Link do opisu wydarzenia: Olivia Kultura

Olivia Kultura

Data: 14 kwietnia 2018 r.
Godzina: 16.00 - 17.30
Miejsce: Olivia Sky Club (budynek Olivia Tower, 12. piętro) ul. Grunwaldzka 472, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: Olivia Business Centre

Szczegóły wydarzenia

Olivia Business Centre ma przyjemność zaprosić Państwa na cykl 4 koncertów w sezonie 2018 pod wspólnym tytułem "CZTERY PORY ROKU", realizowanych w ramach interdyscyplinarnego projektu "Olivia Kultura". Pierwszy z nich, pod nazwą "WIOSNA", odbędzie się już 14 kwietnia (w sobotę), o godz. 16.00 w sali koncertowej Olivia Sky Clubu.

Niezwykła atmosfera spotkań z muzyką kameralną, która stała się udziałem szerokiej publiczności koncertów Olivia Camerata w minionych sezonach (2016 i 2017), skłoniła nas do kontynuacji sobotnich wydarzeń, które gromadzą w Olivii całe, wielopokoleniowe rodziny. W ramach projektu udaje nam się łączyć ludzi kochających muzykę: Mieszkańców Oliwy, Gdańska i naszej metropolii oraz Rezydentów Olivia Business Centre. Chęć bycia razem i spędzania czasu w oryginalny sposób spajają melomanów ceniących sobie udział w koncertach Olivia Camerata.

Zapraszamy zatem raz jeszcze na wiosenną odsłonę Olivia Camerata, która pozwoli Państwu spędzić  wyjątkowe popołudnie z nowym kameralnym programem, w niezwykłym otoczeniu. W programie perełki muzyki polskiej i efektowne miniatury z repertuaru światowego okraszone czardaszami. Wystąpią znakomici gdańscy artyści i ich uzdolnione dzieci.

Kogo z nas nie urzekają pierwsze symptomy wiosennego odrodzenia przyrody? Nawet najwięksi entuzjaści mrozu i sportów zimowych miękną, widząc pierwsze kwiaty, delikatne liście i dźwięki rozświergotanych ptaków. Wiosna to szczególnie piękna pora roku, nic więc dziwnego, że odcisnęła swój ślad w historii muzyki.  Niezwykły program, który zostanie zaprezentowany podczas koncertu, zagwarantuje Państwu, że wiosna zagości w Państwa w sercach!

Wykonawcy koncertu:

  • Magdalena Witczak – sopran
  • Karolina Piątkowska-Nowicka – skrzypce
  • Piotr Nowicki – fortepian

 

Karolina Piątkowska-Nowicka – skrzypaczka, kameralistka, pedagog. Ukończyła Akademię Muzyczną im. S. Moniuszki w Gdańsku w klasie prof. Henryka Keszkowskiego. W latach 2004-2006 studiowała w Musikhochschule w Luzernie (Szwajcaria) w klasie prof. Sebastiana Hamanna. Wielokrotnie uczestniczyła w mistrzowskich kursach muzycznych, kształcąc się pod kierunkiem m.in. Zakhara Brona, Edwarda Gracha, Petru Munteanu, Wandy Wiłkomirskiej, Wolfganga Marschnera. Jest laureatką wielu konkursów kameralnych w Polsce i zagranicą, m.in. Ogólnopolski Konkurs  Zespołów Kameralnych we Wrocławiu (I miejsce), Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kameralnych im. G. Bacewicz w Łodzi (II miejsce), Międzynarodowy Konkurs Muzyki Współczesnej im. K. Pendereckiego w Krakowie (I miejsce), Międzynarodowy Konkurs Zespołów Kameralnych im. V. Gui we Florencji (nagroda specjalna). Otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Sopotu i Gdańska, Marszałka Województwa Pomorskiego, oraz Rotary Club. Dwukrotnie nominowana była do nagrody „Młodzi Twórcy Kultury”. W 1997 roku otrzymała skrzypce od niemieckiego lutnika Gottfrieda Raabsa, na których gra do dzisiaj. Występuje z recitalami solowymi i kameralnymi w Polsce i za granicą ( m.in. Niemcy, Francja, Holandia, Włochy, Finlandia, Estonia, Szwecja, Chiny). Grała koncerty solowe z orkiestrami tj. Polska Filharmonia Bałtycka, Państwowa Orkiestra Kameralna „Sinfonia Baltica”, Hanzeatycka Orkiestra Kameralna „Hanseatica”, Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Gdańsku. W latach 2002-2006 pełniła funkcję koncertmistrza w Polskiej Orkiestrze Kameralnej „Sinfonia Baltica” w Słupsku, od 2006 roku prowadzi grupę drugich skrzypiec w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Od 2003 roku pracuje w macierzystej Uczelni początkowo jako asystent, a od 2011 roku na stanowisku adiunkt doktor. Od 2006 roku współtworzy kwartet smyczkowy NeoQuartet specjalizujący się w wykonawstwie muzyki współczesnej.  Zespół ma w swoim dorobku wiele płyt wydanych przez wytwórnię DUX, Acte Prealable, Gavia Music, Soliton. Kwartet był dwukrotnie nominowany  do nagrody muzycznej „Fryderyk”. NeoQuartet wystąpił już na wielu prestiżowych festiwalach w Polsce (Warszawska Jesień, Musica Electronika Nova, Poznańska Wiosna Muzyczna, Nostalgia, Gdański Festiwal Muzyczny) i na arenie międzynarodowej (Kontrasty-Ukraina, Other Sound-Rosja, Beijing Modern – Chiny, Randfestspiele-Niemcy, i inne). W 2012 i 2014 roku muzycy wystąpili z projektem „Głosy Gór” przy okazji oficjalnych wizyt Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w Lozannie i Palermo. NeoQuartet jest organizatorem festiwalu NeoArte-Spektrum Muzyki Nowej.

Magdalena Witczak – sopran liryko-koloraturowy. Ukończyła Państwowe Liceum Muzyczne im. H. Wieniawskiego w Łodzi w klasie skrzypiec. Następnie  studiowała w klasie śpiewu solowego w gdańskiej Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki, którą ukończyła otrzymując dyplom z wyróżnieniem. Jest laureatką wielu konkursów sztuki wokalnej. W 2006 uzyskała stopień doktora sztuki muzycznej, w dyscyplinie artystycznej – wokalistyka, w 2012 – stopień nauczyciela dyplomowanego, a w 2015 – stopień doktora habilitowanego. Wykonuje muzykę operową (ok.100 spektakli), operetkową (ok.110 koncertów), oratoryjno- kantatową (ok.150 koncertów), pieśni polskie i obcojęzyczne (ok.50 koncertów), musical (29 spektakli) oraz piosenki rozrywkowe. Ważniejsze role sceniczne: Rozyna w „Cyruliku Sewilskim” G. Rossiniego, Zuzanna w „Weselu Figara” W.A.Mozarta, Norina w „Don Pasquale” G. Donizettiego, Fasquita w „Carmen” G. Bizeta, Oskar w „Balu maskowym” G. Verdiego, Hanna w „Strasznym dworze” St. Moniuszki, Lucia w „Gwałcie na Lukrecji” B. Brittena, Stasi w „Księżniczce czardasza” E. Kalmana oraz Matka Przełożona w „The Sound of Music” R. Rodgersa, O. Hammerstaina. Stała współpraca (od 2000 roku) z gdańskim zespołem Cappella Gedanensis zaowocowała w 2005 r. nagraniem prawykonań kantat J. T. Roemhildta, a w roku 2008 nagraniem solowego motetu „In furore” A. Vivaldiego. Wykonuje utwory współczesnych kompozytorów polskich. Koncertuje w kraju i za granicą. W swoim dorobku posiada nagrania radiowe, płytowe i telewizyjne. W 2015 roku otrzymała Nagrodę Dyrektora PSM I i II st. w Słupsku, za osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej i szczególny wkład w rozwój szkoły w roku szkolnym 2014/2015. W 2016 otrzymała honorową odznakę od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla kultury Polskiej”. W 2017 otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska z okazji Jubileuszu 20-lecia pracy artystycznej.

 

Piotr Nowicki – fortepian. Ukończył Akademię Muzyczną im. St. Moniuszki na Wydziale Instrumentalnym w klasie fortepianu prof. Włodzimierza Wiesztordta. W centrum jego zainteresowań znajduje się muzyka XX i XXI wieku, którą wykonuje jako solista i kameralista. Na swoim koncie posiada kilkadziesiąt prawykonań utworów współczesnych kompozytorów – zarówno polskich, jak i zagranicznych. Występował na wielu prestiżowych festiwalach takich jak m.in. Warszawska Jesień, Musica Polonica Nova we Wrocławiu, Festiwal Prawykonań w Katowicach, Unsound w Krakowie i w Nowym Jorku, Ensemble Europa w Kolonii, C3 w Berlinie, Open Form Festival w Kopenhadze, Loop Festival w Brukseli, Musische Nuove Festival w Palermo, Kontrasty we Lwowie, aXes w Krakowie, na Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej Kody w Lublinie, Musica Moderna w Łodzi, Festiwalu Audio-Art w Krakowie, Festiwalu Muzyki Improwizowanej Ad Libitum w Warszawie,  Festiwalu Dni Muzyki Nowej i Avant Days w Gdańsku, Festiwal Dialogu Czterech Kultur w Łodzi oraz na Komeda Jazz Festiwal w Słupsku. Od 2002 roku współtworzy zespół Kwartludium specjalizujący się w wykonywaniu muzyki najnowszej. W latach 2003-2013 Piotr Nowicki był również członkiem polsko-niemieckiego zespołu European Workshop for Contemporary Music powołanego przez Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień oraz Niemiecką Radę Muzyczną. Zespół pod kierunkiem wybitnego niemieckiego dyrygenta Rudigera Bohn’a wystąpił na wielu prestiżowych festiwalach muzyki współczesnej w Polsce, Niemczech i na Ukrainie prezentując dzieła zaliczane do klasyki awangardy XX wieku, jak również te najnowsze, napisane specjalnie na ten skład. Na swoim koncie ma liczne nagrania płytowe (Dux, Requiem Records, Bôłt Records, Denovali Records, Touch), radiowe (Program 2 Polskiego Radia, WDR3, Deutschlandfunk) i telewizyjne (TVP Kultura). W 2017 roku ukazała się płyta, którą nagrał wspólnie ze skrzypaczką Karoliną Piątkowską-Nowicką dla wytwórni fonograficznej DUX. Płyta zawiera utwory kameralne takich kompozytorów jak Claude Debussy, Sergiusz Prokofiew oraz Witold Lutosławski. Koncertował w Stanach Zjednoczonych, Australii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Belgii, Holandii, Niemczech, Danii, Finlandii, Estonii, Ukrainie, Czechach, Słowacji, Czechach, Rosji, Turcji i Korei Pd. Jest stypendystą Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydenta Miasta Gdańska oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 1995 r. związany jest z macierzystą uczelnią, gdzie pracuje na stanowisku adiunkta na Wydziale Wokalno-Aktorskim i Instrumentalnym. Od roku 2012 pełni funkcję kierownika Międzywydziałowego Zakładu Muzyki Współczesnej. W 2015 r. otrzymał tytuł doktora habilitowanego przyznany przez Radę Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Gdańsku. Piotr Nowicki jest również fundatorem i prezesem Fundacji Muzyki Nowej Kwartludium.

Program koncertu 14.04.2018, godz. 16.00

I. Kálman: Czardasz Silvy – „KSIĘŻNICZKA CZARDASZA”

F. Lehar: Kiedy skrzypki grają – czardasz Ilony z operetki „CYGAŃSKA MIŁOŚĆ”; Kto me usta całuje – pieśń Giuditty z operetki „GIUDITTA”

F. Loewe: Przetańczyć całą  noc – MY FAIR LADY

F. Chopin: „Życzenie”, „Wiosna”

H. Wieniawski: Obertas op.19 nr 1; Kujawiak op.3 nr 2, Romans z II koncertu skrzypcowego d-moll

V. Monti: Czardasz

F. Kreisler: Liebeslied

W ramach promocji młodych talentów wystąpią uczniowie OSM i SM I st. w Gdańsk

C. Debussy: Dziewczyna o włosach jak len (Zosia Nowicka)

H. Wieniawski: Pieśń polska (Marysia Nowicka)

S. Bach: Menuet (Kajetan Macalak)

Miejsce