PORTAL MIASTA GDAŃSKA

„Skarbek” już otwarty i czeka na 96 maluchów

„Skarbek” już otwarty i czeka na 96 maluchów
Nowy żłobek nazywa się „Skarbek” i mieści się przy ul. Kolorowej 27 w Gdańsku. Składa się z trzech oddziałów i przyjmie 96 dzieci. To trzynasta tego typu placówka w naszym mieście. Dziś, 27 marca, odbyło się oficjalne otwarcie.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W trakcie odbywały się m.in. szkolenie kulinarne „Mały brzuszek - wielkie potrzeby” dla kucharek Gdańskiego Zespołu Żłobków (GZŻ) ze specjalistami Instytutu Żywienia i Rozwoju „Eligo” oraz szkolenie dla opiekunek z zakresu animacji zabaw dla dzieci realizowane przez Akademię Animatora. Rodzice i maluchy wzięli udział w zabawach adaptacyjnych. Na miejscu był psycholog, który chętnym udzielał porad. W trakcie oficjalnej części maluchy i ich opiekunów przywitał prezydent Gdańska.

- Wiem, że wielu z was już wyczekiwało zakończenia tej inwestycji i rozpoczęcia rekrutacji do nowego żłobka. Z tym większą radością przekazujemy miejsce, w którym wasze dzieci będą mogły ciekawie spędzać czas i się rozwijać. To trzynasta placówka, która wejdzie w skład Gdańskiego Zespołu Żłobków. Łącznie opieką otoczonych będzie 1088 dzieci. Od 2011 roku w naszym mieście uruchomiono 533 nowych miejsc dla dziećmi w wieku do lat 3, także tych z niepełnosprawnościami – mówił Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. - Zdajemy sobie sprawę, że miasto najlepiej rozwija się wtedy, gdy tworzą je ludzie, którzy mają poczucie komfortu i bezpieczeństwa, mogą łączyć życie zawodowego z prywatnym. To dlatego inwestujemy w budowę nowych żłobków oraz przedszkoli, i systematycznie oddajemy gdańszczanom i gdańszczankom kolejne, nowe tego typu placówki. Jest to szczególnie ważne, bo Gdańsk może się poszczycić tym, iż z roku na rok wzrasta liczba dzieci urodzonych w naszym mieście.

„Skarbek” składa się z trzech oddziałów. Znajdzie w nim opiekę 96 dzieci do 3. roku życia. Każdy oddział złożony jest z: sypialni wyposażonej w łóżeczka i leżaczki, bawialni z zabawkami dostosowanymi do wieku dziecka, łazienek sąsiadujących z salami i z pomieszczeniami przeznaczonymi do dezynfekcji nocników. W budynku jest też składająca się z kilku pomieszczeń kuchnia z nowoczesnym sprzętem, pomieszczenia techniczne i atrium, czyli sala pełniąca funkcję auli, miejsca spotkań i występów. Do końca kwietnia - jeśli pogoda na to pozwoli - planowane jest otwarcie placu zabaw. Budynek jest wybudowany w nowoczesnej technologii, dzięki temu będzie trzy razy bardziej energooszczędny niż obiekty budowane tradycyjnie. Koszt inwestycji to ponad 6,5 mln zł (żłobek wybudowano przy wsparciu środków z programu „Maluch”).

- To trzynasta placówka, ale na pewno nie pechowa. Sale są świetnie wyposażone, a kadra, która będzie tu pracować, doskonale wyszkolona. Pierwszy raz będziemy mieli pod opieką trojaczki - cieszyła się Krystyna Konieczny, dyrektor Gdańskiego Zespołu Żłobków. Zapowiedziała też powstanie pierwszego… małego klubu kibica siatkówki.

Dwukrotny wzrost liczby miejsc

W ostatnich latach liczba miejsc w gdańskich żłobkach wzrosła dwukrotnie - powstały nowe placówki przy ul. Królewskie Wzgórze, Wilanowskiej i Olsztyńskiej. W każdym z nich dzieci mają do dyspozycji przestrzeń do zabawy, wypoczynku, posiłków i zabaw stolikowych. Wokół placówek znajdują są tereny zielone z placami zabaw, z których maluchy korzystają, kiedy tylko pogoda dopisuje. Poza tym prowadzono remonty w już istniejących placówkach i wyposażono je w m.in. nowoczesne, kolorowe zabawki i pomoce edukacyjne.

Co ważne, maluchy w żłobkach się nie nudzą - każdego dnia biorą udział w zajęciach ruchowo-umuzykalniających, plastycznych, tematycznych i dydaktycznych. W ofercie zajęć standardowych, czyli dostępnych w ramach opłaty za pobyt dziecka w żłobku,  znajdują się m.in. ćwiczenia umuzykalniające z rytmiką, gimnastyka ogólnorozwojowa i zajęcia logopedyczne.

- Pracownicy żłobka współpracują z rodzicami podopiecznych, którzy od 2011 roku tworzą przy każdej z placówek Społeczne Rady Rodziców. Ich działalność niezmiennie stanowi wsparcie dla gdańskich placówek w wypełnianiu opiekuńczej, wychowawczej i edukacyjnej roli, dając jednocześnie rodzicom możliwość ścisłej współpracy i uczestnictwa w życiu żłobków - podkreśla Krystyna Konieczny, dyrektor Gdańskiego Zespołu Żłobków.

 Z kolei zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej przypomina, że we wszystkich placówkach GZŻ wprowadzono standaryzację żywienia.

- Nasze rozwiązanie docenił nawet rzecznik praw dziecka, który umieścił je na swojej stronie internetowej jako przykład dobrej praktyki żywieniowej - podkreśla Piotr Kowalczuk. - Aby podkreślić, jak ważne są opiekunki z gdańskich żłobków, którym mieszkańcy naszego miasta powierzają swe pociechy, w 2005 roku zainaugurowano w Gdańsku  tradycję  nadawania tytułu Opiekunki Roku. Kandydatów nominują kierownicy, rodzice i personel żłobków. Laureatkę losują dzieci. Personel żłobków uzyskał też w tym roku wysokie podwyżki.

Anna Mizera-NowickaUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowy
Anna Mizera-Nowicka - najnowsze
Anna Mizera-NowickaUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowy
Anna Mizera-Nowicka - najnowsze