Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Warsztaty dla mieszkańców dzielnicy Zaspa-Młyniec

18 maja 2017 r. XV Liceum Ogólnokształcącym, ul. Pilotów 7 w dzielnicy Zaspa-Młyniec odbyły się warsztaty, których celem było omówienie najważniejszych spraw, problemów i określenia potrzeb dzielnicy, a także wypracowanie wspólnych propozycji rozwiązań. W nowej formule spotkań w ramach cyklu „Twoja Dzielnica, Twój Gdańsk”, warsztaty poprzedzają spotkanie Prezydenta Gdańska z mieszkańcami gdańskich dzielnic.

A
A
Ostatnia aktualizacja: 25 maja 2017 r.Data publikacji: 25 maja 2017 r.

W warsztatach udział wzięli przedstawiciele wydziałów Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jednostek organizacyjnych miasta, jak również delegacja Spółdzielni Mieszkaniowej „Młyniec” z jej Prezesem - Panem Piotrem Drews na czele, Radna Miasta Gdańska Pani Agnieszka Owczarczak oraz licznie przybyli Radni dzielnicy Zaspa-Młyniec.

Dzielnica położona jest na terenie byłego lotniska Gdańsk-Wrzeszcz i charakteryzuje się wysoką zabudową wielorodzinną. Dzielnica posiada budynki administrowane w dużej części przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Młyniec”.

Ważnym tematem dla mieszkańców okazała się planowana inwestycja przy al. Jana Pawła II na tzw. „pasie startowym”. Wskazano na potrzebę współpracy Miasta z przyszłym inwestorem w celu zachowania lub umożliwienia przejścia mieszkańcom przez pas, zarówno na czas budowy jak również po jej zakończeniu. Mieszkańcy obawiają się ogrodzenia i zamknięcia całego, tak rozległego terenu przez wspólnoty mieszkaniowe, co skutkować będzie zablokowaniem ciągów komunikacyjnych pomiędzy jedną częścią dzielnicy a drugą.

Warsztaty dla mieszkańców dzielnicy Zaspa-Myniec
Warsztaty dla mieszkańców dzielnicy Zaspa-Myniec
Angela Dubielska

Obecni na warsztatach zgłosili również potrzebę stworzenia na terenie należącym do Spółdzielni Mieszkaniowej „Młyniec” boiska o podłożu trawiastym w miejsce tego o nawierzchni betonowej
(za budynkami ul. Startowa 15 i 21). Spółdzielnia przeanalizuje możliwości i koszty utworzenia takiego boiska.

Zwrócono również uwagę na działkę, dzierżawioną od Miasta przez Spółdzielnie Mieszkaniową, na której znajdował się parking strzeżony. Miasto wypowiedziało umowę dzierżawy. W tej sytuacji koniecznym było zlikwidowanie parkingu, a to spotkało się z protestami wielu mieszkańców. Obecnie od dłuższego czasu teren stoi niezagospodarowany.

Przedszkole nr 86 przy ul. Dywizjonu 303 nr 27 – Rada Dzielnicy wskazała na konieczność remontu placu zabaw i udostępniania go popołudniami małym mieszkańcom Zaspy-Młyniec. Projekt inwestycji jest już gotowy, obecnie oczekuje na realizację. 

Jedną z większych bolączek dzielnicy jest zły stan głównych ulic dojazdowych – ul. Hynka i al. Jana Pawła II, gdzie konieczny jest remont, a w przypadku Jana Pawła II gruntowna wymiana fatalnej nawierzchni. Istnieje uzasadniona potrzeba przeprowadzenia wyczekiwanego remontu obu ulic.

Warsztaty dla mieszkańców dzielnicy Zaspa-Myniec
Warsztaty dla mieszkańców dzielnicy Zaspa-Myniec
Angela Dubielska

Kładka nad al. Rzeczypospolitej – obecni na warsztatach przyłączają się do postulatu sąsiedniej dzielnicy dot. remontu kładki oraz dostosowania wejść do potrzeb osób niepełnosprawnych, rodziców z wózkami i małymi dziećmi poprzez montaż windy od strony ul. Dywizjonu 303. Jednocześnie,  montaż takich wind przydałyby się przy schodach prowadzących do przystanku SKM „Gdańsk Zaspa” oraz przy tunelach przejść do przystanków tramwajowych w ciągu al. Rzeczypospolitej.

Budowa wind zewnętrznych planowana jest przez Spółdzielnie Mieszkaniową „Młyniec” przy kompleksie usługowym, w którym znajduje się m.in. Wojewódzka Biblioteka Publiczna – filia nr 6 (ul. Pilotów 3). Spółdzielnia wyłoniła już w przetargu wykonawcę, a procedura związana z uzyskaniem pozwolenia na budowę jest w trakcie realizacji. Tu pojawił się apel z prośbą o możliwie jak najszybsze rozpatrzenie wniosku Spółdzielni dla inwestycji, która przyniesie wiele udogodnień mieszkańcom Zaspy-Młyniec.

Warsztaty dla mieszkańców dzielnicy Zaspa-Myniec
Warsztaty dla mieszkańców dzielnicy Zaspa-Myniec
Angela Dubielska

Spotkanie Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza z mieszkańcami dzielnicy Zaspa-Młyniec odbędzie się 31 maja 2017 r. od godz. 17.00 w XV Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Pilotów 7, na które już dzisiaj serdecznie zapraszamy.  

Magdalena Treder (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Wydział Promocji i Komunikacji Społecznej
Referat Komunikacji Społecznej
***