Portal gdansk.pl
Gdańsk
Sport
RowerowyGdańsk
Kąpieliska
Bursztyn
GOKF
UBC
BIP
Strona Główna » Historia Zjazdów » I Światowy Zjazd Gdańszczan

Od 24 do 26 maja 2002 roku odbywał się w Gdańsku I Światowy Zjazd Gdańszczan. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Aleksander Kwaśniewski. Zjazd w zamyśle pomysłodawcy, prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, miał nawiązywać do wielonarodowej historii miasta i stać się elementem odbudowywania złożonej tożsamości gdańskiej w oparciu o spotkanie dawnych i współczesnych mieszkańców. Na zaproszenie władz Gdańska skierowanym do tych wszystkich, którzy czują się związani z miastem, szukali i szukają w nim swoich korzeni oraz identyfikują się z grodem nad Motławą zareagowało ponad tysiąc gości z zagranicy. Nie zabrakło przybyszów z Węgier, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, a nawet odległej Australii, choć dominowali goście z Niemiec. Wśród nich, obok Hansa Koschnicka, byłego burmistrza Bremy i honorowego obywatela Gdańska, znalazł się również Dieter Dombrovsky, potomek wybitnego gdańskiego astronoma Jana Heweliusza.

Na zjazd przybyły także nad Motławę oficjalne delegacje miast i regionów utrzymujących z Gdańskiem partnerskie stosunki - niemieckiej Bremy, holenderskiego Rotterdamu, litewskiego Wilna oraz angielskich Newcastle i Sefton.

Podczas I Światowego Zjazdu Gdańszczan nie brakowało dobrej zabawy, ale na plan pierwszy wysunęły się naukowe konferencje historyczna i socjologiczna pod hasłami "Gdańsk tyglem społeczeństw i narodów" oraz "Społeczno-kulturowa tożsamość współczesnego Gdańska", a także uroczyste odsłonięcie Cmentarza Nieistniejących Cmentarzy. Ten ostatni, otwarty w Gdańsku z udziałem przedstawicieli różnych wyznań, symbolizować ma wszystkie nieistniejące już w mieście miejsca pochówku zniszczone przez burzliwe dzieje i zawieruchy wojenne.Na cokole cmentarza-pomnika umieszczono inskrypcję pochodzącą z przedwojennego wiersza żydowskiej poetki Maszy Kaleko: "... tym, co imion nie mają na grobie, a tylko Bóg wie, jak kto się zowie...".

"Niech wszyscy chętni - dawni i obecni gdańszczanie - spotykają się co pewien czas nad Motławą jako współgospodarze swojej małej ojczyzny. Witajcie w domu!" - powiedział podczas otwarcia zjazdu gdańszczanin, wicemarszałek Sejmu RP Donald Tusk. 

Z pierwszego zjazdu zostaną doświadczenia, cenne kontakty, wspaniałe wspomnienia i... fotografie.


© Copyright Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta ¤ Referat Multimedialny
ul. Nowe Ogrody 8/12 ¤ 80-803 Gdańsk