PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Nowa zabudowa mieszkaniowa w Dolnym Wrzeszczu?

Nowa zabudowa mieszkaniowa w Dolnym Wrzeszczu?
23 czerwca 2016 roku Biuro Rozwoju Gdańska wzięło udział w spotkaniu zainicjowanym przez Radę Dzielnicy Wrzeszcz Dolny. Omawiana na nim koncepcja miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Wrzeszcz Dolny rejon ulic Hallera i Grudziądzkiej” wzbudziła niepokój wśród części mieszkańców sąsiedniej ulicy Pstrowskiego.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Dla terenu objętego granicami procedowanego planu nie obowiązuje obecnie żaden MPZP. Rozpoczęcie prac nad nim podyktowane było umożliwieniem przekształcenia funkcjonalno-przestrzennego terenu produkcyjno-usługowo-składowego w atrakcyjnej lokalizacji. Niewątpliwie predysponowanego do intensywniejszej i bardziej reprezentacyjnej zabudowy mieszkaniowo-usługowej. W Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego z 2007 roku wskazano kierunki rozwoju miasta do wewnątrz, by przeciwdziałać rozlewaniu się miasta. Taki kierunek będzie również kontynuowany w nowym Studium zgodnie z rekomendacją Rady Studium. Procedowany plan idealnie wpisuje się w te zapisy. Warto zaznaczyć, że uchwalenie  planu na tym terenie pozwoli także wykreować nowe przestrzenie publiczne, połączenia piesze i rowerowe, których układ wzmocniony zostanie kompozycją układu otaczającej zabudowy.

Spotkanie zainicjowała Rada Dzielnicy Wrzeszcz Dolny.

Pierwsze inwestycje
Obecnie na przedmiotowym terenie znajdują się jedno i dwukondygnacyjne budynki o przeznaczeniu produkcyjno-usługowo-składowym. W północnej części obszaru objętego granicami przystąpienia, znajduje się zajezdnia autobusów ZKM oraz budynki i infrastruktura związane z obsługą taboru. Południowa część zajmowana była niegdyś przez przedsiębiorstwo techniczno-handlowe motoryzacji „Polmozbyt”, które w wyniku przemian po roku 1989 przekształciło się w spółki kontynuujące działalność motoryzacyjno-dealerską. Z czasem na tym obszarze pojawiły się także inne działalności usługowe, min. drukarskie, budowlano-remontowe, a nawet medyczne, odzieżowe i spożywcze.
Jeszcze w tym roku firma Robyg, właściciel części terenów na południe od strony ulicy Grudziądzkiej, chce wystąpić o pozwolenie na budowę dwóch pierwszych budynków. Może to zrobić na podstawie wydanej decyzji o warunkach zabudowy, która została skorelowana z założeniami procedowanego obecnie planu.
W spotkaniu uczestniczyła także Radna Miasta Gdańska Emilia Lodzińska.

Mieszkańcy przeciw, BRG i FRAG za
Niektóre założenia przedstawione przez Biuro Rozwoju Gdańska nie podobają się okolicznym mieszkańcom jak również Radzie Dzielnicy. Ich zdaniem 40-metrowe dominanty, zaprojektowane w celu podkreślenia najważniejszej z zaproponowanych przestrzeni publicznych, nie wpasowują się w obecne walory urbanistyczne i architektoniczne zabudowy Dolnego Wrzeszcza. Mieszkańcy uważają również, że taki przyrost mieszkańców na tym terenie może spowodować problemy komunikacyjne. Dyrektor Biura Rozwoju Gdańska Edyta Damszel-Turek zapewnia jednak, że układ komunikacyjny dla docelowej zabudowy został dokładnie przeanalizowany i możliwe jest zrealizowanie nowej zabudowy. - Nowa inwestycja nie pogorszy istniejącego układu komunikacyjnego. Proszę pamiętać, że jest tu tramwaj, a liczba miejsc parkingowych, czyli jedno auto na jedno mieszkanie, musi zostać przez potencjalnego inwestora zapewniona – podkreślała dyrektor BRG, która wytłumaczyła również, że tylko w dwóch miejscach dopuszczono 40 metrowe wysokości (13 kondygnacji), co nawiązuje do wysokości na Zaspie, a większość zabudowy będzie stopniowana. Przy ulicy Pstrowskiego osiągnie wysokość 13 metrów (cztery kondygnacje) i będzie rosła w kierunku północnym.
Koncepcji bronił również Karol Spieglanin z Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej, tłumacząc że wysokość zabudowy będzie zróżnicowana, a budowanie 4-kondygnacyjnych budynków jest obecnie nieopłacalne. Warto zaznaczyć, że w planie nie dopuszcza się tworzenia od strony ulicy Hallera dodatkowej drogi tzw. serwisowej, a przestrzenie publiczne będą obudowane sklepami i usługami na parterach.
Za planami zabudowy opowiadał się również Karol Spieglanin z Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej.

Czas na wnioski
Procedowany plan jest obecnie w fazie koncepcyjnej. Jest to idealny moment, by zabrać głos w sprawie i złożyć wnioski, do czego zachęcała na spotkaniu dyrektor BRG. Dodała również, że każdy głos jest indywidualnie rozpatrywany przez Prezydenta Miasta Gdańska.

Agnieszka SiedleckaBiuro Rozwoju Gdańska
Agnieszka Siedlecka - najnowsze
Agnieszka SiedleckaBiuro Rozwoju Gdańska
Agnieszka Siedlecka - najnowsze