Link do opisu wydarzenia: Wystawa "Kobylegródek story" - w ramach Festiwalu Transfotografia

Wystawa "Kobylegródek story" - w ramach Festiwalu Transfotografia

Data: 03 września 2008
Godzina: 18:00
Miejsce: Gdańska Galeria Fotografi Muzeum Narodowego w Gdańsku ul. Grobla I nr 3/5, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: Gdańska Galeria Fotografi Muzeum Narodowego w Gdańsku, Fundacja Transfotografia

Szczegóły wydarzenia

Projekt Kobylegródek Story został zrealizowany jako fotokomiks w 1963 roku przez długoletniego współpracownika "Przekroju" Wojciecha Plewińskiego wraz z przyjaciółmi artystami: Zbigniewem Łagockim, Wacławem Nowakiem ich przyjaciółkami, żonami, znajomymi.

Projekt Kobylegródek Story został zrealizowany jako fotokomiks w 1963 roku przez długoletniego współpracownika ‘Przekroju’ Wojciecha Plewińskiego wraz z przyjaciółmi artystami: Zbigniewem Łagockim, Wacławem Nowakiem ich przyjaciółkami, żonami, znajomymi. Był rodzajem inscenizowanej fotografii, historii rodem z dzikiego zachodu z dobrym szeryfem, złymi bandytami, porwanymi kobietami i pogodnymi Indianami. Sceneria kanionu, kostiumy i charakteryzacja oraz dopracowana ‘choreografia’ starć dobrych i złych oraz towarzyszące foto-opowieści pełne humoru dialogi sprawiły, że projekt zadziałał znakomicie. Został wydrukowany w 5 kolejnych numerach Przekroju od 30 marca do 26 kwietnia 1964 roku. Współcześnie odczytujemy Kobylegródek Story jako prekursorskie działanie fotografików wobec tematyki westernu w Polsce, choć ironiczne, to z pewnością wyraźne są nawiązania do Edwarda Sherrifa Curtisa, a pojedynki - wzorowane na kanonicznych spaghetti westernach. Występujące postacie noszą imiona czołowych aktorów gatunku. Stworzony wspólnie przez ludzi zbliżonych zawodowo: artystów, dziennikarzy, aktorów na wakacjach projekt był jednak niezbyt poprawny politycznie w czasach reżimowych. Fascynacja dzikim zachodem w latach sześćdziesiątych była odczytywana raczej jako symbol tęsknoty za wrogim imperializmem toteż tym cenniejsza zdaje się publikacja w opiniotwórczym i progresywnym graficznie magazynie jakim był Przekrój. Projekt w doskonały sposób poszerza także dzisiaj nasze myślenie o związkach fotografii i filmu i wpisuje się znakomicie w historyczny kontekst Festiwalu Transfotografia 2008.

Drukowane w Przekroju odcinki opatrzone były następującym tytułem:
Pierwszy polski serial panoramiczny Kobylegródek story. Reżyseria, scenariusz, dialogi, montaż, pojedynki, muzyka, koktaile: MARIUSZ CHWEDCZUK & MIECZYSŁAW ŚWIĘCICKI. DIREKTOR OF PHOTOGRAPHY: WOJCIECH PLEWIŃSKI, CAMERA ASSISTENTS: ZBIGNIEW ŁAGOCKI, WACŁAW NOWAK.

Autor zdjęć: Wojciech Plewiński urodził się w 1928 roku w Warszawie. Od 1957 roku jest członkiem ZPAF. Był wieloletnim współpracownikiem tygodnika Przekrój , w którym opublikował wiele fotoreportaży, zdjęć mody a przede wszystkim jest autorem ponad 500 okładek. Od 1959 roku zajmuje się fotografią teatralną, która stała się jedną z ważniejszych dziedzin jego sztuki. Plewiński jest laureatem wielu nagród i uczestnikiem wystaw w kraju, w tym słynnych Fotografii Subiektywnej z 1968 roku i Fotografów Poszukujących z 1971 roku oraz za granicą m. in. w Pradze, Rzymie, Chalon-sur-Saône. W latach siedemdziesiątych kierował krakowskim Odziałem ZPAF, był także członkiem Rady Artystycznej ZPAF w Warszawie. Otrzymał tytuł Excellence FIAP.

Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka
kurator wystawy

Więcej na:
www.transfotografia.com
www.transphotographiques.com
www.maisonphoto.com