Link do opisu wydarzenia: Parada Niepodległości

Parada Niepodległości

Data: 11 listopada 2016 r.
Godzina: Start 10.00
Miejsce: Przejście Parady ulicami: Podmłyńską – Wielkie Młyny – Rajską – Jana Heweliusza – Korzenną – Kowalską pod pomnik Króla Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym.
Wstęp: wolny
Organizator: Stowarzyszenie SUM
Wspieramy to!

Szczegóły wydarzenia

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, Paradę poprzedzi Wieczór Niepodległości. W jego ramach kilkadziesiąt gdańskich restauracji przygotuje co najmniej jedno specjalne danie (lub napój), inspirowane narodowymi barwami albo historią i tradycją, sprzedawane w specjalnej cenie. Lokale zostaną także specjalnie przystrojone.


 

W ubiegłym roku to udało się świetnie: lokale były pełne gości, dania smaczne a ceny atrakcyjne. Oferta obowiązywała zresztą nie tylko w wieczór 10 listopada ale również przez cały dzień 11 listopada. W tym roku ma być podobnie. (Organizatorzy zapraszają wszystkich restauratorów, zainteresowanych włączeniem się te działania na spotkanie w dniu 18 października o godz. 11, w sali 107 Urzędu Miejskiego, tel. 505 142 007).

Organizatorzy przywołują przykład irlandzkiego święta narodowego: dnia Św. Patryka, który jest obchodzony na całym świecie. Czy coś stoi na przeszkodzie, żeby cały świat świętował nasze święto?! 

Tutaj możesz sprawdzić listę restauracji, które będą świętować Dzień Niepodległości specjalnym menu. 

Parada Niepodległości

To co jest dobre nie powinno być zmieniane. Dlatego tegoroczna Parada Niepodległości zacznie się (tak jak rok temu) o godzinie 9.00 przy ulicy Podwale Staromiejskie. O godzinie 10:00 rozpocznie się przejście Parady ulicami:  Podmłyńską – Wielkie Młyny – Rajską – Jana Heweliusza – Korzenną – Kowalską pod pomnik Króla Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym. Tam też, około godziny 11:15 nastąpi część finalna wydarzenia. Zakończenie uroczystości na Targu Drzewnym przewidziano na godzinę 11.45.

Kto będzie chciał, będzie mógł wziąć udział w uroczystej Mszy św. za Ojczyznę, która tradycyjnie rozpocznie się w samo południe w Bazylice Mariackiej. Część uczestników, w tym grupy zmotoryzowane i rekonstrukcyjne, udadzą się natomiast na Targ Węglowy gdzie odbędzie się koncert pieśni patriotycznych.

Organizatorzy apelują:
Włączcie się w Paradę Niepodległości! Zaznaczcie Waszą obecność: jest to bardzo ważne. Zorganizujcie się w choćby kilkuosobową grupę. Jeśli działacie w klubie, stowarzyszeniu albo np. w radzie dzielnicy – przygotujcie transparent z nazwą Waszej organizacji. Być może uda Wam się skrzyknąć osoby, które  umieją zagrać na jakimś instrumencie? A może przyjedziecie większą grupą, na rowerach? Może potraficie  przebrać się w strój nawiązujący do dawniejszych epok, albo chociażby wpleciecie w swój ubiór jakiś historyczny element? Skontaktujcie się z nami a wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie!

Przybij piątkę polskiej fladze

W tym roku motywem przewodnim, symbolem XIV Parady Niepodległości będzie flaga biało-czerwona. Na przygotowanej, wielkiej tablicy uczestnicy Parady będą mogli złożyć czerwonym flamastrem własnoręczny podpis, odrysować kształt dłoni albo odcisnąć odcisk w farbie. W ten sposób powstanie unikalna flaga, której dolna, czerwona część będzie utworzona z naszych autografów.

Organizatorzy proszą jednak, aby przynosić także dekoracje przygotowane w poprzednich latach. Np. w ub. roku wiele osób i organizacji przygotowało dekoracje związane z Orłem Białym. Będą one wszystkie jak najbardziej mile widziane.

Jak zwykle w trakcie Parady Niepodległości rozdawane będą pamiątki i gadżety. Będą to m.in. biało-czerwone szaliki i czapeczki oraz kokardy narodowe, przygotowanych przez niezawodnych seniorów z Klubu Seniora Motława – Śródmieście. Będzie to wspaniała pamiątka. Będą także balony w białym i czerwonym kolorze oraz kilka tysięcy przypinek (tzw. pinsów) z flagą. A dla zziębniętych gorąca herbata.

Sprawy organizacyjne

Pamiętajcie, że jeśli chcielibyście przyjechać zabytkowym pojazdem, to musi być on wcześniej zgłoszony! Organizatorzy proszą: absolutnie, nie przyjeżdżajcie pojazdami bez uzgodnienia a także współczesnymi i nie przystrojonymi (kontakt:sum.gdansk@gmail.com).

Kiedy należy się pojawić:

Jeżeli przyjeżdżacie uzgodnionym pojazdem, otrzymacie informację skierowaną bezpośrednio do Was. Generalnie dojazd jest możliwy od godz. 8.15 do godz. 9.00. Prosimy kierować się od tyłu Parady tak, aby nie manewrować i nie zawracać w szyku Parady. Dojazd jest możliwy wyłącznie od ul. Stolarskiej!!!

Pozostałe dojazdy będą zablokowane dla samochodów (Ul. Stara Stocznia (Wałowa), Grobla, Olejarna, Tartaczna, Lawendowa, Targ Rybny)

Prosimy nie próbować wjeżdżać od Huciska przez Podwale Staromiejskie. Podwale też będzie zablokowane!

Jeżeli przychodzicie większą grupą, np. szkolną: powinniście przyjść najpóźniej do godz. 9.15. Grupy zorganizowane zajmują miejsca na ul. Podwale Staromiejskie.

Jeżeli przychodzicie mniejszą grupą: również przyjdźcie najpóźniej do 9.15. Zajmijcie miejsce na ul. Podwale Staromiejskie dopasowując się do większych grup.

Organizatorem Parady Niepodległości jest Stowarzyszenie SUM. Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Miasta Gdańska. Patronat nad Paradą sprawuje prezydent Paweł Adamowicz.

Kontakt z organizatorami: sum.gdansk@gmail.com, tel. 505 142 007 

Zobacz także: Wieczór Niepodległości 2016

Miejsce