Link do opisu wydarzenia: Wideo czytelnia  - biblioteka w domu #gdanskczyta

Wideo czytelnia - biblioteka w domu #gdanskczyta

Data: 10 kwietnia 2020 r.
Godzina: 15:00
Miejsce: https://www.youtube.com/channel/UC4Kwa6be-T2nHhDJkvTlAiA
Organizator: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

Szczegóły wydarzenia

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku w ramach programu #gdanskczyta zaprasza do czytelni on-line, w której autorzy oraz aktorzy trójmiejskich teatrów czytają książki dla dzieci i fragmenty wybranych tytułów związanych z Pomorzem wydanych w 2019 roku. Do współpracy przy projekcie zaproszeni zostali aktorzy z Teatru Wybrzeże w Gdańsku, Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku oraz Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.

Czyta Wioleta Karpowicz z Miejskiego Teatru Miniatura.

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku w ramach programu #gdanskczyta zaprasza do czytelni on-line, w której autorzy oraz aktorzy trójmiejskich teatrów czytają książki dla dzieci i fragmenty wybranych tytułów związanych z Pomorzem wydanych w 2019 roku. Do współpracy przy projekcie zaprosiliśmy aktorów i aktorki z Teatru Wybrzeże w Gdańsku, Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku oraz Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.

Nie możemy się teraz spotykać, ale możemy czytać. A książka jest zawsze spotkaniem: autora z czytelnikiem albo komentatora i z autorem, i z czytelnikami. Pomyśleliśmy w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece, by właśnie na złość kwarantannie spotykać się on-line i czytać książki. Te dla dzieci, nudzących się w domach, oraz te, które ukazały się na Pomorzu w minionym roku. A wydano ich ponad 500. Jest w czym wybierać - Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Nagrania w ramach wideo czytelni publikowane będą o godzinie 15.00 we wtorki - fragmenty literatury dziecięcej, oraz w piątki – fragmenty książek napisanych przez lokalnych autorów lub dotyczących Gdańska i Pomorza.

Aktorzy przeczytają w całości lub we fragmentach tytuły: „Pazurzak” Margarita del Mazo, „Czerwony kapturek” - Wilhelm i Jakub Grimm, „Historyjki na raz”- Bernard Friot, „Mama bohatera” – Robert Malo i Francisco Javier Mateos, „Podróż Podwójnego-P” Fernando Lalana.

  • del Mazo M., Pardi Ch., Pazurzak, Wydawnictwo Tako, Toruń 2014. Wiek: 5+

Książka pomaga oswoić strachy. Spotykamy w niej niechlujnego czarodzieja oraz bohaterkę na miarę dzisiejszych czasów – odważną małą feministkę. Autorce udało się napisać opowieść o higienie osobistej z dreszczykiem emocji oraz z – lubianą przez dzieci znajdujące się na wczesnym etapie edukacji – odrobiną obrzydliwości. Książka obrazkowa pomocna w przeprowadzaniu zabiegów higienicznych (jak obcinanie paznokci) na nieco bardziej opornych przedszkolakach.

  • Friot B., Wójcicki A., Historyjki na raz, Wydawnictwo Format, Wrocław 2014. Wiek: 8+

Niezwykły zbiór krótkich opowiadań, na które zawsze znajdziecie chwilę. Historyjki łączy snujący rozważania młody bohater. Rzeczywistość widziana jego oczami zmieszana jest z fikcją i wyobrażeniami. Absurd, brak morału, przeskakiwanie z tematu na temat, ciekawość, wrażliwość dorastającej osoby na nadmiar informacji, nieprzebranych, bez podziału na ważne/nieważne. Jest w „Historyjkach” i poszukiwanie własnej tożsamości, i trudność podejmowania decyzji, i walka o własną podmiotowość przeciw obrazowi, który na temat narratora stworzyli sobie inni. Są strachy, lęki, ale i radości, nadzieje, pytania i zdziwienia. Bohaterami równorzędnymi są przedmioty użytku codziennego. Popartowe ilustracje i bezinteresowna zabawa tekstem.

  • Lalana F., Podróż Podwójnego-P, Wydawnictwo Tako, Toruń 2017. Wiek: 8+

Nuda może popchnąć do popełnienia czynów wielkich. Podwójny-P mieszkający na asteroidzie Hicho, decyduje się na realizację największego marzenia – podróż na Ziemię, o której wie wszystko… z książek. Empiryczne doświadczenie pokazuje, jak niewiele wiedział. Książka o przyjaźni, akceptacji, inności, nieśmiałości, nauce wiary w siebie. Uwaga, książka pochodzi z czasów, gdy dzieci piły colę!

  • Malo R. i Malcos J., Pourchet M., Mama bohatera, Wydawnictwo Tako, Toruń 2012. Wiek: 5+

Zabawna książka obrazkowa otwierająca oczy na zagadnienie wolności osobistej dziecka. Historia o nadopiekuńczej, acz uroczej mamie wielkiego bohatera. Temat podejmowany nieczęsto, a przecież za każdym bohaterem stoi jego mama. Choć historia wydarza się w bajkowych czasach, w odległym od naszego świecie, z bohaterami baśniowymi (rycerz, ogr), problem (negocjacja rozłożenia długu na raty) oraz mama – są z naszej rzeczywistości. Współcześni rodzice odnajdą w książce siebie. Walczące o niezależności dzieci – również.

  • Grimm W. i J., Concejo J., Czerwony Kapturek, Wydawnictwo Tako, Toruń 2015.

Znana historia zyskuje nowe konteksty za sprawą ilustracji Joanny Concejo. Czerwony Kapturek przypomina tu bardziej współczesnego podlotka niż postać, którą pamiętamy z kreskówek. Jest oczywiście nadal dziewczyną nieświadomą zagrożenia, a wilk oczywiście nadal jest tym złym. Ale obwieszona porożami i wypchanymi głowami zwierząt ściana w domu babci skłania raczej do myślenia o trudnym losie dzikich zwierząt. Wilk prowadzi z dziewczyną grę. Czerwony kłębek wełny łączy ich w pewną parę. Kapturek uczy się na błędach, kolejny raz nie da się zwieść z wybranej drogi.

Wybór i opisy książek - Justyna Sawicka z Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku.

Wśród czytanej literatury pomorskiej znajdą się książki autorstwa Salci Hałas, Jana Daniluka, Rafała Sitkiewicza, Jana Niżnikiewicza, Krzysztofa Lipowskiego.

Salcia Hałas – urodziła się w Przemyślu, na stałe mieszka w Gdyni. Jej debiutancka książka „Pieczeń dla Amfy” – opowieść o życiu mieszkańców gdańskiego falowca – uhonorowana została Nagrodą Literacką Gdynia (2017) oraz nominacją do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza (2017). „Potop” wydany nakładem Wydawnictwa W.A.B. to druga książka pisarki.

Jan Daniluk (ur. 1984) – doktor historii, absolwent i pracownik Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie aktualnie kieruje pracami uczelnianego muzeum. Pasjonat i badacz historii Gdańska i Sopotu (XIX-XX w.), w szerszej perspektywie zajmuje się historią II wojny światowej (w tym właśnie jeńców wojennych w niewoli niemieckiej) oraz Trzeciej Rzeszy. Członek Zarządu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Upamiętnienia Obozów Jenieckich w Szubinie.

Paweł Sitkiewicz (ur. 1980) – filmoznawca i medioznawca, pracownik Uniwersytetu Gdańskiego. Naukowo zajmuje się historią kina animowanego w Polsce i na świecie, kulturą filmową dwudziestolecia międzywojennego oraz prehistorią komiksu. Autor książek: Małe wielkie kino (2009), Polska szkoła animacji (2011) oraz Miki i myszy. Walt Disney i film rysunkowy w przedwojennej Polsce (2012). Publikował m.in. w „Kwartalniku Filmowym”, „Dialogu”, „Ekranach”, „Panoptikum”, „Kulturze Popularnej”, „Images”, „Zeszytach Komiksowych” i tomach zbiorowych. Współautor trzech książek dla dzieci. W 2019 roku ukazała się książka pt. „Gorączka filmowa. Kinomania w międzywojennej Polsce”.

Jan Niżnikiewicz - doktor medycyny, specjalista neurolog, pracownik naukowy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Laureat nagród literackich m.in. Pomorskiej Nagrody Artystycznej "Gryf Pomorski" w 2017 roku, najważniejszego wyróżnienia w województwie dla twórców kultury oraz Medalu Prezydenta Miasta Gdańska. Do tej pory wydał osiem książek, w tym cztery powieści: Krzyż Nilu, 1997; Kod Lucyfera, 2004; Zakazana historia bogów i ludzi, 2013 oraz Oczy bestii, 2018. W 2019 roku pojawił się zbiór felietonów medycznych „Droga do nieśmiertelności”.

Krzysztof Lipowski (ur. 1961) – jest doktorem nauk humanistycznych i pracuje jako nauczyciel w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krokowej. W latach 1988-1990 przebywał na stypendium Fundacji Otto Beneckego w Berlinie Zachodnim. Po powrocie do Polski współredagował gdańskie pismo literacko-artystyczne „Przedproża”. W roku 1993 studiował literaturę na uniwersytecie w Tybindze. Wydał zbiór opowiadań Miód i wosk (2008), w których opisał złożone relacje polsko-niemieckie na Pomorzu. Jest także autorem artykułów naukowych publikowanych w tomach pokonferencyjnych i na łamach takich pism jak: „Ogród. Kwartalnik”, „Tytuł”, „Topos”, „Orbis Linguarum”, „Wyspa. Kwartalnik Literacki”, „Biuletyn Historii Sztuki”, „Panoptikum”, „Schulz/Forum”. Współpracuje z Kwartalnikiem Artystycznym „Bliza”, zamieszczając eseje i opowiadania. Wspólnie z gimnazjalistami redaguje również stronę internetową www.bigos.pl. W 2019 roku wydana została książka „Last train. Opowiadania i eseje”.

#gdanskczyta
#zostanwdomu

Miejsce