PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Wspólnie na rzecz Domu Sąsiedzkiego w Osowej

Wspólnie na rzecz Domu Sąsiedzkiego w Osowej
W środę 10 maja w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 2 w Osowej czterech partnerów społecznych podpisało Porozumienie na Rzecz Stworzenia Koncepcji Funkcjonalno-Użytkowej Domu Sąsiedzkiego w Gdańsku Osowej. W podpisaniu Porozumienia uczestniczył prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

- Celem partnerstwa jest określenie potrzeb i zasobów społecznych dzielnicy, a następnie wypracowanie i wdrożenie przygotowanej koncepcji, by w 2018 roku przy ulicy Barniewickiej zaczął funkcjonować Dom Sąsiedzki – mówi prezydent Paweł Adamowicz. – Oczywiście wszystkie prace odbywają się w bliskiej współpracy z bardzo aktywną Radą Dzielnicy Osowa.
Miasto Gdańsk dąży do przejęcia budynku dworca kolejowego Gdańsk Osowa. Przygotowanie założeń remontowych budynku wymaga określenia, co będzie się działo w budynku.

Cztery organizacje partnerami
Cztery organizacje: Stowarzyszenie „INNE jest piękne”, Fundacja Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Pierwszy Krok”, Stowarzyszenie Edukatorów i Terapeutów „Zaczarowani” oraz Fundacja WIEM i UMIEM, wyraziły chęć zaangażowania się w żmudną pracę nad całościową koncepcją.
Formalnie organizacje stały się partnerami w pierwszej części procesu – budowania koncepcji – z chwilą podpisania Porozumienia na Rzecz Stworzenia Koncepcji Funkcjonalno-Użytkowej Domu Sąsiedzkiego w Gdańsku Osowej przy udziale Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza.
Partnerzy, odnosząc się do definicji Centrum lokalnego, która mówi, że działa ono na rzecz lokalnej społeczności – indywidualnie określonej na podstawie jej potrzeb i potencjału, tworząc miejsce dostępne dla mieszkańców i wykorzystując dostępne narzędzia w ramach animowania współpracy sąsiedzkiej i uaktywniając liderów lokalnych, korzystają z nich wszyscy mieszkańcy lub grupy zróżnicowane ze względu na specyficzne cechy np. wiek, zainteresowania, sytuację życiową, wykluczenie społeczne itp. podjęli decyzję o przygotowaniu koncepcji funkcjonowania domu sąsiedzkiego, który dostępny jest przynajmniej 35 godzin w tygodniu., w tym w weekend. Na ostatnim spotkaniu uczestnicy - opierając się na wynikach badań potrzeb osowian (Mapa potrzeb, Badania seniorów, Ankieta budżetowa RDO, Quo vadis, Gdańsku? Osowa) - tworzyli "listę życzeń" pod kątem rodzajów zajęć, spotkań, wydarzeń, dyskutowali na temat potencjalnych użytkowników. Moderacją spotkań zajmują się pracownicy Referatu Współpracy Lokalnej i Innowacji Społecznych Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Podpisanie Porozumienia na Rzecz Stworzenia Koncepcji Funkcjonalno-Użytkowej Domu Sąsiedzkiego w Gdańsku Osowej

Czternaście klubów już działa
W Gdańsku organizacje pozarządowe prowadzą 14 klubów i domów sąsiedzkich w różnych częściach Miasta. Każdy z nich jest niepowtarzalny, ponieważ realizuje działania wynikające z własnych zasobów, a przede wszystkim z potrzeb społeczności lokalnej. W wielu centrach realizowane są zajęcia plastyczne, muzyczne, integracyjne. Odbywają się spotkania mam z dziećmi, seniorów, grup zainteresowań. W ostatnim roku z oferty skorzystało prawie 40 000 gdańszczan.
Więcej o obecnie działających centrach: https://www.gdansk.pl/urzad-miejski/wydzial-rozwoju-spolecznego/Kluby-i-domy-sasiedzkie,a,2785

Dariusz WołodźkoUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowydariusz.wolodzko@gdansk.gda.pl
Dariusz Wołodźko - najnowsze
Dariusz WołodźkoUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowydariusz.wolodzko@gdansk.gda.pl
Dariusz Wołodźko - najnowsze