• Start
  • Wiadomości
  • Gdański magistrat bez plastiku. Urzędnicy stawiają na szklanki i ekologiczny papier

Gdański magistrat bez plastiku. Urzędnicy stawiają na szklanki i ekologiczny papier

Pod koniec lipca zakończy się umowa gdańskiego magistratu, zawarta z prywatną firmą, na dostarczanie butelkowanej wody gazowanej (w plastikowych pojemnikach). Kolejna umowa nie zostanie już podpisana. Dzięki tej decyzji do Urzędu Miejskiego nie trafi ponad 18 tys. plastikowych butelek rocznie. To nie wszystkie zmiany.
25.07.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gdański magistrat zrezygnował z zakupów wody w plastikowych butelkach
Gdański magistrat zrezygnował z zakupu wody w plastikowych butelkach
Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Mija piąty miesiąc od ogłoszenia przez Prezydent Aleksandrę Dulkiewicz nowej miejskiej kampanii edukacyjnej "Gdańsk bez plastiku". Magistrat nie poprzestał na zachęcaniu mieszkańców do zmiany nawyków. Zmiany widoczne są już od kilku tygodni przy urzędniczych biurkach. Plastikowe butelki z wodą oraz jednorazowe kubki znikają z urzędniczych biurek i szafek. Zamiast tego pojawiają się tradycyjne szklanki, prywatne bidony, a także papierowe kubeczki. Jakie jeszcze rozwiązania wprowadzono?

 

Koniec plastikowych butelek i kubków

Wydział Kadr i Organizacji w gdańskim magistracie, odpowiedzialny m.in. za "zakupy" dla urzędu, nie składa już zamówień na plastikowe produkty. Jeszcze do końca lipca br. magistrat obowiązuje umowa z dostawcą gazowanej wody w plastikowych butelkach, ale nie zostanie ona przedłużona. Nie ogłoszono też przetargu na taką usługę.

Jak bardzo uda się ograniczyć ilość odpadów, dzięki rezygnacji z plastikowych opakowań i naczyń? By to sobie wyobrazić, warto przytoczyć kilka danych z ubiegłego roku:

- w 2018 r. do urzędu dostarczono 18 144 butelki gazowanej wody

- zamówiono 140 000 plastikowych jednorazowych kubków - trafiały one m.in. do dystrybutorów na wodę znajdujących się na korytarzach w magistracie, z których może korzystać każdy mieszkaniec załatwiający swoją sprawę 

- zakupiono też 2000 plastikowych łyżeczek, 500 talerzyków i 200 widelców. 

Obecnie zamawiane są jedynie papierowe naczynia.

Należy też zaznaczyć, że w gdańskim urzędzie od kilku już lat nie zamawiano butelkowanej wody niegazowanej. Woda podawana jest w szklanych karafkach, bądź dzbankach, w zestawie ze szklankami.

Jeśli się jednak zdarzy, że w najbliższych tygodniach mieszkańcy zauważą w gmachu urzędu plastikowe kubki czy butelki z wodą, oznacza to resztki zapasów, które po prostu trzeba zużyć.

 

Większość dokumentów w gdańskim magistracie będzie drukowana na papierze pochodzącym z recyklingu
Większość dokumentów w gdańskim magistracie będzie drukowana na papierze pochodzącym z recyklingu
Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Ekologiczny papier do drukarek

To niejedyne zmiany. Właśnie trwa przetarg na dostarczanie do gdańskiego urzędu ekologicznego papieru, a więc pochodzącego z recyklingu, który będzie używany m.in. do tutejszych drukarek. Niedawno zakończono z kolei przetarg na zewnętrzne usługi poligraficzne, które także mają być wykonywane wyłącznie na papierze ekologicznym.

Co należy zaznaczyć, są takie wydziały w Urzędzie Miejskim i takie typy dokumentów, które wymagają idealnie białego papieru, nie pochodzącego z recyklingu. Dlatego też zamówienia na taki produkt także będą kontynuowane, ale w zdecydowanie mniejszym stopniu niż było to dotychczas.

 

10 eko zasad dla przedsiębiorców

Aktualnie opracowywanych jest 10 zasad, które łatwo można będzie wprowadzić w gdańskich firmach, w szczególności w biurach. To 10 zasad dedykowanych przedsiębiorcom, a także ich pracownikom.

Na potrzeby realizacji projektu "Gdańsk bez plastiku"  w magistracie powołano specjalny zespół, który pracuje także nad organizacją różnego rodzaju imprez i eventów promujących gdański "antyplastikowy" projekt. Tylko w bieżącym okresie wakacyjnym zaplanowano udział w 30 wydarzeniach, w trakcie których prowadzona będzie wspomniana kampania.

- Stawiamy na edukację i ewolucję, a nie rewolucję w zachowaniach mieszkańców Gdańska - podkreśla Marek Bonisławski, dyrektor Biura Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta w gdańskim magistracie.

 

Ekologiczne rozwiązania wprowadzają też już niektórzy przedsiębiorcy prowadzący działalność w Gdańsku
Ekologiczne rozwiązania wprowadzają też już niektórzy przedsiębiorcy prowadzący działalność w Gdańsku
Fot. www.gdansk.pl

 

Zamiast plastikowych - drewniane sztućce przy jednym z gastronomicznych stoisk na wyspie Ołowianka
Zamiast plastikowych - drewniane sztućce przy jednym z gastronomicznych stoisk na wyspie Ołowianka
Fot. www.gdansk.pl

 

Ta ewolucja już trwa, także w jednostkach i spółkach miejskich. W niektórych z nich prezesi bądź dyrektorzy już zdecydowali np. o kupnie służbowych bidonów dla pracowników, a wodę pobiera się jedynie z kranów. Wnikliwi zauważą też, że od pewnego czasu Prezydent Gdańska, jak i jej zastępcom, towarzyszą w trakcie służbowych spotkań osobiste bidony bądź butelki wielorazowego użytku.

Z kolei Gdańska Organizacja Turystyczna zorganizowała w ostatnich tygodniach w pełni ekologiczną branżową konferencję. Wydarzenie odbyło się pod hasłem: "Nowe trendy w turystyce", w trakcie którego używano jedynie materiałów, które łatwo poddają się recyklingowi.

 

Miejskim imprezom sportowym, m.in. biegom, towarzyszyło zazwyczaj uroczyste wypuszczenie w niebo kolorowych balonów. GOS zrezygnował z tego zwyczaju
Miejskim imprezom sportowym, m.in. biegom, towarzyszyło zazwyczaj uroczyste wypuszczenie w niebo kolorowych balonów. GOS zrezygnował z tego zwyczaju
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Miejskie imprezy sportowe - bez plastiku

Gdański Ośrodek Sportu od ponad roku wprowadza kolejne rozwiązania, które przyczyniają się do zmniejszenia ilości plastikowych odpadów. I tak, na wszelkich imprezach biegowych, których organizatorem bądź współorganizatorem jest GOS, uczestnicy tych wydarzeń częstowani są wodą głównie w papierowych kubkach (sporadycznie zdarzają się plastikowe-red.). Ta nalewana jest bezpośrednio z hydrantów Saur Neptun Gdańsk. Ci, którzy regularnie uczestniczą bądź przyglądają się imprezom biegowym, na pewno zauważyli, że od dłuższego już czasu na starcie nie są wypuszczane w niebo balony. Przez kilka lat była to pewna tradycja. GOS zrezygnował z tego właśnie ze względów ekologicznych.

Sporo zmian można też zauważyć na gdańskich plażach, które także administruje ta miejska jednostka. W tym roku przy wejściach na plaże pojawiły się pojemniki do segregacji odpadów. Poza tym ratownicy (100 osób), strzegący plaż w sezonie wakacyjnym, zaopatrzeni są w służbowe bidony na wodę. Nie otrzymują już plastikowych butelek. Przez pewien czas plażowicze korzystali z plastikowych przebieralni. Obecnie na gdańskich plażach można znaleźć jedynie obiekty wykonane z drewna. Plastikowe były też wcześniej konstrukcje, na których zamieszczane były tablice z regulaminem przebywania na plaży. Aktualnie znajdują się tam jedynie ich drewniane wersje.

GOS szuka też rozwiązań, dzięki którym można zmniejszyć zużycie papieru. I tak, w trakcie jednej z ostatnich dużych branżowych konferencji, na stoisku GOS - zamiast kolorowych ulotek i folderów - postawiono duży roll-up, na którym umieszczono kody QR. Każdy zainteresowany ofertą tej miejskiej jednostki mógł podejść, zeskanować QR i już na swoim elektronicznym urządzeniu wyświetlić wszystkie interesujące go informacje.

 

GIWK zachęca mieszkańców do picia wody prosto z ulicznych zdrojów
GIWK zachęca mieszkańców do picia wody prosto z ulicznych zdrojów
Fot. Bartłomiej Borowczak / www.gdansk.pl

 

GIWK stawia na uliczne zdroje

Miejska spółka Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna bierze aktualnie udział w międzynarodowym projekcie badawczym FanpLESStic-sea, który skupia się na redukcji mikroplastików w Morzu Bałtyckim. W jego ramach GIWK prowadzi m.in. badania zawartości plastikowych cząsteczek w wodzie pitnej i weryfikuje stopień jego usuwania w wyniku procesu oczyszczania ścieków.

Z kolei od kilku już lat spółka konsekwentnie buduje sieć ulicznych zdrojów, z których każdy może skorzystać. To dobra opcja nie tylko w trakcie wakacyjnych upałów. Wody można napić się bezpośrednio przy zdroju, ale też, w razie potrzeby, napełnić nią pustą butelkę - zamiast biec do sklepu po napój w plastikowym opakowaniu.

- W tej chwili do dyspozycji mieszkańców jest 26 takich zdrojów, właśnie rozpoczyna się montaż czterech kolejnych - informuje Agnieszka Klugmann, rzeczniczka GIWK. - W wyniku wspólnych starań z Portem Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy przygotowujemy montaż dystrybutora wody na terenie gdańskiego lotniska. To kolejny krok w promowaniu wody kranowej i ograniczania zużycia plastiku - dodaje.

GIWK wprowadził też papierowe kubeczki, które wykorzystywane są podczas wydarzeń i imprez organizowanych przez spółkę. W nich dystrybuowana jest woda z saturatora, bądź pobliskiego zdroju ulicznego. Tak było m.in. podczas czerwcowego Biegu do Źródeł.

To nie wszystko. Wszystkie gadżety i materiały promocyjne zamawiane przez GIWK są specjalnie weryfikowane pod kątem zawartości plastiku. Spółka stawia na tworzywa takie jak szkło, stal nierdzewna, papier i drewno.

 

slajd_4_tworzywa sztuczne
Mat. Zakład Utylizacyjny w Gdańsku

 

Segregacja odpadów jest ważna

Dzięki wprowadzeniu wiosną 2018 r. osobnych pojemników na odpady, m.in. na papierowe oraz tworzywa sztuczne i metale, zwiększył się odzysk segregowanych surowców. Dla przykładu: ilość papieru odzyskanego w przeliczeniu na jednego mieszkańca wzrosła ponad dwukrotnie: nastąpił skok z 6 na 13 kg na osobę. W ubiegłym roku odnotowano też ogromny wzrost odzysku tworzyw sztucznych aż o 261 proc., czyli do poziomu 12 kg na osobę.

A odpady poddane recyklingowi wracają ponownie do obrotu. Nie trzeba ich spalać czy utylizować w inny sposób.

W 2016 roku, dzięki segregacji odpadów, w przeliczeniu na statystycznego gdańszczanina i gdańszczankę przypadało 39 kg surowców wtórnych, w 2017 były to 44 kg, a w roku 2018 - w efekcie pracy całego systemu gospodarki odpadami, czyli udziału mieszkańców oraz sortowni - uzyskano wynik 60 kg na osobę, czyli o 16 kg więcej w porównaniu do roku poprzedzającego.

 

Przeczytaj także:

Gdańsk bez plastiku. Miasto podarowało mieszkańcom 2000 bawełnianych toreb na zakupy

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska