Otwórz się na pomoc… psychologiczną

W poniedziałek 14 marca rusza gdański Tydzień wsparcia psychologicznego. Gdańszczanie będą mogli skorzystać z bezpłatnych spotkań z psychologami, wziąć udział w warsztatach, wykładach i seminariach.

Otwórz się na pomoc… psychologiczną
A
A
data publikacji: 11 marca 2016 r.

Rozpoczynający się Tydzień wsparcia psychologicznego to różnego rodzaju spotkania, które mają popularyzować wiedze o zdrowiu psychicznym i zapobiegać stygmatyzacji i alienacji osób korzystających z pomocy psychologicznej.

Jak mówią organizatorzy – Pragniemy, aby zagadnienia, dotąd najczęściej będące przedmiotem dyskusji specjalistów stały się tematem debaty publicznej z udziałem mieszkańców Gdańska i profesjonalistów? Chcielibyśmy zaprezentować różne formy pomocy i wsparcia psychologicznego w sposób prosty, ułatwiający udzielenie odpowiedzi na pytanie „Czy to może być dobre także dla mnie?”. Jak podkreśla Katarzyna Wieczorek, jedna z organizatorek Tygodnia - korzystanie z pomocy psychologicznej to przejaw dojrzałości i zdrowego dbania o siebie.

14 marca, godz. 12.00 w auli Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego (ul. J. Bażyńskiego 4) odbędzie się debata inauguracyjna Tygodnia wsparcia psychologicznego. W debacie udział wezmą eksperci ( B.Borys, M.Szulc, K.Wieczorek, M.Fierske, K.Szarzała), prowadzić ja będzie red. Hannę Wilczyńską-Toczko z Radia Gdańsk. Podczas debaty specjaliści rozmawiać będą o różnych formach pomocy psychologicznej. Kiedy należy udać się do psychologa, kiedy do psychoterapeuty, a kiedy do psychiatry. Po debacie odbędzie się prezentacja książki „Uczę się ciebie człowieku” autorstwa Bogusława Borysa.

Wszystkie działania odbywające się w trakcie tygodnia są bezpłatne, obowiązują jedynie zapisy ze względu na ograniczoną liczbę miejsc. Zapisy prowadzone będą podczas spotkania inaugurującego.

Od 14 do 20 marca odbywać się będą dni otwarte w gdańskich placówkach udzielających pomocy psychologicznej, gdzie będzie możliwość skorzystania z bezpłatnych wizyt. W ramach konsultacji w publicznych ośrodkach i prywatnych placówkach pomocy, będzie możliwe wstępne rozeznanie problemu oraz uzyskanie informacji o dalszej drodze postępowania i możliwościach korzystania z dalszego wsparcia.

Od poniedziałku do czwartku podczas Tygodnia wsparcia psychologicznego w godz. 8-13.00 bezpłatną pomoc psychologiczną będzie można uzyskać w punkcie konsultacyjnym Gdańskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień przy ul. Dyrekcyjnej 5 na 4 piętrze w Gdańsku.W godzinach funkcjonowania poradni można uzyskać poradę telefoniczną lub umówić się na spotkanie indywidualne.

Czynna będzie także NetPoradnia gdzie można uzyskać pomoc psychologiczną w formie mailowej pod adresem e-mail:netporadnia@gcpu.pl. Konsultacje są bezpłatne, a odpowiedzi udzielają psycholodzy, pedagodzy, terapeuci Gdańskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień.

Wybrane propozycje warsztatów:

15 marca - Jak być dobrym rodzicem i budować satysfakcjonującą więź z dzieckiem - wykład w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie (Gdańsk, ul. K. Leczkowa 1A)

17 marca - Dziecko na zakręcie. Sytuacja dziecka krzywdzonego i nasze reakcje - warsztat w Centrum Interwencji Kryzysowej, Fundacja Dzieci Niczyje (Gdańsk, pl. ks. Gustkowicza 13)

18 marca -Jaka matka, taka córka…? O znaczeniach relacji z matką dla życia kobiety - seminarium warsztatowe w Fundacji Wspierania Rodzin Przystań (Gdańsk, ul. Mickiewicza 9/11)

18 marca Pomoc psychologiczna, – jaka, kiedy, dla kogo? - warsztat w Gdańskim Ośrodku Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży (Gdańsk, ul. Racławicka 17)

Lista punktów udzielających pomocy podczas Tygodnia wsparcia psychologicznego (271.14 KB)

Organizatorami tygodnia są: Zespół Interdyscyplinarny, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku, Fundacja Wspierania Rodzin Przystań, Fundacja Dzieci Niczyje oddział Gdańsk.

Patronem merytorycznym jest Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychodynamicznej www.psychodynamika.pl

"Otwórz się na pomoc.Tydzień wsparcia psychologicznego" odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Gdańsk.

Olimpia Schneider (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy
olimpia.schneider@gdansk.gda.pl
więcej tekstów autora
Olimpia Schneider (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy
olimpia.schneider@gdansk.gda.pl
więcej tekstów autora