Gdański Teatr Szekspirowski zaprasza na podróż w czasie!

Już 20 maja, w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich, Teatr Szekspirowski zaprasza do XVII wiecznej Szkoły Fechtunku – elżbietańskiego pierwowzoru gdańskiego teatru – w której odbywały się zarówno spektakle teatralne, jak i ćwiczenia oraz turnieje szermiercze. Gwarantowana zabawa dla całej rodziny!

Gdański Teatr Szekspirowski zaprasza na podróż w czasie!
A
A
data publikacji: 17 maja 2017 r.

Przyjdź i dowiedz się:
- czym różni się dawny fechtunek od współczesnej szermierki sportowej,
- jakie rodzaje białej broni do nich służą – opowie o nich sam Wielki Fechmistrz Gdańskiej Szkoły Fechtunku Tadeusz Pagiński,
- jakie są związki Teatru Szekspirowskiego ze Szkołą Fechtunku.

Na wszystkie wydarzenia tego dnia wstęp jest wolny!

PARTNERAMI WYDARZENIA SĄ SZKOŁA PODSTAWOWA NR 70 W GDAŃSKU ORAZ FUNDACJA GDAŃSKA SZKOŁA FLORETU

Scena walki ze spektaklu Wesołe kumoszki z Windsoru
Scena walki ze spektaklu Wesołe kumoszki z Windsoru
Dawid Linkowski

W PROGRAMIE:

 

POKAZY SZERMIERCZE

20 maja 2017, godz.: 10:00 i 11:30

Prezentacja dawnej białej broni (miecz, rapier, szpada dworska, szabla, pałasz, dawny floret) i uzbrojenia rycerskiego oraz opowieść o historycznej i obecnej Gdańskiej Szkole Fechtunku – prowadzenie: fechmistrz Tadeusz Pagiński.

godz.: 10:20, 11:50, 13:00 i 14:30

Pokazy szermierki sportowej w wykonaniu nauczycieli oraz uczniów Szkoły Podstawowej nr 70 w Gdańsku oraz Fundacji Gdańska Szkoła Floretu.

Prezentacje dawnej broni, pokazy szermierki oraz zmagania uczestników warsztatów mogą Państwo oglądać przez cały dzień w godz. 10:00 – 15:45, zajmując miejsca siedzące na galeriach dla widzów. Wstęp na galerie w roli widza jest wolny i nie wymaga wcześniejszego zapisu.

WARSZTATY SZERMIERKI

20 maja 2017, godz.: 10:00, 11:30, 13:00 i 14:30

warsztaty prowadzone przez nauczycieli oraz uczniów SP nr 70 w Gdańsku (udział w prezentacji broni oraz pokazie szermierki, zajęcia sprawnościowe, podstawy postawy szermierczej, ćwiczenia w parach, walka na florety, zajęcia dla najmłodszych).

UWAGA:

Na warsztaty  obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc pod adresem: bow@teatrszekspirowski.pl. W treści maila prosimy wpisać: Dni Otwarte UE.

Ilość miejsc ograniczona. Nie ma ograniczeń wiekowych dla uczestników warsztatów. Dzieci i młodzież do 18 roku życia mogą wziąć udział w warsztatach pod opieką osoby dorosłej.

ZWIEDZANIE TEATRU

20 maja 2017, godz.: 15:00, 16:15 – zwiedzanie teatru z przewodnikami (ilość miejsc ograniczona)

Fechmistrz Tadeusz Pagiński (Fundacja Gdańska Szkoła Floretu), ur. 12.06.1947 w Gdańsku – swoją szermierczą karierę rozpoczął w 1963r. Od 1970 jest trenerem. Ukończył studia w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Gdańsku (1974).Przeszedł przez wszystkie etapy trenerskiego wtajemniczenia. Był instruktorem, trenerem, a w 2000 r. Polski Związek Szermierczy nadał mu tytuł fechmistrza. Był trenerem kadry olimpijskiej we florecie kobiet w latach 1989-2009 .

Wychowawca Sylwii Gruchały, Magdaleny Mroczkiewicz, Barbary Szewczyk-Wolnickiej, Anny Wojtczak-Sobczak, Katarzyny Felusiak-Zakrzewskiej, Agnieszki Szuchnickiej-Wąsowicz, Izabeli Knop, Magdaleny Knop.

Podopieczne T. Pagińskiego zdobyły ponad 40 medali IO, MŚ i ME oraz ponad 600 medali MP w różnych kategoriach wiekowych, w tym 27-krotnie tytuł drużynowych mistrzyń Polski.

W 1993 roku Tadeusz Pagiński reaktywował Gdańską Szkołę Fechtunku i został jej Wielkim Fechmistrzem.

Magdalena Hajdysz (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Gdanski Teatr Szekspirowki
więcej tekstów autora
Magdalena Hajdysz (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Gdanski Teatr Szekspirowki
więcej tekstów autora