• Start
  • Wiadomości
  • Październikowe wyłożenie projektów planów zagospodarowania przestrzennego. Których obszarów miasta dotyczą?

Październikowe wyłożenie projektów planów zagospodarowania przestrzennego. Których obszarów miasta dotyczą?

Do publicznego wglądu udostępnionych zostało pięć projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Można do nich zajrzeć od 2 do 31 października w Biurze Rozwoju Gdańska przy ul. Wały Piastowskie 24. Ponadto po raz kolejny została przygotowana animacja, która na mapie Gdańska prezentuje lokalizacje obszarów objętych projektami planów miejscowych.
02.10.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Wyłożone miejscowe plany dotyczą m.in. rejonu ul. Niepołomickiej

 

Z projektami planów w czasie wyłożenia można zapoznać się w siedzibie BRG. Do wglądu są udostępnione również prognozy oddziaływania na środowisko wraz z uzgodnieniami Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gdańsku i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku dotyczącymi zakresu i stopnia szczegółowości informacji zawartych w prognozie. Zgodnie z decyzją Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku do projektu planu Łostowice Centrum w rejonie ulicy Niepołomickiej prognoza nie została opracowana, ponieważ realizacja projektu planu nie spowoduje znaczącego oddziaływania na środowisko.

Projektanci udzielają informacji od poniedziałku do piątku między godziną 9:00 a 15:00. Informacje dotyczące projektów planów są dostępne na stronie BRG

Wszystkie dyskusje publiczne dotyczące projektów planów odbywają się w siedzibie BRG (ul. Wały Piastowskie 24, IV piętro) o godzinie 17:00. Terminy dyskusji:


Ponadto po raz kolejny została przygotowana animacja, która na mapie Gdańska prezentuje lokalizacje obszarów objętych projektami planów miejscowych.


CZEGO PLANY DOTYCZĄ?

Kiełpinek, Jasień – strefa buforowa lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

Obszar objęty projektem planu, zlokalizowany na granicy dzielnic Jasień i Brętowo, obecnie pozostaje niezagospodarowany (z wyjątkiem zbiornika retencyjnego Jasień). Zapisy zawarte w planie umożliwią realizację atrakcyjnej przestrzeni rekreacyjno-sportowej w bezpośrednim sąsiedztwie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego (TPK), co pozwoli na ograniczenie penetracji terenów chronionych.

Ponadto w projekcie planu zweryfikowano zasady zabudowy i zagospodarowania wraz z ochroną walorów przyrodniczych dawnego poligonu wojskowego oraz ustalono lokalne powiązania pomiędzy osiedlami mieszkaniowymi oraz przystankami Pomorskiej Kolei Metropolitalnej (PKM) a lasami TPK. W projekcie planu określono przeznaczenie terenów zabudowy usługowej z zielenią towarzyszącą. W porównaniu z planem obowiązującym przybliżono ewentualne nowe budynki do linii PKM. Zarówno od strony lasów TPK, jak i od strony trasy kolejowej zostały ustalone elewacje eksponowane, dla których wprowadzono zapisy odnośnie atrakcyjniejszego wykończenia tych elewacji. Zabudowę ograniczono do wysokości 9 m i maksymalnie dwóch kondygnacji naziemnych.

Nowe zagospodarowanie pozwoli na lepsze wykorzystanie potencjału przewozowego linii PKM. W projekcie zostały wskazane obowiązkowe ciągi piesze i pieszo-rowerowe o ustalonej bądź zalecanej lokalizacji. Jednocześnie wprowadzono różnego rodzaju formy ochrony istniejącej zieleni oraz naturalnego ukształtowania. W planie ustalono wysoki (70-90%) procent powierzchni biologicznie czynnej oraz określono wymóg zastosowania nawierzchni przepuszczalnej lub półprzepuszczalnej do utwardzenia ciągów pieszych i pieszo-rowerowych.

Zakoniczyn – szkoła sportowa przy ulicy Porębskiego

Projekt planu obejmuje obszar o powierzchni ok. 0,47 ha. Na tym terenie znajduje się zespół budynków Niepublicznej Podstawowej Szkoły Mistrzostwa Sportowego „Olimpijczyk”. Podmiot prowadzący szkołę planuje ją rozbudować. Celem sporządzenia planu jest umożliwienie realizacji tego zamiaru: rozbudowa sali gimnastycznej i budowa dodatkowego zaplecza higieniczno-sanitarnego.

Inwestycja pozwoli na poszerzenie oferty edukacyjnej placówki i na podniesienie standardu zagospodarowania oraz wypełnienie obszaru zlokalizowanego wewnątrz terenu zainwestowanego, dobrze obsłużonego komunikacyjnie i infrastrukturalnie. W planie wprowadzono zmianę przeznaczenia terenu z mieszkaniowo-usługowego na usługowe oraz intensyfikację parametrów urbanistycznych. Ustalone parametry nowej zabudowy mają nawiązywać do istniejących budynków.

Brętowo rejon ulicy Słowackiego 125

Obszar planu jest położony w Brętowie w sąsiedztwie ulicy Słowackiego. Jest to niewielki teren o powierzchni ok. 1600 m2. Na obszarze tym znajdują się zabudowania, które obecnie nie są użytkowane i pozostają w złym stanie technicznym. Celem sporządzenia planu jest rozszerzenie możliwości inwestycyjnych. Przewiduje się zniesienie zakazu podziałów wtórnych działek (w planie obowiązującym podziały są niedozwolone ze względu na zapisy o ochronie konserwatorskiej).

Ponadto zakłada się zniesienie zakazu lokalizacji zabudowy w odległości mniejszej niż 30 m od granicy lasu TPK. Jest to możliwe w związku ze zmianą przepisów dotyczących lokalizacji zabudowy w sąsiedztwie lasów. W planie ustalono przeznaczenie terenu pod zabudowę usługową z możliwością realizacji mieszkań integralnie związanych z prowadzoną działalnością lub lokalizację budynków zamieszkania zbiorowego (np. hoteli) przy stosunkowo niskiej intensywności i wysokości zabudowy. Parametry zabudowy mają ściśle nawiązywać do sąsiednich zabudowań, co pozwoli zachować skalę i charakter tej części Brętowa. N

owa zabudowa uzupełni strukturę funkcjonalno-przestrzenną osiedla. W związku z wysokim natężeniem poziomu hałasu na ul. Słowackiego przewidziano konieczność zastosowania odpowiednich zabezpieczeń akustycznych wpomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi. Północna część planu została objęta Ogólnomiejskim Systemem Terenów Aktywnych Biologicznie (OSTAB). Fragment terenu wzdłuż zachodniej granicy planu jest zagrożony ruchami masowymi, a północna część – osuwaniem się mas ziemnych.

Jasień rejon Potoku Siedlickiego

Projekt planu jest udostępniony do publicznego wglądu po raz drugi. Pierwszy raz był wyłożony w dniach 30 czerwca – 31 lipca 2017 roku. Połowa uwag, które w tym czasie wpłynęły od mieszkańców, została częściowo lub całkowicie uwzględniona. W  granicach planu jedynym zagospodarowanym terenem jest Park im. Ks. Bronisława Kabata wraz z zabudowaniami podworskimi. Pozostałe tereny stanowią nieużytki, częściowo podmokłe, pokryte murawami i krzewami, z niewielką liczbą drzew. Przez obszar przepływa okolony skarpami Potok Siedlicki. Dzięki zmianom wprowadzonym w planie możliwa będzie ochrona walorów historyczno-przyrodniczych Parku im. Ks. Bronisława Kabata oraz jego wykorzystanie na cele rekreacyjne. 

Celem sporządzenia planu było także ustalenie lokalnych powiązań pomiędzy osiedlami (w przeważającej części funkcjonującymi jako zamknięte, wygrodzone) znajdującymi się po obu stronach Potoku Siedlickiego. Do sporządzenia planu przystąpiono także w celu utworzenia rezerwy terenu pod tzw. park Stolema, zlokalizowany wzdłuż Potoku Siedlickiego (wraz z wykreowaniem głównych połączeń pieszych i pieszo-rowerowych), i utworzenia użytku ekologicznego „Jasieńska Łąka”. Zapisy zawarte w planie pozwolą także na realizację domu sąsiedzkiego dla mieszkańców Jasienia, przedszkola oraz innych usług (np. oświaty, gastronomii, sportu) na terenie dotychczas przeznaczonym pod budownictwo mieszkaniowe.

W centralnej części obszaru objętego planem ustalono funkcję zieleni oraz urządzenia melioracyjne, a na obrzeżach – usługi z zielenią towarzyszącą bądź niską zabudowę mieszkaniowo-usługową z ustaloną zielenią do utrzymania i wprowadzenia w obrębie najbardziej zwartej grupy zadrzewień. W planie określono m.in. maksymalne nieprzekraczalne linie zabudowy. Od strony istotnych przestrzeni publicznych ustalono elewacje eksponowane, dla których wprowadzono zapisy odnośnie atrakcyjnego wykończenia elewacji. Ustalono też wymóg spójnej kompozycji posadzki na podstawie całościowej koncepcji zagospodarowania przestrzeni publicznej, a dla priorytetowego ciągu pieszego – obowiązek wprowadzenia zadrzewień, ławek i oświetlenia. Zabudowę na zboczu ukształtowano w sposób tarasowy i wskazano lokalizację dominanty kompozycyjnej.

Wprowadzono również zapisy dotyczące ogrodzeń, nośników reklamowych oraz części naziemnych i nadziemnych infrastruktury telekomunikacyjnej. Ponadto zaplanowano najdogodniejsze lokalizacje dla ciągów pieszo-rowerowych ułatwiających przemieszczanie się. Wszystkie ciągi będą stanowić ważne przestrzenie publiczne, w związku z czym wskazano ich szerokość, przebieg lub przebieg zalecany z obowiązkiem realizacji. 

Łostowice Centrum w rejonie ulicy Niepołomickiej

Projekt planu obejmuje teren, który obecnie jest częściowo zagospodarowany. Na niektórych działkach prywatnych znajduje się zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna i bliźniacza. Od strony ul. Wielkopolskiej jest zlokalizowany obiekt wielorodzinny z punktem usługowym na parterze, a od strony ul. Niepołomickiej – przedszkole. Projekt częściowo dotyczy terenu objętego ochroną konserwatorską dawnej zabudowy wsi Łostowice.

Celem sporządzenia planu jest korekta parametrów zabudowy, zasad i warunków zagospodarowania dla terenu objętego ochroną konserwatorską, związana z pozytywną opinią Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków odnośnie możliwości niewielkiego zwiększenia intensywności zabudowy. W planie ustalono przeznaczenie mieszkaniowo-usługowe. Określono maksymalne nieprzekraczalne linie zabudowy oraz parametry i warunki, które pozwolą na realizację jedno- i wielorodzinnej zabudowy mieszkaniowo-usługowej. Wprowadzono wymóg stosowania dachów stromych, dzięki czemu nowa zabudowa będzie nawiązywać do obiektów istniejących w sąsiedztwie.

Ze względu na istniejące rozproszenie i formę okolicznych zabudowań ograniczono maksymalną powierzchnię zabudowy jednego obiektu w zabudowie wielorodzinnej oraz ustalono minimalne odległości między budynkami wielorodzinnymi


Zgłaszanie uwag – do 14 listopada

Każdy, kto kwestionuje ustalenia przyjęte w projekcie planu miejscowego lub w strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko, może wnieść swoje uwagi. Należy złożyć je na piśmie do Prezydenta Miasta Gdańska z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej wraz z adresem oraz oznaczeniem nieruchomości, której uwaga dotyczy. Ostateczny termin mija 14 listopada 2017 r.

Uwagi dotyczące projektu planu należy kierować na adres: Biuro Rozwoju Gdańska, ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk lub w postaci elektronicznej opatrzonej bezpiecznym podpisem elektronicznym, weryfikowanym przy pomocy ważnego, kwalifikowanego certyfikatu na adres mailowy: brg@brg.gda.pl. Uwagi dotyczące prognozy oddziaływania na środowisko należy składać na adres: Biuro Rozwoju Gdańska, ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk, ustnie do protokołu lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrywania ich bezpiecznym podpisem elektronicznym na adres mailowy brg@brg.gda.pl.

Uwagi do projektu planu oraz wnioski i uwagi w postępowaniu w sprawie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko są rozpatrywane przez Prezydenta Miasta Gdańska w terminie 21 dni od dnia upływu terminu ich składania. Rozpatrzenie uwag zostanie opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Biura Rozwoju Gdańska na stronie internetowej BRG.

TV

W zoo zamieszkały dwa lemury