• Start
  • Wiadomości
  • Strategia 2030 - najważniejszy dokument dla Pomorza uchwalony jednogłośnie przez sejmik

Strategia 2030 - najważniejszy dokument dla Pomorza uchwalony jednogłośnie przez sejmik

Pomorze chce zostać krajowym liderem produkcji zielonej energii. Radni wojewódzcy podczas sesji sejmiku w poniedziałek, 12 kwietnia, uchwalili Strategię 2030. To najważniejszy dokument nakreślający główne kierunku rozwoju dla całego regionu. Za uchwaleniem Strategii 2030 byli też radni opozycyjnego klubu PiS.
12.04.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdalna sesja sejmiku województwa pomorskiego z 12 kwietnia 2021 r.
Zdalna sesja sejmiku województwa pomorskiego z 12 kwietnia 2021 r.
źródło: pomorskie.eu


Prace nad Strategią rozpoczęły się w 2 lata temu, a dokładnie 12 kwietnia 2019 r. w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej zorganizowana została konferencja, która zainaugurowała regionalną debatę nad jej zapisami. W przygotowanie Strategii zaangażowały się bardzo różne środowiska – samorządowcy z całego regionu, przedstawiciele organizacji gospodarczych i społecznych oraz liczne grono ekspertów akademickich. Finałem tego przygotowawczego procesu była poniedziałkowa (12 kwietnia) sesja sejmiku województwa pomorskiego, która odbywała się zdalnie. Wszyscy radni byli za.

 

 

Co zawiera Strategia 2030?

Jak informuje portal pomorskie.eu strategiczne wyzwanie rozwojowe stanowi przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. Nasz region ma ambicje, żeby stać się krajowym liderem produkcji zielonej energii i technologii ekoefektywnych. Województwo pomorskie, położone w sąsiedztwie Morza Bałtyckiego, jest szczególnie zagrożone występowaniem ekstremalnych zjawisk, do których należą, m.in. intensywne opady, porywiste wiatry, burze, sztormy i powodzie. Stąd tak ważne będą:

  • działania polegające na monitorowaniu stanu środowiska,
  • przeciwdziałaniu jego degradacji, przy jednoczesnym dążeniu do tzw. neutralności klimatycznej
  • ograniczanie emisji zanieczyszczeń

Strategicznym wyzwaniem rozwojowym dla Pomorza jest przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. Nz. Przejazdowo - jedna z największych w Polsce elektrowni fotowoltaicznych
Strategicznym wyzwaniem rozwojowym dla Pomorza jest przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. Nz. Przejazdowo - jedna z największych w Polsce elektrowni fotowoltaicznych
zdj. Mateusz Ochocki/KFP


Wśród pozostałych celów strategicznych wymienić należy m.in.:

  • wykorzystanie technologii cyfrowych w życiu codziennym, administracji publicznej i biznesie,
  • wzrost międzynarodowej konkurencyjności gospodarczej, w tym aktywności eksportowej pomorskich firm,
  • poprawę jakości usług edukacyjnych,
  • rozwój działań w zakresie promocji zdrowia oraz profilaktyki zdrowotnej,
  • rozwój oferty transportu zbiorowego oraz infrastruktury dróg publicznych

Prace nad strategią trwały mimo trudnej sytuacji spowodowanej pandemią Covid-19. To było wyzwanie, które też znalazło swój wyraz w przyjętej Strategii. Chodzi o zapewnienia mieszkańcom bezpieczeństwa zdrowotnego.Cytowany przez portal pomorskie.eu marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk podkreślił podczas obrad, że teraz największym problemem jest realizacja ambitnego tego planu:

Na ostatnim etapie prac, projekt Strategii został uzupełniony o oczekiwania naszego samorządu wobec władz centralnych. Jest ich w dokumencie łącznie 40. Nie daje to niestety dobrego obrazu procesu decentralizacji kraju. Dotyczy to zarówno struktury finansów publicznych, jak i utrzymującego się niewystarczającego poziomu decyzyjności samorządów terytorialnych na wszystkich poziomach. Jeśli dodać do tego topniejące środki UE dla regionów, jak również brak dalszej decentralizacji także w tym zakresie, to kontekst realizacyjny naszej Strategii uznać należy za kolejne kluczowe wyzwanie

- powiedział marszałek Struk.


Oprócz przygotowanej Strategii 2030 trwają również prace nad stworzeniem regionalnego programu operacyjnego na lata 2021-2027, dzięki któremu nasz region otrzyma kolejną pulę środków unijnych. Zgodnie z przyjętymi założeniami, w trzecim kwartale bieżącego roku powinien być gotowy wstępny projekt tego dokumentu.

 

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej