Link do opisu wydarzenia: Wyobraź sobie świat na nowo

Wyobraź sobie świat na nowo

Data: 18 października 2021 r.
Godzina: 19:00
Miejsce: Gdański Teatr Szekspirowski oraz za pośrednictwem transmisji na żywo na YouTube i FB GTS
Wstęp: bilety: 10 zł
Organizator: Gdański Teatr Szekspirowski

Szczegóły wydarzenia

plakat reklamujący imprezę

Wobec czego pozostajemy dzisiaj bezradni? Bezdusznego, cywilizacyjnego pędu do konsumpcji i samorealizacji? Rozpadu naszej wyobraźni? Wyobraźmy sobie świat na nowo – i porozmawiajmy o tym, wraz z Piotrem Augustyniakiem i jego gośćmi - Danutą Golec i Tadeuszem Bartosiem. Gdański Teatr Szekspirowski zaprasza na piąte spotkanie z cyklu „Bezradność filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle”. Inspiracją będzie „Sen nocy letniej” Mistrza znad Avonu.

Zapytamy o najgłębsze przyczyny kryzysu, który dotyka nowoczesną wyobraźnię, oraz jego różnorakie konsekwencje: psychospołeczne, polityczne, kulturowe etc. Porozmawiamy też o możliwości jej uzdrowienia oraz pożytkach, które można odnieść, czerpiąc inspirację z mitów, snów oraz twórczej imaginacji.

Porozmawiamy o rozpadzie naszej wyobraźni. Bo to on zamyka nas w bezdusznym, cywilizacyjnym pędzie konsumpcji i samorealizacji. A plenienie się teorii spiskowych, ksenofobicznych uprzedzeń oraz ideologicznych fundamentalizmów to jego przerażający paroksyzm.  - mówi Piotr Augustyniak, kurator cyklu „Bezradność filozofa”.

W rozmowie towarzyszyć nam będzie, jak zawsze, Szekspir. Przywołamy tym razem „Sen nocy letniej”. A odwołamy się do perspektywy filozoficznej i psychoanalitycznej.

Gośćmi Piotra Augustyniaka będę Danuta Golec i Tadeusz Bartoś.

Fragmenty „Snu nocy letniej” Williama Szekspira  zinterpretuje aktorka Dorota Androsz.

Cykl „Bezradność filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle” został zainaugurowany w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim 23 kwietnia 2021 roku, w 457. rocznicę Urodzin Williama Szekspira. Pierwsza odsłona cyklu, inspirowana szekspirowskimi postaciami Prospera i Hamleta, poświęcona była życiu i twórczości zmarłego w marcu bieżącego roku Profesora Jerzego Limona.

Kuratorem cyklu jest Piotr Augustyniak - filozof, pisarz, dramaturg. Rozmowy w ramach cyklu organizowane są raz w miesiącu.

Piotr Augustyniak: „Jesteśmy bezradni wobec tragicznego, przedwczesnego, niesprawiedliwego odejścia Profesora Jerzego Limona. Powodów do bezradności mamy coraz więcej: pandemia, degeneracja życia politycznego, dewastacja środowiska naturalnego, nierówności społeczne, marginalizacja sztuki i myśli, szerząca się głupota… Zapewne dlatego pragnieniem Profesora Jerzego Limona było, żeby w Teatrze Szekspirowskim odbywały się debaty na temat bezradności filozofa. Filozofa, czyli człowieka myślącego i wrażliwego, starającego się zrozumieć całą złożoność i zawikłanie świata..”.

Piotr Augustyniak - filozof, eseista, tłumacz, dramaturg, profesor w Katedrze Filozofii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Jest autorem „Homo polacus. Eseje o polskiej duszy” (2015). Ostatnio opublikował „Wyspiański. Burzenie polskiego kościoła” (2019) oraz „Jezus Niechrystus” (2021). Publikuje w „Kronosie”, „Przeglądzie Politycznym” i „Znaku”. Mieszka w Krakowie. Jest kuratorem cyklu „Bezradność filozofa” w GTS.

Tadeusz Bartoś − polski filozof i teolog, publicysta, były dominikanin, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor nadzwyczajny Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. Obecnie w działalności naukowej bada nowożytne teorie kultury, historię oddziaływania idei religijnych, filozoficznych i politycznych, ze szczególnym uwzględnieniem myśli Fryderyka Nietzschego i Martina Heideggera. Od lutego 2021 jest stałym współpracownikiem Halo.Radio, gdzie co wtorek o 9:50 premierowo ukazują się jego autorskie felietony.

Danuta Golec – psycholożka, psychoterapeutka z Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej. Tłumaczka, założycielka Oficyny Ingenium, która wydaje książki z dziedziny psychoanalizy.

Zakupu biletów można dokonać za pośrednictwem strony www.BILETY.TeatrSzekspirowski.pl. Istnieje również możliwość rezerwacji biletów telefonicznie pod nr tel.: (58) 351 01 01 lub e-mailowo pod adresem: bow@teatrszekspirowski.pl. Bilety należy odebrać najpóźniej na pół godziny przed Wydarzeniem.

Kasa Teatru czynna jest w godz. 14.00 – 19.00.

Kontakt z kasą: telefonicznie: 58 351 01 01, e-mailowo: bow@teatrszekspirowski.pl