PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Ewolucja, nie rewolucja w gdańskich odpadach komunalnych

Ewolucja, nie rewolucja w gdańskich odpadach komunalnych
Nowe pojemniki lub worki na śmieci w kolorze zielonym, konieczność złożenia nowych deklaracji śmieciowych tylko przez segregujących śmieci przedsiębiorców, u mieszkańców bez zmian. To czeka nas w Gdańsku od lipca. Wtedy wchodzą w życie zmienione przepisy segregowania odpadów komunalnych. Na ich podstawie – od 1 lipca 2016 segregujemy w Gdańsku także SZKŁO.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Czy trzeba bać się zmian?
- To nie rewolucja, tylko ewolucja, nie należy się więc jej obawiać. Wystarczy się do niej po prostu dobrze przygotować – wyjaśnia zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej Piotr Grzelak. - Już od połowy maja firmy obsługujące wywóz odpadów zaczną rozwozić mieszkańcom nowe pojemniki i worki na odpady szklane. Do nieruchomości wielolokalowych, czyli bloków czy wspólnot mieszkaniowych trafią plastikowe pojemniki. W związku z tym – zarządcy będą musieli przygotować na nie miejsce w wiacie śmietnikowej. Do domów jednorodzinnych dostarczony zostanie natomiast pakiet startowy 6 worków na szkło. Będą one sukcesywnie uzupełniane: za każdy wypełniony i oddany/odebrany worek wydawany będzie przez firmę wywozową nowy (pusty) worek. Pojemniki i worki na szkło będą koloru ZIELONEGO. Będzie na nich napis SZKŁO. I wydrukowany (także na workach) spis tego, co można do nich wrzucać a czego nie).

- Właściciele domów jednorodzinnych proszeni będą o gromadzenie szkła w workach w garażach, czy piwnicach i wystawianie ich (zawiązanych) w miejscu odbioru odpadów w dniu wywozu do godz. 5.00 rano lub wieczorem dnia poprzedniego – dodaje dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku Mieczysław Kotłowski. - Zbyt późno wystawione worki będą musiały poczekać do kolejnego odbioru. Dlatego też ważne będzie sprawdzenie nowych harmonogramów. Dostępne one będą na stronie www.czystemiasto.gdansk.pl od połowy czerwca.

Po odpady szklane przyjeżdżać będą osobne śmieciarki. Tak jak w przypadku innych odpadów - prowadzone będą kontrole zawartości worków. Odpad szklany będzie musiał być czysty - jeśli w pojemnikach znajdą się inne odpady, to na pojemniku/worku pojawi się żółta kartka, i tak jak w przypadku zanieczyszczenia innych frakcji - zacznie się procedura zmiany opłaty (na wyższą jak za odpady zmieszane).

Deklaracje śmieciowe. Do zmiany?
Jeśli chodzi o mieszkańców składających deklaracje DO-1 i DO-4 (z tzw. nieruchomości zamieszkałych i tych, na których znajdują się domki letniskowe), to nie muszą oni nic robić. Dotychczas złożone deklaracje pozostają aktualne. Jedyna rzecz do wykonania, to odbiór pakietu startowego 6 pustych worków od firmy wywozowej lub zrobienie miejsca na nowe pojemniki w wiatach śmietnikowych.

W przypadku firm i instytucji segregujących odpady składających deklaracje D0-2 i D0-3 (czyli tzw. nieruchomości niezamieszkałych) - muszą zostać złożone nowe deklaracje – tylko wtedy podstawione zostaną pojemniki na szkło. Aby otrzymać pojemniki od 1 lipca – nowe deklaracje złożyć trzeba do 15 czerwca.

Jak segregować?
Zasady są proste. Do pojemników (worków) na szkło wrzucamy: opróżnione z zawartości opakowania ze szkła białego, zielonego, brązowego bez nakrętek, zacisków, korków, kapsli gumowych uszczelek. Nie wyrzucamy natomiast szkła stołowego, fajansu, porcelany, ceramiki, kryształów, luster, szkła zbrojonego, żaroodpornego, okiennego, okularowego, żarówek, lamp jarzeniowych, fluorescencyjnych i rtęciowych szyb samochodowych, reflektorów, czy zniczy. Te odpady muszą trafić do pojemników na frakcję suchą. Ważne, aby nie tłuc szkła przed wrzuceniem do pojemnika (jest gorszej jakości, może uszkodzić worek), wyrzucać opakowania opróżnione z zawartości i przynajmniej wypłukane.

Jak to wszystko spamiętać?
- Będziemy przypominać mieszkańcom zasady zmodyfikowanego sposobu segregacji odpadów – jeszcze przed wprowadzeniem zmian do wszystkich gospodarstw domowych trafi specjalny informator, będą też prowadzone akcje edukacyjne dla wszystkich grup wiekowych – od najmłodszych po najstarszych mieszkańców Gdańska – zapowiada Piotr Grzelak.

Wolę pytać, niż czytać. Z kim mogę porozmawiać o zmianach?
W każdej chwili można skontaktować się z Działem Gospodarki Odpadami Komunalnymi Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.

Infolinia: tel. 58 731 64 64 pn., wt., czw., pt. (7.00-15.00)

śr. (7.00-16.30) koszt jak za połączenia lokalne

Biuro Obsługi Klienta

ul. Partyzantów 36

e-mail: bok@czystemiasto.gdansk.pl

czynne: pn., wt., czw., pt. (7.00-15.00) śr. (7.00-16.30)

Wszystkie informacje zamieszczane są też na bieżąco na stronie www.czystemiasto.gdansk.pl oraz na profilu FB Czyste Miasto Gdańsk.

Katarzyna KaczmarekGdański Zarząd Dróg i Zieleni
Katarzyna Kaczmarek - najnowsze
Katarzyna KaczmarekGdański Zarząd Dróg i Zieleni
Katarzyna Kaczmarek - najnowsze