystać doświadczenia zebrane podczas realizacji wcześniejszych inwestycji, zwłaszcza Arkońska Business Park, ale też pójść krok dalej w patrzeniu na budynki komercyjne w mieście i przestrzeń biurową. Konsekwentnie, od samego początku stawiamy na jakość, która przyciąga wymagających najemców i inwestorów, a także różnorodne, ogólnodostępne funkcje towarzyszące, tworzące miejski charakter kompleksu. Neon stanowi dopełnienie tego wieloetapowego projektu, urzeczywistnienie wizji, która jeszcze w 2011 roku wielu wydawała się zbyt odważna na realia polskiego rynku biurowego - dodaje Sławomir Gajewski, prezes spółki Torus.

Magdalena Mrozik, projektant w firmie Torus, podczas uoczystości wmurowania kamienia węgielnego pod Neon

Architektonicznie elewacja budynku będzie klamrą kompozycyjną łączącą elementy Alchemii I oraz Alchemii III. Rzut powierzchni biurowej budynku, podobnie jak w przypadku Argonu będzie miał kształt litery H, jednak na każdej kondygnacji funkcjonować będą dwa oddzielne trzony.

Neon będzie oferował w sumie ponad 35 tys. m2 powierzchni najmu - w tym blisko 33,5 tys. m2 z przeznaczeniem na biura, oraz nieco ponad 1,5 tys. m2 powierzchni usługowo-handlowej zlokalizowanej na parterze. Inwestor planuje rozszerzenie oferty usługowo-handlowej dostępnej w ramach kompleksu o kolejne lokale gastronomiczne oraz przedszkole.

Powierzchnia typowej kondygnacji biurowej będzie wynosiła ponad 3 tys. m2, w ofercie znajdą się także mniejsze moduły - od 300 m2). Inwestycja przewiduje powstanie 317 miejsc parkingowych dla samochodów zlokalizowanych w większości w budynku (na poziomach -2, -1, +1, +2). Ponadto znajdą się w nim 334 miejsca parkingowe dla rowerów i pełna infrastruktura sanitarna dla rowerzystów.

Zakładany termin oddania budynku do użytku to przełom III i IV kwartału 2019 roku.

Wizualizacja Neonu, czwartego etapu Alchemii - widok z lotu ptaka

Projekt jest zauważany i doceniany przez branżę. Za II etap realizacji, łączący część pełniącą funkcje biurowe z usługowymi, Alchemia otrzymała nagrodę podczas EUROBUILD AWARDS 2015 - najbardziej prestiżowego konkursu branży nieruchomości komercyjnych w kraju. Inwestycja zwyciężyła w kategorii Nowy Biurowiec Roku w Polsce, pokonując 18 innych projektów.

Najemcami Alchemii są głównie międzynarodowe firmy, m.in. State Street Bank Polska, Lufthansa Systems Poland, Kemira, ale także dobrze znane polskie marki, m.in. Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, Grupa Wirtualna Polska, również Torus (deweloper obiektu). Alchemia wpisuje się w szeroki kontekst rewitalizacji terenu (powstała w dużej mierze na miejscu byłych zakładów Chemia). Wszystkie budynki kompleksu certyfikowane są w amerykańskim systemie oceny wysokowydajnych inwestycji LEED na najwyższym poziomie, Platinum. Oznacza to, że spełniają najwyższe standardy jakościowe, uwzględniają aspekty środowiskowe oraz zdrowotne (w odniesieniu do ich bezpośrednich użytkowników).

Projektantem całego kompleksu Alchemia jest pracownia APA Wojciechowski z Warszawy. Za przeprowadzanie procesu LEED odpowiada Architects&Consultants / AVA Agnes Vorbrodt&Associates.

TV

Profilaktyka piersi w tramwaju w Dzień Kobiet