Link do opisu wydarzenia: Nadmorskie klimaty

Nadmorskie klimaty

Data: 4-15 lipca 2016 r.
Godzina: 11.00-15.00
Miejsce: Wyspa Skarbów Gdański Archipelag Kultury, ul. Turystyczna 3, Gdańsk
Wstęp: Koszt: 10 zł /dzień/ śniadanie we własnym zakresie.
Organizator: Wyspa Skarbów Gdański Archipelag Kultury

Szczegóły wydarzenia

Akacja Lato przeznaczona dla dzieci w wieku 8-12 lat

„Wyspa Skarbów” zaprasza na przygodę pełną dobrej, twórczej zabawy! Tegoroczna AKCJA LATO odbędzie się pod hasłem „Nadmorskie klimaty”. Przez dwa tygodnie podczas zajęć artystyczno-edukacyjno-rekreacyjnych będziecie tworzyć dzieła sztuki, poznawać przyrodę, nowe dźwięki, rytmy, chodzić na wycieczki, bawić się na całego. Dowiecie się co to jest sztorm i jak powstaje? Czym zajmuje się hydrograf? Jak wyłowić z morza bursztyn?

Uczestników Akcji Lato 2016 czekają codziennie nowe wyzwania i zabawy. Gwarantujemy mieszankę ruchu i odpoczynku. Wyobraźcie sobie, że gdy ogarnie Was „Nadmorski klimat” staniecie się muzykami grającymi na morskiej wodzie; badaczami ptaków, miododajnych roślin, mistrzami w poławianiu złota Bałtyku…

Każdy pirat znajdzie coś dla siebie!

Termin: Od 4 do 15 lipca 2016 r.
Godziny: 11.00 - 15.00 (pn.-pt.)
Wiek dziecka: 8-12 lat

Spotkania z tropicielami bałtyckich przygód:

Ahoj przygodo
Czym jest sztorm, jak powstaje i jak go zmierzyć w skali Beauforta? Jak go pokonać i bezpiecznie schronić się w porcie? Na te i inne pytania postara się odpowiedzieć kapitan żeglugi morskiej Gabriel Oleszek, który opowie o swoich doświadczeniach w pracy na otwartym morzu…

Gabriel Oleszek - Absolwent Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni 1968 oraz Uniwersytetu Gdańskiego 1976. Przeszedł wszystkie szczeble morskiej kariery, w tym 28 lat na stanowisku kapitana statków. Kapitan żeglugi morskiej, pisarz, malarz, autor kilkunastu książek marynistycznych, autor licznych opracowań naukowych w czasopismach specjalistycznych. Członek Bałtyckiego Stowarzyszenia Marynistów "Mare Nostrum". Zafascynowany marynistyką Mariana Mokwy, Antoniego Suchanka i Henryka Baranowskiego.

Latarnie polskiego wybrzeża

Dawno temu w portach pracowali hydrografowie… Wykonywali oni bardzo ciekawy zawód. Tajniki ich pracy, zdradzi Apoloniusz Łysejko - hydrograf, który postara się nam przybliżyć tajniki tego dawnego zawodu oraz zaprezentuje wybrane morskie latarnie, do których ma sentyment od ponad 40 lat. Każdy pirat marzy o własnej latarni, wszak ilu straciło statki z łupami przez niedokładne obliczenia związane z brakiem świateł na horyzoncie…

Spotkanie posłuży jako inspiracja do dalszych działań na zajęciach plastycznych Pauliny Llera Arias, podczas których dzieci stworzą własne morskie latarnie z zużytych opakowań, niepotrzebnych korków, czy guzików.

Łowimy złoto Bałtyku

Poznamy historię poławiania bursztynu - „bałtyckiego złota”, zapoznamy się ze sprzętem do jego połowu, dowiemy się jakie warunki pogodowe muszą zaistnieć by wyprawa się powiodła. Spotkanie uświetni pokaz wyłowionych bursztynów oraz krótki film. Nie zabraknie konkursowych pytań i nagród niespodzianek.

Sylwester Malucha – rodowity mieszkaniec Wyspy Sobieszewskiej, „nieoficjalny mistrz świata” w poławianiu bursztynu. To on ponad 11 lat temu podczas wiosennego sztormu wyłowił bursztyn o wadze blisko 1 kilograma. Od tego czasu minęło już trochę czasu jednak historia do dnia dzisiejszego rozgrzewa wyobraźnie odwiedzających wyspę turystów.

Zajęcia artystyczno-edukacyjne

Co kryją morskie głębiny? – zajęcia plastyczne

Rozwijanie zdolności manualnych dzieci jest dla nas bardzo ważne, dlatego zapraszamy na zajęcia „Co kryją morskie głębiny?”. Tematem przewodnim prac plastycznych będą ryby, latarnie morskie oraz piraci. Dzieci uczestniczące w zajęciach instruktorki Pauliny Llera Arias do stworzenia nadmorskich prac wykorzystają materiały wtórne. Każdy uczestnik warsztatów zaprojektuje własną, niepowtarzalną pracę wykorzystując stare kapsle, korki, nadmorskie patyki, kubeczki, guziki, a nawet skarpetkę z dziurką…

Instruktor: Paulina Llera Arias – Wyspiarka. Ukończyła Liceum Plastyczne w Gdyni Orłowie o profilu fotografia artystyczna – w czasach gdy fotografia cyfrowa była tylko na zajęciach teoretycznych. Absolwentka ASP w Gdańsku – studia Edukacji Artystycznej w zakresie sztuk plastycznych. Swoją plastyczną przygodę kontynuowała pracując lat kilka w pracowni plastycznej Teatru Miniatura. Od 2005 roku związana z Gdańskim Archipelagiem Kultury - „Wyspa Skarbów”.

Morze – Bęben w ramach projektu „Ucho w wodzie, czyli działania dźwiękowe na Wyspie Sobieszewskiej”

Bardzo kreatywne i ciekawe trzydniowe zajęcia poprowadzą artyści oraz instruktorzy ze Stowarzyszenia Sztuka Cię Szuka.

Poprzez zabawę dzieci zapoznają się z instrumentem perkusji oraz prostymi rytmami, by podczas kolejnego spotkania poznać inne perkusjonalia. Ostatnim etapem będzie praktyka rytmiczna na wodzie!
Kolejno odbędzie się spacer nad morze, dzieci wykorzystają nabytą podczas umuzykalnienia wiedzę, po czym zagrają morski koncert!

Zanurzone po pas w morzu przeprowadzą prawdziwy muzyczny eksperyment!
Czy tafla wody może być rodzajem instrumentu? Jak brzmi? Ile siły trzeba użyć, by zagrać solo? Będzie to okazja do sprawdzenia czy dzieci siłą własnych rąk mogą odzwierciedlić tradycyjne muzykowanie odległych grup etnicznych? Przy okazji tej niecodziennej kąpieli, morze stanie się wielowymiarowym, barwnym instrumentem perkusyjnym.
Finał eksperymentu odbędzie się pod opieką: Huberta Zemlera („najbardziej rozchwytywany perkusista polskiej sceny improwizowanej”), Krzysztofa Topolskiego, Marty Karalus oraz dwóch animatorów z "Wyspy Skarbów" GAK.
Projekt dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Prosimy o zabranie ze sobą na zajęcia: odpowiednich strojów oraz ręcznika. O bezpieczeństwo uczestniczących w zajęciach dzieci oraz gorącą herbatę zadba - ratownik gdańskiego WOPR oraz załoga „Wyspy Skarbów” GAK.

Instruktorzy:

Hubert Zemler - perkusista, kompozytor
Krzysztof Topolski - perkusista, elektroakustyczny improwizator, autor soundartowych projektów, kurator.

Równowaga w centrum uwagi - zajęcia przyrodniczo - plastyczne w prowadzeniu - Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej

Wszystkie dzieci znają przygody Pszczółki Mai. Pewnie wiedzą, jak ważną rolę w życiu na Ziemi odgrywają pszczoły i inne owady, które zapylają kwiaty... Bohaterami zajęć będą jednak nie pszczoły, lecz rośliny miododajne, czyli takie, które "dają miód". Dzieci dowiedzą się jak wyglądają te kwiaty, jakie jest znaczenie zapylaczy, „hoteli dla owadów" zapoznają się z tematem „równowagi w przyrodzie”. Na zajęciach plastycznych dzieci będą wspólnie malować torby czy chusty, nanosząc wzory związane z roślinami miododajnymi, takimi jak mniszek lekarski, śnieguliczka, lipa.

Ocalić przed zdeptaniem zajęcia przyrodniczo - plastyczne z Grupą Badawczą Ptaków Wodnych KULING

Kto to taki? Wije gniazda na piasku, w małym dołku. Potrafi „zamaskować" kolor jaj i piskląt, aby były niewidoczne dla drapieżników. A w obliczu zagrożenia w ciekawy sposób broni swe małe. Jeśli chcesz wiedzieć kim jest skrzydlata bohaterka opowieści, zapraszamy do wspólnej zabawy! Proponujemy spacer na plażę, zabawę ruchową, zajęcia plastyczne oraz mini-turniej w twistera przyrodniczego.

Instruktor: Jowita Kurach

Grupa Badawcza Ptaków Wodnych KULING istnieje od 33 lat, a jako zarejestrowane stowarzyszenie od 1996 r. Nazwa wywodzi się z kaszubskiej gwary, w której słowo "Kuling" było określeniem części ptaków siewkowatych, tych o długich dziobach i nogach.

Klub Gier Planszowych

Na tych zajęciach dzieci będą robić to, co najbardziej lubią - bawić się! Uczestnicy Akcji Lato zrelaksują się w trakcie wspólnej zabawy z planszówkami. W naszym Klubie dostępne są gry: „Osadnicy z Catanu – junior”, „Dixit”, „Story cubes”, „Panic_lab”. Dzieci w trakcie zajęć rozwiną spostrzegawczość, refleks, orientację przestrzenną i pamięć.

Instruktorzy: animatorzy „Wyspy Skarbów” GAK: Paweł Jarczewski i Kamil Leński.

Wycieczki / spacery

Podczas Akcji Lato nie zabraknie spacerów i wycieczek. Bliskość lasu i plaży zobowiązuje do pieszych wycieczek! Odwiedzimy:
- Stację Biologiczną Uniwersytetu Gdańskiego, na terenie której powstała unikatowa SZTUCZNA WYDMA przeznaczona do hodowli i badania zagrożonych gatunków
- Zbiornik Wody „ Kazimierz” (współczesna wieża ciśnień) – Piracie, spójrz na morską okolicę z góry i podziwiaj piękną panoramę z tarasu widokowego, wysokiego na 30 metrów!

Zadbamy o to, aby każdy dzień był niezapomnianą przygodą!
„AKCJA LATO „Wyspy Skarbów” GAK to wprowadzenie w świat sztuki pełen tajemnic, zajęcia rozwijające kreatywność oraz umiejętności dzieci, ale także nawiązanie ciekawych przyjaźni, poczucie radości płynące ze wspólnej zabawy!

Przybywajcie tworzyć z nami „NADMORSKIE KLIMATY”

Zgłoszenia:

- zgoda 2 opiekunów poprzez wypełnienie „Karty zgłoszenia” (dostępna na miejscu w placówce)
- uiszczenie opłaty za zajęcia (na miejscu w placówce)

KONTAKT: tel. 58 323 91 15
pon.-pt. w godz. 10.00 - 20.00 lub sob.- niedz. w godz. 11.00 - 14.00
lub wyspaskarbow@gak.gda.pl

Miejsce