Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

ŻABUSIA w Teatrze Wybrzeże

W sierpniu na Scenie Kameralnej i premierowo na Scenie Letniej Teatr Wybrzeże zaprezentuje ŻABUSIĘ Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Jarosława Tumidajskiego.

A
A

Tytułową bohaterką komediodramatu Gabrieli Zapolskiej jest piękna, pełna energii i temperamentu kobieta, która ma jednak specyficzną skazę... Żabusia przemienia życie swoje i swoich bliskich w iluzję życia, jego pozór, w specyficzny teatr lalkowy, w którym możliwe jest wszystko to, co w prawdziwym życiu byłoby nie do pogodzenia – oddany mąż, wspaniała córka, kochająca się wielopokoleniowa rodzina i... liczne romanse. Być może skaza ta wynika z nieumiejętności pogodzenia się z przemijającą powoli młodością, być może Żabusia tak została wychowana, a być może wydaje jej się, że tego oczekuje od niej współczesność. Bo czy nie staliśmy się społeczeństwem, dla którego ułuda ważniejsza jest od prawdy, a intensywność przeżycia znaczy więcej niż jego autentyczność? Kłamstwo zastąpiło prawdę, bo ta jako nieatrakcyjna stała się niepotrzebna. Co więcej, prawda bywa bolesna. A więc – vive le mensonge!

Gabriela Zapolska
ŻABUSIA
Reżyseria i opracowanie muzyczne: Jarosław Tumidajski
Scenografia: Mirek Kaczmarek
Projekt plakatu: Kaja Renkas

W spektaklu występują: Justyna Bartoszewicz, Agata Bykowska, Katarzyna Z. Michalska, Marzena Nieczuja Urbańska, Agata Woźnicka, Jerzy Gorzko, Piotr Łukawski i Grzegorz Otrębski.

Asystentka reżysera: Katarzyna Z. Michalska
Inspicjent, sufler: Katarzyna Wołodźko

Pokazy przedpremierowe: 14, 15, 20 i 21 sierpnia na Scenie Kameralnej
Premiera: 22 sierpnia na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim

Data: 2020-08-14 14, 15 sierpnia 2020 r.
Miejsce: Scena Kameralna Bohaterów Monte Cassino 55, Sopot
Wstęp: Bilety: www.teatrwybrzeze.pl
Organizator: Teatr Wybrzeże