PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Czad i ogień – obudź czujność

Czad i ogień – obudź czujność
Nowa kampania Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji „Czad i ogień – obudź czujność!” jest odpowiedzią na alarmujące statystyki dotyczące ofiar pożarów i zatruć czadem. Celem kampanii jest uświadamianie istnienia niebezpieczeństw związanych z tlenkiem węgla oraz pokazanie, jak można zapobiegać zatruciom.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Według przeprowadzonych badań 41% Polaków twierdzi, że potrafi rozpoznać czad. Niepokojące jest to, że aż co czwarty Polak myśli, że czad można poznać po zapachu lub po dymie.
Warto więc przypominać, że czad jest bezwonny i bezbarwny. W życiu codziennym z tlenkiem węgla (czadem) możemy spotkać się podczas eksploatacji urządzeń gazowych, w których odbywa się proces spalania gazu przy małej ilości powietrza a także gdy następuje niezupełne spalenie gazu. Powstać wówczas może trujący tlenek węgla. Na skutek niewłaściwego odprowadzania spalin i dymu z urządzeń grzewczych czad może być szczególnie niebezpieczny dla zdrowia a nawet życia ludzi.
Tylko co piąty Polak wie, że czad można wykryć za pomocą specjalnych czujników.
Z badań przeprowadzonych na zlecenie MSWiA wynika, że ponad 1/4 Polaków twierdzi, że żeby uchronić się przed pożarem wystarczy być uważnym. Tylko 6 % wie, że trzeba mieć sprawne instalacje elektryczne, grzewcze i gazowe.
Według statystyk PSP, wady i niewłaściwa eksploatacja urządzeń i instalacji grzewczych to przyczyna ponad połowy pożarów w budynkach. Badania wykazały również, że tylko co dziesiąty Polak wie, że w domu trzeba mieć gaśnicę, a jedynie 8% uważa, że trzeba regularnie czyścić i sprawdzać szczelność komina, i umawiać na kontrole kominiarza. Mniej niż jeden na pięciu Polaków ma w domu czujnik dymu lub czadu.

Nowa kampania Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji

Alarmujące statystyki
W ubiegłym roku w Polsce 7 414 osób trafiło do szpitala przez pożary i czad, 512 osób zginęło w pożarach, a 50 osób zmarło w wyniku zatrucia tlenkiem węgla.

Jak ustrzec się przed niebezpieczeństwem?
Podstawową kwestią bezpieczeństwa jest czyszczenie i okresowy przegląd stanu technicznego przewodów kominowych. Jak wskazuje codzienne życie częstą przyczyną śmiertelnych zatruć tlenkiem węgla, na przykład podczas snu lub kąpieli są niesprawne urządzenia gazowe do ogrzewania wody lub powietrza. Skuteczną formą obronić się przed zatruciem tlenkiem węgla jest montaż w naszych domach czujników tlenku węgla.
Dbając o bezpieczeństwo upewnij się, że kratki wentylacyjne są drożne. Sprawdź, czy urządzenia gazowe działają prawidłowo, a przewody kominowe są drożne. Nie trzymaj w domu łatwopalnych substancji, takich jak oleje, farby, benzyna. Dbaj o właściwą wentylację pomieszczeń. Nie modyfikuj i nie naprawiaj samodzielnie instalacji elektrycznej. W przypadku awarii skontaktuj się ze specjalistami. Jeżeli zauważyłeś sytuację zagrażającą zdrowiu, wyjdź z domu i zadzwoń pod numer 998.

Kampania społeczna "Czad i ogień. Obudź czujność" realizowana jest przez Państwową Straż Pożarną oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Olimpia SchneiderUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowyolimpia.schneider@gdansk.gda.pl
Olimpia Schneider - najnowsze
Olimpia SchneiderUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowyolimpia.schneider@gdansk.gda.pl
Olimpia Schneider - najnowsze