PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Od lokalności do unijności, czyli wyzwania europejskich miast

Od lokalności do unijności, czyli wyzwania europejskich miast
Na początku marca w Brukseli spotkali się burmistrzowie największych miast Europy. W debacie tej uczestniczył prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz. Pokłosiem spotkania jest list 34 przedstawicieli dużych miast europejskich skierowany do przewodniczącego Rady Europy Donalda Tuska i do Paolo Gentiloniego, premiera Włoch, znanego m.in. z aprobaty koncepcji Europy różnych prędkości.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Zebrani podczas Szczytu Burmistrzów dyskutowali na temat łączności poszczególnych państw z Unii Europejskiej, sytuacji samorządności w państwach członkowskich, a także wpływu lokalnych polityków na moderowanie życia społeczności miast.  Istotną częścią dyskusji Eurocities była debata o przyszłości Europy po głosowaniu w sprawie Brexitu i w obliczu rosnącego populizmu i eurosceptycyzmu.

„Potrzebujemy pewnej swych działań i silnej Unii Europejskiej, która podejmie wyzwania, z jakimi każdy z nas z osobna nie może sobie skutecznie poradzić, by wspomnieć o zmianach klimatycznych, bezpieczeństwie i pogłębiających się nierównościach” – czytamy w liście. Burmistrzowie wskazują też, że wzmocnienie Unii zaczyna się od obywateli. W wielu europejskich miastach mieszkańcy uczestniczą w nowych formach demokracji, z których Unia może czerpać inspiracje i adaptować pewne rozwiązania w swoich strukturach globalnych. Zebrani zauważyli, że wyzwaniem, przed którym stoi Unia, jest odzwierciedlenie innowacyjności jej obywateli: „Trzeba, żeby politycy i urzędnicy wszystkich szczebli administracji rządowej wyszli zza swych biurek, by słuchać i rozmawiać bezpośrednio z obywatelami” – stwierdzają burmistrzowie. Istotną częścią przesłania jest też wskazanie na dialog i nieustanną współpracę na linii: europejskie miasta – instytucje UE.

Przewodniczący Eurocities odwołali się też do Białej Księgi, w której Komisja Europejska 1 marca przedstawiła pięć scenariuszy możliwego rozwoju Unii. Wskazują jednak, że rozpatrywanie potencjalnej przyszłości UE to za mało i należy odwołać się do jej fundamentów. „Nasz scenariusz dla Europy opiera się na kanonie podstawowych wartości: szacunku, wolności, spójności, solidarności, bezpieczeństwa, różnorodności i równości szans” – wyliczają podpisani. W związku z tym w najbliższym czasie miasta europejskie będą pracowały w ramach kampanii „Miasta na rzecz przemyślenia postaci i przemodelowania Europy”, angażując swoich mieszkańców w dialog o kształcie UE. List podpisali Daniël Termont, burmistrz Gandawy, przewodniczący Eurocities, oraz Karin Wanngård, burmistrz Sztokholmu, wiceprzewodnicząca Eurocities.

Przypomnijmy. Podczas spotkania w Brukseli prezydent Adamowicz wskazywał, że najważniejszym wyzwaniem, przed którym stoi współczesne społeczeństwo, jest eurosceptycyzm wzmagany przez radykalizm i populizm. Konieczny jest więc zwrot ku demokratycznym wartościom. Jako przykład aktualnych działań lokalnych odpowiadających na wyzwania europejskiej sytuacji wskazał m.in. Gdański Model Integracji Imigrantów. Jednocześnie podkreślił, że podstawowym zadaniem samorządów powinna być nieustanna edukacja obywateli: – Świadomy obywatel jest w stanie ocenić, jaką wartość ma Unia Europejska, zna bowiem bilans zysków i strat. Wiedza stanowi warstwę ochronną dla populistycznych pseudoprawd (i tak wszechobecnych aktualnie „fake news”). Świadomy obywatel zna również historię i wie, że Unia stanowi niezaprzeczalne dobro i jest gwarancją bezkonfliktowego rozwiązywania sporów i pokojowego dochodzenia do konsensualnych rozwiązań – wyliczał prezydent Adamowicz.

Wystosowany list ma stanowić przyczynek do dyskusji przedstawicieli państw i rządów UE, która odbędzie się 25 marca w Rzymie z okazji 60. rocznicy podpisania traktatów rzymskim. Podczas szczytu odbędzie się debata zarówno nad dotychczasowymi osiągnięciami UE, jak i nad wyzwaniami, przed którymi stoją kraje członkowskie.

Bruksela, 16 marca 2017r.

 

Do Przewodniczącego Rady, pana Tuska, do Premiera, pana Gentiloni

Szanowny Panie Przewodniczący, szanowny Panie Premierze,

 

My, burmistrzowie największych miast Europy, cenimy sobie głęboko dumną historię Unii Europejskiej, historię pokoju, solidarności i dobrobytu, podobnie jak jej przyszłość. Głosowanie za Brexit wstrząsnęło fundamentami Unii Europejskiej rodząc eurosceptycyzm w wielu państwach członkowskich i rosnące poczucie oddalenia między Unią Europejską, a jej obywatelami. Z wyzwaniami tymi możemy sobie poradzić tylko wówczas, gdy wszystkie poziomy administracji rządowych połączą siły, by skupić obywateli wokół projektu Europy, opartego na optymizmie, zaufaniu i zaangażowaniu.

W oczekiwaniu na szczyt głów państw i rządów w Rzymie, zaplanowany na 25 marca, zwracamy się do przywódców UE i poszczególnych krajów o rozważenie następującego przesłania EUROCITIES w sprawie przyszłości Europy, sformułowanego na Szczycie Burmistrzów, który miał miejsce w Brukseli w dniu 7 marca 2017r.:

 

- Po pierwsze, potrzebujemy pewnej swych działań i silnej Unii Europejskiej, która podejmie wyzwania, z jakimi każdy z nas z osobna nie może sobie skutecznie poradzić, by wspomnieć o zmianach klimatycznych, bezpieczeństwie i pogłębiających się nierównościach. Jako duże miasta Europy inwestujemy i wnosimy wkład w efektywnie funkcjonującą Europę. Czynimy to w duchu współpracy, opierając się na otwartości, na wzajemnym dzieleniu się, a nie konkurencji, oraz na solidarności między nami. Współpracujemy, by we wszystkich naszych miastach budować potencjał, który umożliwia radzenie sobie ze wspólnymi dla nas wyzwaniami, i by maksymalizować stojące przed nami możliwości. Mamy solidne podstawy, by wierzyć w pozytywną przyszłość dla Unii Europejskiej.

 

- Po drugie, wzmocnienie Unii rozpoczyna się od jej obywateli. Nasze miasta dysponują bogactwem doświadczenia i przykładów nowych form demokracji, angażujących bezpośrednio naszych mieszkańców. Jako miasta, stale rozwijamy mechanizmy umożliwiające lepsze wsłuchiwanie się w głos mieszkańców i wspólną pracę nad kształtowaniem skutecznych rozwiązań. Unia Europejska powinna czerpać inspirację z tego, co się dzieje w miastach, i wzmacniać własne narzędzia otwartych rządów, aby móc lepiej odzwierciedlić innowacyjność jej obywateli. Trzeba, żeby politycy i urzędnicy wszystkich szczebli administracji rządowej wyszli zza swych biurek, by słuchać i rozmawiać bezpośrednio z obywatelami.

 

- Po trzecie, pracujcie ręka w rękę z Waszymi miastami. Jako przywódcy miast, proponujemy nieprzerwany i otwarty dialog z instytucjami UE na temat wyzwań dnia dzisiejszego i jutrzejszego oraz najlepszych sposobów wspólnego sprostania nim.


Tylko w ten sposób możemy wszyscy razem uzyskać rezultaty, które wyjdą naprzeciw potrzebom naszych obywateli. Agenda Miejska, to dla UE i tematycznych porozumień partnerskich dobry punkt wyjścia pod względem testowania nowych metod pracy na poziomie Unii. W ramach tych partnerskich porozumień gromadzimy przy wspólnym stole Komisję, państwa członkowskie i miasta członkowskie, aby wypracowywać wspólne i lepsze zrozumienie wyzwań i rozwiązań. Takie metody pracy na wszystkich poziomach rządowych i samorządowych oraz w różnych sektorach wymagają dalszego rozwijania, a jednocześnie wprowadzania ich do szerszej liczby tematów niż te, którymi obecnie zajmuje się Agenda Miejska.

 

Biała Księga Komisji o przyszłości Europy stanowi pożyteczny przyczynek do rozpoczęcia przemyśleń o tym, jakie powinny być następne kroki. Jednakże, aby naprawdę przeanalizować sposób, w jaki funkcjonujemy, musimy spojrzeć dalej, niż proponuje pięć scenariuszy białej księgi. Nasz scenariusz dla Europy opiera się na kanonie podstawowych wartości: szacunku, wolności, spójności, solidarności, bezpieczeństwa, różnorodności i równości szans.

 

Jako przywódcy miast, opowiadamy się zdecydowanie za wnoszeniem wkładu w kształtowanie przyszłości naszej Unii Europejskiej, która będzie mieć sens dla jej obywateli. W ciągu najbliższych 12-18 miesięcy będziemy pracować ręka w rękę z partnerami lokalnymi i europejskimi nad naszą kampanią: „Miasta na rzecz przemyślenia postaci i przemodelowania Europy”. Chcemy zaangażować bezpośrednio naszych mieszkańców w otwarty dialog o tym, jaka UE jest nam potrzebna. Oferujemy nasze zaangażowanie i partnerstwo przywódcom Unii Europejskiej i jej krajów, by podjąć wspólną pracę ku pozytywnej przyszłości dla Europy i ku jej zbliżeniu do jej obywateli.

 

 

Z poważaniem,


Daniël Termont, Burmistrz Gandawy, Przewodniczący EUROCITIES

Karin Wanngård, Burmistrz Sztokholmu, Wiceprzewodnicząca EUROCITIES

Anna IwanowskaUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowy
Anna Iwanowska - najnowsze
Anna IwanowskaUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowy
Anna Iwanowska - najnowsze