• Start
  • Wiadomości
  • Szczyt klimatyczny w Madrycie - o czym dowiedział się Gdańsk?

Szczyt klimatyczny w Madrycie - o czym dowiedział się Gdańsk?

W ubiegłym tygodniu zakończył się COP25 w Madrycie. Gdańsk jako jedyny polski samorząd miał tam swoją reprezentację. Z naszymi reprezentantami rozmawialiśmy o tej globalnej, ale także o lokalnej samorządowej polityce klimatycznej. Obejrzyj filmowy zapis rozmowy.
21.12.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Bez tytułu

Od lewej: Marek Wałuszko, Izabela Juszko, Ryszard Gajewski

 

Gośćmi naszego programu byli Izabela Juszko - ekspertka ds. adaptacji do zmian klimatu oraz Ryszard Gajewski prezes zarządu Gdańskich Wód. Rozmowę poprowadził Marek Wałuszko. 

- Na szczytach klimatycznych nie rozmawia się już dziś o tym, czy zmiany klimatyczne są czy ich nie ma i czy człowiek do nich doprowadził. Strony bazują na wiedzy naukowej, która wprost pokazuje, że mamy do czynienia z postępującymi zmianami klimatu - podkreślił Ryszard Gajewski.  

Izabela Juszko przypomniała, że Polska nie występuje jako “osobny” kraj, a jako część Unii Europejskiej, a podstawowe dwie grupy negocjacyjne to kraje rozwinięte i dużo biedniejsze kraje rozwijające się.

- Podczas COP w Madrycie bardzo podkreślano rolę miast w zapobieganiu skutkom zmian klimatycznych. Samorządowcy z różnych stron świata zjednoczyli się w grupę koalicyjną i próbują wpłynąć na sposób ustalania pewnych elementów negocjacji - zaznaczyła Izabela Juszko.

Ryszard Gajewski przypomniał, że miesiąc przed COP w Hiszpanii odbył się kongres Smart Metropolia, na którym Gdańsk zaprosił inne polskie miasta do współpracy  i wymiany doświadczeń w zakresie adaptacji do zmian klimatu.

- Wiemy już, że nie da się ich powstrzymać na tyle, by nas nie dotykały, to będzie się działo - opowiadał prezes Gdańskich Wód i zaznaczył, że obszarem najbardziej wrażliwym na te zmiany jest gospodarka wodna: - Z jednej strony mamy intensywne zjawiska pogodowe, a z drugiej susze. 

 

Rozmawiano także o roli młodego pokolenia w aktywizacji światowych liderów na rzecz ochrony klimatu i naturalnych rozwiązaniach zapobiegających skutkom zmian klimatycznych.

ZOBACZ ZAPIS FILMOWY PROGRAMU

 

TV

W zoo zamieszkały dwa lemury