PORTAL MIASTA GDAŃSKA

130. rocznica urodzin „Pierwszego żeglarza Rzeczypospolitej” - kapitana żeglugi wielkiej Tadeusza Ziółkowskiego

130. rocznica urodzin „Pierwszego żeglarza Rzeczypospolitej” - kapitana żeglugi wielkiej Tadeusza Ziółkowskiego
Na zaproszenie Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza oraz Prezydium Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych Województwa Pomorskiego, przy pięknej, słonecznej pogodzie, mieszkańcy Gdańska zgromadzili się w poniedziałek 6 czerwca o godz. 11:00 u stóp pomnika kapitana żeglugi wielkiej Tadeusza Ziółkowskiego.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Autorem wspaniałego dzieła jest artysta rzeźbiarz, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, uczeń prof. Alfreda Wiśniewskiego, Stanisław Szwechowicz. Pomnik kapitana Ziółkowskiego wyszedł spod jego dłuta blisko trzydzieści lat temu w 1989 roku dzięki inicjatywie Polskiego Klubu Morskiego i społecznego komitetu, który się wówczas zawiązał.

Wśród uczestników gdańskich uroczystości byli przedstawiciele środowisk kombatanckich, morskich, żeglarskich, funkcjonariusze służb mundurowych, samorządowcy oraz delegacje instytucji kultury. Cieszy fakt, że szczególnie liczne były delegacje nauczycieli i młodzieży szkolnej wraz z pocztami sztandarowymi. Miasto Gdańsk i zarazem gospodarza uroczystości reprezentował Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. polityki przestrzennej Wiesław Bielawski.  

W oficjalnym wystąpieniu Przewodniczący Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych Województwa Pomorskiego pan Henryk Bajduszewski w kilku słowach nakreślił życiorys kapitana. Powiedział między innymi:

- Kapitan Ziółkowski urodził się 5 czerwca 1886 roku w Wiskitnie na Kujawach, gdzie uczęszczał do szkoły kontynuując naukę w Bydgoszczy. W wieku 16 lat w Hamburgu zaciągnął się na szkolny żaglowiec na którym rozpoczęła się jego morska edukacja. W wieku 24 lat uzyskał stopień kapitana żeglugi wielkiej, a później uprawnienia radiotelegrafisty. W 1920 roku rozpoczął służbę w Polskiej Marynarce Wojennej. W rejsie dalekomorskim na żaglowcu „Lwów” 13 sierpnia 1923 dowodzona przez niego jednostka przeszła do historii jako pierwsza polska jednostka, która przekroczyła równik.

Od stycznia 1929 roku objął stanowisko komandora pilotów w Urzędzie Pilotów w Wolnym Mieście Gdańsku w którym udzielał się również społecznie, szczególnie jako założyciel klubów żeglarskich. Jako trener załogi jachtu „Korsarz” zdobył złoto na Olimpiadzie Żeglarskiej w Kilonii. Był stałym doradcą i konsultantem Polskiej Żeglugi Morskiej.

Dał świadectwo patriotyzmu i niezłomnej postawy, kiedy nie wydał zgody na wpłyniecie do portu gdańskiego pancernika „Schleswig-Holstein” za co został aresztowany i później osadzony w obozie w Stutthofie.

W 1940 roku Niemcy rozstrzelali kapitana Ziółkowskiego wraz z innymi przedstawicielami działaczy polskich w Gdańsku. Jego doczesne szczątki spoczywają na cmentarzu na gdańskiej Zaspie.

Warto zaznaczyć, że specjalnie na tę okazję przybyła delegacja uczniów z pocztem sztandarowym i dyrektorem Zespołu Szkół  im. kpt. ż. w. Tadeusza Ziółkowskiego w Wierzchucinie Królewskim Piotrem Bakalarskim oraz sołtys Wiskitna Joanną Szallą.

Na zakończenie uroczystości u stóp pomnika kapitana Tadeusza Ziółkowskiego złożone zostały liczne wieńce i wiązanki kwiatów. Uczestnicy obchodów wysłuchali również pieśni hymnicznej – Morze, nasze morze.

W czasie całej uroczystości wartę honorową przy pomniku trzymali studenci Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni i uczniowie Zespołu Szkół Morskich w Gdańsku.

Dzięki tej uroczystości oddaliśmy należny szacunek wielkiemu patriocie i bohaterowi okresu II wojny światowej, a pamięć o nim przekazaliśmy młodszym pokoleniom.

 

Krzysztof PtakUrząd Miejski w GdańskuWydział Promocji i Komunikacji SpołecznejReferat Komunikacji Społecznejkrzysztof.ptak@gdansk.gda.pl
Krzysztof Ptak - najnowsze