Link do opisu wydarzenia: Wydziału Spraw Fundamentalnych - Rozmowy na czasie

Wydziału Spraw Fundamentalnych - Rozmowy na czasie

Data: 26 października 2021 r.
Godzina: 18:00
Miejsce: Oliwski Ratusz Kultury oraz online: www.gdansk.pl
Organizator: Fundacja Wspólnota Gdańska

Szczegóły wydarzenia

Fundacja Wspólnota Gdańska zaprasza na kolejną odsłonę Wydziału Spraw Fundamentalnych - Rozmowy na czasie. We wtorek, 26 października, ks. Krzysztof Niedałtowski będzie rozmawiał z satyrykiem Jackiem Fedorowiczem. W spotkaniu w Oliwskim Ratuszu Kultury może wziąć udział 75 osób. Wstęp wolny, wymagane są zapisy. Transmisja na www.gdansk.pl od godz. 18:00.

starszy mężczyzna ubrany w czarną bluzkę
Jacek Fedorowicz
fot. FB Krzysztof Niedałtowski

 

Wydział Spraw Fundamentalnych - Rozmowy na czasie to cykl spotkań organizowanych przez Oliwski Ratusz Kultury. Rozmowy z zaproszonymi gośćmi prowadzi ks. Krzysztof Niedałtowski, ksiądz rzymskokatolicki, teolog i religioznawca, duszpasterz środowisk twórczych archidiecezji gdańskiej, rektor kościoła św. Jana, działacz społeczny. 

Gościem najbliższego spotkania we wtorek, 26 października, będzie Jacek Fedorowicz.

Organizatorzy zapraszają do Oliwskiego Ratusza Kultury. Zgodnie z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa w spotkaniu będzie mogło wziąć udział 75 osób. Zapisy poprzez rezerwacje@wspolnotagdanska.pl.
 

Transmisja www.gdansk.pl oraz na profilu FB Oliwskiego Ratusza Kultury od godz. 18.00. 


Jacek Fedorowicz - aktor, satyryk, rysownik, publicysta, pisarz. Człowiek wielu talentów i umiejętności. Urodził się w Gdyni; skończył studia na Wydziale Malarstwa Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Był jednym z założycieli (m.in. ze Zbigniewem Cybulskim i Bogumiłem Kobielą) gdańskiego studenckiego teatru Bim-Bom (w latach 1954–1960). Należał do składu aktorskiego tego teatru.

Jeszcze w czasie studiów rozpoczął współpracę z gdańskim radiem jako autor i aktor, zaś jako autor i rysownik-karykaturzysta z prasą lokalną i ogólnopolską, tj. „Dookoła świata”, „Po prostu”, „Dziennik Bałtycki”, „Szpilki”, „itd” i inne. W drugiej połowie lat 60. występował w Telewizji Polskiej, gdzie współtworzył m.in. z Jerzym Gruzą programy rozrywkowe Poznajmy się, Małżeństwo doskonałe, Kariera i Runda. W latach 70. był współautorem radiowego (Program III) magazynu satyrycznego 60 minut na godzinę, gdzie występował w kilkunastu rolach, tworząc m.in. postacie Kolegi Kierownika i Kolegi Kuchmistrza.

Występował również na dużym ekranie. Jako aktor zadebiutował w filmie "Do widzenia, do jutra", później występował także w takich filmach jak:  "Lekarstwo na miłość" i "Małżeństwo z rozsądku". Wraz ze Stanisławem Bareją napisał scenariusze do filmów "Poszukiwany, poszukiwana" oraz "Nie ma róży bez ognia", w którym zagrał główną rolę. 

W 1980 roku wstąpił do „Solidarności”, współpracował z Radiem „S” Regionu Mazowsze związku. Na początku stanu wojennego zerwał wszelkie kontakty z państwowymi środkami przekazu. Wraz z żoną Anną zaangażował się w działalność Prymasowskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom. Autor audycji (audio i video) rozprowadzanych na kasetach w tzw. drugim obiegu (emitowało je także Radio Wolna Europa). Jednym z jego pomysłów z tamtych czasów było ośmieszanie reżimowego dziennika telewizyjnego.

Fan biegania, jako sposobu na zachowanie zdrowia i kondycji, sam o swoich doświadczeniach mówi: - Po kilku dziesięcioleciach biegania już mam pewność, że to dobry sposób. Polecam wszystkim. Szczególnie że nie miałem jako młody człowiek żadnych predyspozycji. Nawet powiem, że byłem antytalentem. Ale okazuje się, że upór daje rezultaty. Maraton udało mi się przemęczyć dopiero po dziesięciu latach codziennego katowania, ale się udało. Pamiętam, jaki byłem z siebie dumny!