Link do opisu wydarzenia: Śpiewnik miłosny

Śpiewnik miłosny

Data: 13 lutego 2016 r.
Godzina: 16.00
Miejsce: Sala mieszczańska Ratusza Staromiejskiego, ul. Korzenna 33/35, Gdańsk
Organizator: Polski Chór Kameralny
Wspieramy to!

Szczegóły wydarzenia

Już 13 lutego zapraszamy na koncert walentynkowy, podczas którego zaprezentujemy Śpiewnik miłosny Macieja Małeckiego

 

Miłość. Chyba nie ma w sztuce, bez względu na jej dziedzinę, tematu, który byłby wykorzystywany przez artystów częściej i chętniej. Kiedy jednak przyjrzymy się muzyce chóralnej, powyższe twierdzenie przestaje być tak zupełnie oczywiste. Okazuje się jednak, że pośród utworów sakralnych (które nota bene często mówią o miłości, ale do Boga czy Matki Boskiej) czy patriotycznych można znaleźć przykłady twórczości opisującej w fakturze chóralnej także miłość w tym bardziej ludzkim wymiarze - jako coś, czego pragniemy i czego szukamy na co dzień.

W romantyczny sobotni wieczór chcemy zaprosić Państwa na muzyczną wizję miłości wg Macieja Małeckiego zawartą w Śpiewniku miłosnym. Sam kompozytor tak mówi o swoim dziele:
 

"Najpierw POLSKI CHÓR KAMERALNY cudownie wykonał moją pastorałkę ze słowami Elżbiety Szeptyńskiej Niemowlątko na słomie. To obudziło we mnie pragnienie współpracy z tym zespołem i zainspirowało do dopisania kolejnych pieśni do wcześniej już skomponowanych. Tak powstały Pieśni miłosne ze słowami Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Gdański chór parokrotnie już je wykonywał. A potem w czasie rozmów z Janem Łukaszewskim zrodziła się myśl stworzenia większego programu koncertowego.
I oto rezultat – Śpiewnik miłosny, na który składają się wspomniane wyżej Pieśni Tetmajerowskie, dwa utwory bez słów oraz moje pieśni i piosenki w większości ze sztuk teatralnych.
Śpiewnik miał swą premierę w 2003 roku. Pracowałem wówczas intensywnie przez całe lato i połowę jesieni, aby dokonać transkrypcji tych piosenek na chór a cappella, co okazało się zajęciem piekielnie trudnym.
Obecna wersja jest nieco wzbogacona – przybyły nowe utwory śpiewane, jest więcej recytacji, a do wykonawców dołączył Krzysztof Kolberger. Dopełnieniem śpiewu w programie koncertu są wiersze miłosne polskich poetów i parę strof Puszkina. Wyboru poezji dokonała Anna Seniuk i to ona sprawuje pieczę nad całością przedsięwzięcia. W ostatnich latach stworzyliśmy szereg dzieł sceniczno-radiowych, a Śpiewnik Miłosny jest naszą kolejną wspólną pracą"
Maciej Małecki, 2006 rok.


 

MACIEJ MAŁECKI

Urodzony w 1940 r. w Warszawie. Studiował w stołecznej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej kompozycję w klasie prof. Kazimierza Sikorskiego i fortepian w klasie doc. Natalii Hornowskiej.
W 1965 r. uzyskał dyplomy z obu tych specjalności (z fortepianu z wyróżnieniem). Wykształcenie uzupełniał z Eastman School of Music w Rochester, USA. Po studiach przez kilka lat grał w duecie fortepianowym z Jerzym Derflem.
W latach 70-tych komponował dla teatru, telewizji, radia i filmu. W następnym dziesięcioleciu porzucił ten rodzaj twórczości na rzecz muzyki koncertowej.
W 1993 r. został prezesem Związku Kompozytorów Polskich i pełnił tę funkcję przez trzy kadencje. Laureat nagród w dziedzinie muzyki dla radia i telewizji, m.in. za „Nie-Boską Symfonię” na Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2003”.
Autor ponad 50-ciu dzieł orkiestrowych, kameralnych, scenicznych, a także pieśni chóralnych i utworów na orkiestrę dętą. Ponadto skomponował muzykę do wielu przedstawień teatralnych, filmów, a także piosenki i piosenki dla dzieci.

Miejsce