Gdańsk pomaga poszkodowanym na Pomorzu. Milion dla potrzebujących

Z Gdańska płynie pomoc do poszkodowanych w wyniku burz, jakie przeszły w ubiegłym tygodniu nad naszym województwem. Miasto zdecydowało o przekazaniu 1 mln zł na rzecz gmin dotkniętych klęską. Do poszkodowanych trafia również pomoc niesiona przez spółki miejskie - jest to pomoc nie tylko rzeczowa, ale również poprzez wsparcie specjalistycznych ekip służb remontowych i hydrotechnicznych.

Gdańsk pomaga poszkodowanym na Pomorzu. Milion dla potrzebujących
A
A
data publikacji: 16 sierpnia 2017 r.

Pracownicy Gdańskich wód podłączają kolejny agregat prądotwórczy. Zasili trzy gospodarstwa domowe
Pracownicy Gdańskich wód podłączają kolejny agregat prądotwórczy. Zasili trzy gospodarstwa domowe
fot. Gdańskie Wody

Miasto Gdańsk szybko włączyło się w akcję niesienia pomocy gminom poszkodowanym w wyniku wichury, która przeszła nad Pomorzem.

Prezydent Paweł Adamowicz poinformował o podjęciu decyzji o przekazaniu 1 mln złotych na rzecz poszkodowanych gmin województwa pomorskiego. - W trakcie najbliższej sesji zwrócę się do gdańskich radnych o poparcie stosownych uchwał - jestem przekonany o jednomyślności w trakcie głosowania. W ciągu kilku dni, w porozumieniu ze stosownymi służbami Marszałka Województwa i Wojewody ustalimy, które gminy i rejony wymagają najpilniejszej pomocy – oświadczył prezydent Gdańska. 

Pomoc niosą jednostki miejskie

W niesienie pomocy najbardziej potrzebującym angażują się spółki miejskie. Już od poniedziałku cysterny Saur Neptun Gdańsk dostarczały wodę pitną tam, gdzie jej brakowało. W środę pomoc rzeczową wysłały Gdańskie Wody. W czwartek do gminy Sulęczyno dotarła dwudziestoosobowa ekipa złożona z pracowników Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych oraz Saur Neptun Gdańsk. W Rytlu i Czersku elektrycy i hydrotechnicy z Gdańskich Wód wspomagali merytorycznie i technicznie tamtejszy sztab kyzysowy, dostarczyli 1000 m kw. folii oraz plandeki. Zaoferowano także dostarczenie ciężkiego sprzętu, gdy tylko taka potrzeba zostanie zgłoszona.

W piątek 18 sierpnia działania pomocowe będą kontynuowane. M.in. Saur Neptun Gdańsk odda do dyspozycji wójta gminy Sulęczyno dodatkową 6-osobową ekipę swoich pracowników. Zespół dołączy do już pracującej w tym rejonie dwudziestoosobowej ekipy Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych i SNG. Pracownicy Saur Neptun Gdańsk wyposażeni będą w piły, łańcuchy, paliwo, sprzęt ochrony osobistej, mieszanki olejów i pilniki. Dodatkowo na ręce wójta Brernarda Gruczy SNG przekaże żywność dla potrzebujących. Jak podkreśla wójt, nadal pozostaje ogrom działań do wykonania, od prac pilarskich do prostych, ale niemniej istotnych, prac fizycznych. GZNK oddelegował swoją ekipę do zadań specjalnych, która ostatnio intensywnie pracowała przy zabezpieczaniu miasta podczas ogromnych opadów deszczu pod koniec lipca. Transport ekipy zapewniają Gdańskie Autobusy i Tramwaje.

O aktualnej sytuacji i o podejmowanych działaniach pisze też na swoim profilu facebookowym zastępca prezydenta Gdańska Piotr Kowalczuk

Rytel k. Chojnic
Rytel k. Chojnic
fot. Mateusz Ochocki/KFP

CZYTAJ TAKŻE: 

Pomoc niesiona #PoBurzy

#PoBurzy. Gdańszczanie na ratunek ofiarom kataklizmu. Dołącz się

SNG prowadził działania pomocowe w gminie Lipusz
SNG prowadził działania pomocowe w gminie Lipusz
Piotr Fedorowicz

Gdańska Straż Miejska 

Straż Miejska zorganizowała specjalny zespół pomocowy. - Bardzo chcielibyśmy udzielić wsparcia. Po wewnętrznej naradzie ustaliliśmy, że wysyłamy jutro (piatek, 18 sierpnia) dziesięcioosobową ekipę i jeśli będzie potrzeba, wesprzemy mieszkańców gminy również w weekend - zapewnia Leszek Walczak, Komendant Straży Miejskiej w Gdańsku. 

Saur Neptun Gdańsk i GZNK

Przez dwa dni, 14-15 sierpnia specjalistyczny samochód Saur Neptun Gdańsk dostarczał wodę mieszkańcom województwa pomorskiego dotkniętym skutkami nawałnicy. SNG prowadził działania pomocowe w gminie Lipusz – oddalonej od Gdańska 75 km. W asyście Straży Pożarnej cysterna docierała do gospodarstw, które nadal wody w kranach nie mają.

- Pracowaliśmy w poniedziałek (14.08) do późnych godzin nocnych, a także wtorek (15.08) od rana. Wodę dowoziliśmy mieszkańcom miejscowości Konitop, Zielony Dwór, Żelewiec – w gminie Lipusz – informuje Magdalena Rusakiewicz, rzecznik SNG. Pozostajemy cały czas w kontakcie z Wojewódzkim Centrum Kryzysowym, które poinformowane jest o dalszej gotowości naszej firmy do niesienia pomocy poszkodowanym gminom.

Ekipy Saur Neptun pamagały usuwać skutki wichury także w środę i czwartek działając wspólnie z 20 osobowym zespołem pracowników GZNK.

Gdańskie Wody

- Odpowiadając na potrzeby poszkodowanych w wyniku burz, już w poniedziałek wysłaliśmy do Urzędu Miasta w Czersku agregat prądotwórczy, a dzisiaj kolejnym transportem do sztabu kryzysowego w Rytlu najpotrzebniejsze rzeczy: piłę spalinową, łańcuchy do prowadnicy, pilniki do łańcuchów, 10 litrów oleju do paliwa (mieszanki), 30 litrów oleju do smarowania łańcuchów, 120 sztuk rękawic roboczych, poza tym łopaty, szpadle, a także artykuły spożywcze i chemiczne (proszki do prania, środki do czyszczenia, ścierki, chusteczki mokre, papier w roli, słodycze, napoje energetyczne) - informuje Agnieszka Kowalkiewicz, rzecznik Gdańskich Wód. W czwartek, 17 sierpnia, w sztabie kryzysowym w Rytlu przebywali specjaliści z Gdańskich Wód jako wsparcie merytoryczne do opanowania rzeki Brdy.

Na terenach zniszczonych przez wichurę pracują hydrotechnicy z Gdańskich Wód
Na terenach zniszczonych przez wichurę pracują hydrotechnicy z Gdańskich Wód
źródło: Gdańskie Wody

- Nasi elektrycy i Hydrotechnicy są w Czersku i Rytlu. Wspomagają merytorycznie sztab kryzysowy. Naszym zdaniem konieczne jest sprowadzenie ciężkiego sprzętu. Zdecyduje o tym sztab kryzysowy  - dodaje Agnieszka Kowalkiewicz.

Olimpia Schneider (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy
olimpia.schneider@gdansk.gda.pl
więcej tekstów autora
Olimpia Schneider (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy
olimpia.schneider@gdansk.gda.pl
więcej tekstów autora