Link do opisu wydarzenia: Tydzień niemiecki

Tydzień niemiecki

Data: 19 - 26 października 2016 r.
Miejsce: Gdański Teatr Szekspirowski, ul. Bogusławskiego 1, Teatr w Oknie, IKM, CSW Łaźnia, Czarna Sala Teatru Wybrzeże, Gdańska Galeria Miejska 2 i 3, Fregata Karlsruhe, ECS, Akademia Muzyczna, Teatr Muzyczny, Ratusz Głównego Miasta, UG, Dworek Sierakowskich.
Organizator: Gdański Teatr Szekspirowski, Konsulat Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku.

Szczegóły wydarzenia

Spektakle, koncerty, wystawy, przeglądy filmów, warsztaty i inne wydarzenia, również z obszarów biznesu, historii, ekonomii i polityki w ramach Tygodnia Niemieckiego potrwają od 19 do 26 października.

Wydarzenia Tygodnia Niemieckiego odbędą się w wielu lokalizacjach w całym Trójmieście, w tym: w Gdańsku - GTS, Teatr w Oknie, IKM, CSW Łaźnia, Czarna Sala Teatru Wybrzeże, Gdańska Galeria Miejska 2 i 3, Fregata Karlsruhe, ECS, Akademia Muzyczna, Ratusz Głównego Miasta, UG; w Sopocie - Dworek Sierakowskich; w Gdyni - Teatr Muzyczny. 

W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim zaprezentowane zostaną:

SPEKTAKLE:
- Doktor Faustus, Christophera Marlowe'a w wykonaniu Bremer Shakespeare Company - produkcja pełna farsowego przepychu i atmosfery rodem z berlińskich kabaretów lat dwudziestych.
- Podopieczni, noblistki Elfride Jelinek,  w wykonaniu Theater Bremen  - inspirowany faktami spektakl zawierający relacje napływających do Europy uchodźców, uciekających przed wojną, głodem, prześladowaniami.
- Stolpersteine Staatstheater, Badisches Staatstheater Karlsruhe. Stolpersteine to kamienie pamięci (pomniki ofiar nazizmu w postaci kostek brukowych z mosiężną tabliczką), jest ich już ok 20 000, w całej Europie. Spektakl wpisuje się w nurt teatru dokumentalnego i dotyczy procesu systematycznej dyskryminacji i usuwania lewicowych i liberalnych artystów po 1933 roku. 

KONCERT:
I Eat The Sun And Drink The Rain, Sven Helbig oraz Chór Kameralny 441 Hz - Helbig, należy do nowej generacji kompozytorów, którzy nie uznają granicy pomiędzy światem muzyki poważnej, a sztuką eksperymentalną i popem. Współpracował m.in. z Pet Shop Boys, Snoop Dog czy Rammstein.

KABARET:
Program kabaretowy Steffena Möllera, niemieckiego aktora, pisarza i twórcy kabaretowego, mieszkającego przez wiele lat w Polsce. Najbardziej znanego z roli w serialu M jak Miłość oraz z programu telewizyjnego Europa da się lubić.

FILMY:
- Pina, hołd złożony przez Wima Wendersa wybitnej niemieckiej choreografce Pinie Bausch, hymn na cześć sztuki i tańca.
- Good Bye Lenin!, doskonała komedia Wolfganga Beckera - "Gorzki, a jednocześnie zabawny film o Niemczech. Dowcipna i wnikliwa mowa pogrzebowa nad trumną komunizmu." Die Zeit 

WARSZTATY:
Warsztaty z aktorami Bremer Shakespeare Company - bezpłatne warsztaty teatralne, skierowane do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, prowadzone w języku niemieckim, bez tłumaczenia. Zapisy: akademia@teatrszekspirowski.pl Ilość miejsc ograniczona.

Wybrane wydarzenia Tygodnia Niemieckiego:

Doktor Faustus, Christophera Marlowe'a w reżyserii Johanny Schall i wykonaniu Bremer Shakespeare Company epatuje farsowym przepychem i atmosferą rodem z berlińskich kabaretów lat dwudziestych.
W spektaklu wykorzystane są utwory brytyjskiej ikony tego stylu - nawiązującego do klimatu kabaretów, opery, czarnego humoru i groteski - czyli The Tiger Lillies.
Johanna Schall zaprasza publiczność do przerysowanego świata pełnego osobliwości i nieposkromionego obscenicznego humoru, w  którym udaje jej się ukazać kondycję moralną współczesnej Europy.
Czwartek, 20 października, 20:00 - GTS
Podopieczni, sztuka noblistki Elfride Jelinek,  w reżyserii Mirka Borschta i wykonaniu Theater Bremen to inspirowany faktami spektakl zawierający relacje napływających do Europy uchodźców, uciekających przed wojną, głodem, prześladowaniami. 
Punktem wyjścia dla dramatu jest protest mający miejsce w Austrii jesienią 2012 roku, kiedy to stuosobowa grupa pakistańskich i afgańskich uchodźców opuszcza tzw. obóz wstępnego pobytu w Traiskirchen i podejmuje marsz do Wiednia. Uchodźcy protestują w centrum miasta, ale nocne napaści powodują, że przenoszą się do pustego kościoła Votivkirche, co pociąga za sobą krytykę konserwatywnych kręgów. Temat sztuki jest na tyle aktualny, jest to najczęściej obecnie wystawiany utwór autorki. Spektakl prezentowany jest dwukrotnie z uwagi na niecodzienną, kameralną aranżację przestrzeni. 
Sobota, 22 października, 15:00 i 20:00 - GTS
Stolpersteine Staatstheater to spektakl na na podstawie tekstu Regine Dura, w reżyserii Hansa-Wernera Kroesingera i wykonaniu Badisches Staatstheater Karlsruhe. Stolpersteine oznacza kamienie pamięci (pomniki ofiar nazizmu w postaci kostek brukowych, z mosiężną tabliczką upamiętniającą konkretną osobę - projekt niemieckiego artysty Guntera Demniga), jest ich już ok 20 000, w całej Europie. Spektakl wpisuje się w nurt teatru dokumentalnego i dotyczy procesu systematycznej dyskryminacji i usuwania lewicowych i liberalnych artystów po 1933 roku. Widzowie śledzą historię żydowskich aktorów, inspicjenta i dyrektora artystycznego z Karlsruhe, którzy zostali siłą usunięci z teatru, aresztowani i ostatecznie skazani na wygnanie.
Niedziela, 23 października, 19:00 - GTS
Śmierć myśliwego to kameralny spektakl którego autorem jest Rolf Hochhuth, utytułowany niemiecki dramaturg i powieściopisarz. W spektaklu w reżyserii Petera Thiersa występuje Torsten Münchow - popularny niemiecki aktor filmowy i dubbingowy. Monodram, prezentowany na Czarnej Sali Teatru Wybrzeże, jest opowieścią o ostatnich godzinach życia Ernesta Hemingwaya.
2 lipca 1961 roku Ernest Hemingway popełnia samobójstwo. Dlaczego człowiek, jeszcze tak niedawno szczęśliwy i pełen sił witalnych, decyduje się na taki krok? Jakie refleksje poprzedziły tę ostateczną decyzję? Na te pytania próbuje odpowiedzieć Rolf Hochhuth, podejmując próbę rekonstrukcji ostatniego dnia z życia Hemingwaya, jego ostatniego monologu, którego nikomu nie było dane usłyszeć.
Spektakl w języku niemieckim, bez tłumaczenia.
Poniedziałek, 24 października, 19:30 - Czarna Sala Teatru Wybrzeże
Mamy też propozycję dla dzieci!
W Teatrze w Oknie można będzie zobaczyć spektakl lalkowy na podstawie baśni braci Grimm: Jorinde i Joringel przygotowany przez Helgę Brehme - legendę teatru lalkowego, założycielkę Theater am Faden w Stuttgarcie, który pełni również rolę muzeum lalek. Kolekcja obejmuje okazy z całego świata.
Niedziela 23 października 13:00 i poniedziałek, 24 października 11:00 - Teatr w Oknie
WARSZTATY w jęz. niemieckim (bezpłatne)
WARSZTATY teatralne prowadzone w języku niemieckim
dla młodzieży w wieku 16-20 lat, zakończone pokazem.

W ramach Tygodnia Niemieckiego zapraszamy na bezpłatne warsztaty teatralne, które prowadzone będą przez aktorów z Bremer Shakespeare Company - Petrę Janinę Schultz i Markusa Seussa. Warsztaty, skierowane do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, prowadzone będą w języku niemieckim, bez tłumaczenia.
Tematem przewodnim warsztatów, realizowanych w odniesieniu do sztuki Doktor Faustus Christophera Marlowe’a, będzie postać głównego bohatera i wybory przed którymi stawał podpisując pakt z diabłem. 
Podczas warsztatów uczestnicy wspólnie stworzą etiudy na bazie sztuki Marlowe’a, które złożą się na pokaz zaprezentowany 23 października o godz. 16:00 w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.
Harmonogram zajęć: 21. 10, godz.: 17:00-20:00; 22 i 23. 10, godz.: 10:00-14:00, 23. 10, godz.: 16:00 pokaz powarsztatowy – wstęp wolny. 
Zapisy do 17.10: akademia@teatrszekspirowski.pl.  Miejsce: GTS, Sala 2.70 (wejście dla aktorów)

KONCERTY

Sven Helbig oraz Chór Kameralny 441 Hz 
Sven Helbig, należy do nowej generacji kompozytorów, którzy nie uznają granicy pomiędzy światem symfonicznej muzyki poważnej, a sztuką eksperymentalną i popem. Helbig komponuje utwory przeznaczone dla chóru i orkiestry, jednocześnie rozwijając solową karierę jako twórca muzyki elektronicznej. Miał okazję pracować m.in z: Faure Quartet, Pet Shop Boys, Snoop Dog czy Rammstein. Podczas koncertu w GTS wystąpi z towarzyszeniem Chóru Kameralnego 441 Hz z Gdańska prezentując materiał ze swojego ostatniego albumu I Eat The Sun And Drink The Rain.
Poniedziałek, 24 października, 20:00 - GTS
 
Ponadto, w dniach 21-23 października odbędą się koncerty Orkiestry Kameralnej Uniwersytetu w Greifswaldzie oraz Orkiestry Policji w Meklemburgii, które będą miały miejsce w Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz w Teatrze Muzycznym w Gdyni. 

Natomiast w środę 26 października o 20:00 w sopockim Dworku Sierakowskich odbędzie się koncert niemieckiej artystki Doty Kehr (śpiew, gitara) z towarzyszeniem Jana Rohrbacha (gitara, melodika, keyboard). Koncert nosi nazwę Dota die Kleingeldprinzessin.

FILMY

W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim pokażemy dwie propozycje filmowe:
Pina to hołd złożony przez Wima Wendersa wybitnej niemieckiej choreografce Pinie Bausch, hymn na cześć sztuki i tańca. W subtelnym, wyciszonym filmie niemiecki twórca staje w obronie najdelikatniejszych wartości – uczuć, piękna, szacunku dla drugiego człowieka.  
Wtorek, 25 października, 18:00 - GTS
Good Bye Lenin! to doskonała komedia Wolfganga Beckera - "Gorzki, a jednocześnie zabawny film o Niemczech. Dowcipna i wnikliwa mowa pogrzebowa nad trumną komunizmu." Die Zeit.
Środa, 26 października, 20:00 - GTS

Ponadto, w Instytucie Kultury Miejskiej prezentowany będzie wybór filmów niemieckich (Ci, którzy żyją i umierają; Hanna Arendt; Feniks) a  CSW Łaźnia zaprezentuje retrospektywę twórczości reżysera Christopha Schlingensiefa.

KABARET

Zapraszamy także na program kabaretowy Steffena Möllera, niemieckiego aktora, pisarza i twórcy kabaretowego, mieszkającego przez wiele lat w Polsce. Najbardziej znanego z roli w serialu M jak Miłość oraz z programu telewizyjnego Europa da się lubić. Jego kabaret niezmiennie bawi widzów w Polsce i w Niemczech. Środa, 26 października, 18:00 - GTS

Więcej informacji i bilety

Pełen program tygodnia niemieckiego

Miejsce