Link do opisu wydarzenia: Weekend Muzeów. Nocne spacery, zwiedzanie za złotówkę, atrakcje stacjonarne i online

Weekend Muzeów. Nocne spacery, zwiedzanie za złotówkę, atrakcje stacjonarne i online

Data: 15 - 16 maja 2021 r.
Miejsce: Gdańsk
Organizator: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Gdański Teatr Szekspirowski, NCK, GAK, ECS, Hevelinaum, Kolonia Artystów, Muzeum Archeologiczne

Szczegóły wydarzenia

W sobotę i niedzielę, 15-16 maja, odbędzie się rozszerzona, kolejna edycja uwielbianej przez mieszkańców i turystów imprezy: Europejskiej Nocy Muzeów. Przez cały weekend zwiedzać będzie można wystawy stałe i czasowe za darmo lub za symboliczną złotówkę, specjalne atrakcje przygotowały też m.in. Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku i Gdański Teatr Szekspirowski, Placówki są otwarte w swoich normalnych godzinach, tak żeby nie kumulować działań na jedną noc, ale rozłożyć na cały weekend.

Baner promujący Weekend muzeów 15 - 17 maja 2021 r.

Tym razem nie „noc”, a cały Weekend Muzeów obfitować będzie w różnego rodzaju atrakcje. To zadośćuczynienie za ubiegły rok, kiedy impreza nie mogła się odbyć z powodu pandemii
mat. prasowe

 

  • ASP zaprasza jako pierwsze - już od 14 maja

W ramach Weekendu Muzeów, Wydział Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku zaprasza już w piątek, 14 maja, o godzinie 14:00 pod Małą Zbrojownię na Placu Wałowym 15, gdzie odbędzie się odsłonięcie wielkoformatowego rysunku wykonanego przez studentów z Kierunku Rzeźba. Rysunek ma 6 metrów wysokości i 8 metrów długości. Jest reinterpretacją słynnego dzieła „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga.

Projekt powstał jako efekt warsztatów rysunkowych dla studentów II, III i IV roku Kierunku Rzeźba w roku akademickim 2019/2020 oraz 2020/2021. W warsztatach brali udział również studenci ASP w Krakowie oraz we Wrocławiu. Studenci opracowywali wylosowany fragment obrazu, korzystając z nabytych podczas zajęć w pracowniach rysunku umiejętności warsztatowych, a także indywidualnej wrażliwości i twórczej ekspresji. Stylistyka poszczególnych części jest zróżnicowana i zależna od autorskiej interpretacji.

Autorzy, którzy przyczynili się do powstania dzieła (w kolejności alfabetycznej): Kacper Atłasik (ASP Wrocław), Beata Bialik, Małgorzata Bigaj, Paweł Brylowski, Agata Bujnicka, Oliwia Bury, Maria Chodzińska, Antoni Dalecki, Mateusz Dziaduła, Agnieszka Filipek (ASP Kraków), Katarzyna Gliwa, Magdalena Gołaszewska, Paweł Gostomski, Dawid Jasiński, Jagoda Jania, Blanka Kamińska, Klaudia Kania, Krzysztof Kowalak, Malwina Kowalewska, Zuzanna Lewińska, Joanna Majewska, Marek Malottki, Weronika Michalak, Gabriela Nowak, Stanisław Podgórniak, Maja Pućko, Zofia Roszkowska, Monika Rożnowicz, Julia Sobierajska, Hubert Szmuc, Wiktoria Szprecher, Monika Walas (ASP Kraków), Tymon Wasilewski i Patrycja Załucka (ASP Kraków).

 

  • NCK: gra dla całych rodzin, wystawa cenionych artystów

Nadbałtyckie Centrum Kultury w sobotę, 15 maja, zaprasza do swojej siedziby w Centrum Św. Jana (ul. Świętojańska 50) oraz do Ratusza Staromiejskiego (ul. Korzenna 33/35), gdzie będzie można wziąć udział w grze miejskiej „Tropem Heweliusza z Jana do Ratusza”. Podczas spaceru uczestnicy poznają historię Gdańska i ciekawostki z życia Jana Heweliusza.

Zadania dotyczyć będą gdańskich zabytków, więc organizatorzy podpowiadają, by intensywne się nim przyglądać. Grę można rozpocząć w Centrum św. Jana lub w Ratuszu Staromiejskim. Wystarczy przyjść w godz. 10:00 - 17:20 do Centrum lub Ratusza i pobrać kartę zadań przy stanowisku obsługi. Przejście trasy potrwa ok. 40 minut. Udział w zabawie jest bezpłatny, a na cierpliwych i skrupulatnych czekają atrakcyjne upominki.

Udział w zabawie jest bezpłatny. Reguły gry i obowiązujące zasady bezpieczeństwa: każda z rodzinnych drużyn przechodzi trasę indywidualnie, kierując się wskazówkami zamieszczonymi w karcie zadań. Przez większość czasu zabawa odbywa się na świeżym powietrzu; podczas zwiedzania siedzib i w czasie kontaktu z pracownikami NCK (odbiór karty, zapoznanie się z zasadami, odbiór nagrody) obowiązują następujące zasady bezpieczeństwa: zasłonięcie ust i nosa za pomocą maseczki, dezynfekcja dłoni, przestrzeganie dystansu społecznego, przestrzeganie limitów miejsc: max. 20 osób w Centrum św. Jana, max. 6 osób w Ratuszu Staromiejskim, max. 1 osoba przy stanowisku obsługi. W przypadku konieczności oczekiwania na wejście do budynku, można pospacerować klimatycznym Zaułkiem Zachariasza Zappio lub odpocząć w ratuszowym ogródku.

Warto też obejrzeć w galerii Ratusza Staromiejskiego wystawę „Secret Lives” („Sekretne Życie”), prezentującą twórczość czterech znanych i cenionych na świecie artystów estońskich. Viive Noor, Kadi Kurema, Regina Lukk-Toompere oraz Urmas Viik wprowadzą nas w swój świat - bajkowy i osobisty, do którego inspirację czerpią z estońskich mitów, dzikiej przyrody, ale też ze światowej literatury. Zobaczymy bohaterów książek Braci Grimm, Andersena i Lewisa Carrolla, poznamy estońskie bajki, żarty i przysłowia, będziemy mogli podziwiać wielkoskrzydłe Anioły z wyspy Urmasa Viika, a subtelne postaci kobiece wprowadzą nas w tajemniczy, surrealistyczny świat Viive Noor, kuratorki wystawy. Zwiedzanie wystawy jest bezpłatne. Obowiązuje limit 6 zwiedzających, maseczki i dezynfekcja.

 

  • GTS: nocny spacer po teatrze z grzechami w tle

W nocy z soboty na niedzielę, 15-16 maja, Gdański Teatr Szekspirowski (ul. Bogusławskiego 1) zaprasza na pożegnanie cyklu „Szekspir - 7 grzechów głównych”. Tym razem instytucja weźmie na warsztat trzy nieomawiane jeszcze grzechy: pychę, zawiść i łakomstwo, które posłużą za klucz do odczytania fragmentów dzieł Williama Szekspira. Wydarzenie odbędzie się na zewnętrznych dziedzińcach teatru i oparte zostanie o archiwalne nagrania wykładów autorstwa, zmarłego w marcu profesora Jerzego Limona, wybitnego szekspirologa, znawcy epoki elżbietańskiej, anglisty i pomysłodawcy cyklu, który osobiście prowadził część spacerów. Multimedialnym nagraniom, wyświetlanym na murach teatru, będą towarzyszyły działania aktorów Teatru Korkoro i zaskakujące rekwizyty. Narracji dopełnią opowieści przewodników Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Start: godz. 21:30, czas trwania spaceru: ok 1 h. Spacery z przewodnikami ruszać będą średnio co pół godziny, począwszy od 21:30. Ostatni spacer rozpoczyna się o godz. 24:30 (pół godziny po północy). Ze względu na obostrzenia związane z epidemią, ilość miejsc w grupie będzie ograniczona do 15 osób. Wstęp wolny.

 

  • „Projektornia” GAK: wydarzenie plenerowe

Gdański Archipelag Kultury w ramach Weekendu Muzeów zaprasza na nietypowe wydarzenie, albowiem staniemy się tej jednej nocy świadkami rozmowy... budynków. Po raz pierwszy przemówi Urząd Miasta, Policja, Sąd oraz Szpital. Gmachy znaczących instytucji miejskich podzielą się swoimi spostrzeżeniami zdobytymi podczas długich lat pracy w służbie mieszkańców Gdańska. Wszystkie one od lat stoją obok siebie, obserwują życie mieszkańców i aktywnie w nim uczestniczą. Z uwagą przyglądają się poczynaniom obywateli i starają się im pomóc, każdy według swoich możliwości i przeznaczenia. A że nierzadko przychodzimy do nich z trudnymi i skomplikowanymi sprawami potrzebują trochę czasu, aby móc nas zrozumieć i spełnić nasze oczekiwania.

Rozmowy będzie można wysłuchać w sobotę, 15 maja, na ul. Nowe Ogrody 6, 8/12, 27, 28/29, dwa razy - od godz. 22.00 do 22.30, oraz od 23.00 do 23.30. Rozmowę gmachów zainicjował i nagrał Gdański Archipelag Kultury oddział Projektornia. Wywiad z budynkami przeprowadziła Izabela Terek Jopkiewicz. Realizacja, opracowanie muzyczne i głos Szpitala - Michał Jacaszek. Głosów użyczyli aktorzy scen gdańskich: Policja - Edyta Ehrlich, Urząd - Jarosław Tyrański, Sąd - Jacek Labijak.

Wstęp bezpłatny.

 

  • ECS: wystawa stała za złotówkę, atrakcje online

W sobotę, 15 maja, w godzinach 10:00-20:00 największą chlubę Europejskiego Centrum Solidarności (pl. Solidarności 1) - wystawę stałą prezentującą drogę do wolności i opowiadającą o najważniejszych wydarzeniach historycznych w dziejach Polski na przestrzeni kilkudziesięciu lat - zobaczyć można za symboliczną złotówkę (bilet można kupić tylko w dniu wydarzenia w kasie ECS, w godz. 10:00-19:00, audioprzewodnik w cenie biletu).

Przy okazji warto zapoznać się z wystawą czasową: „Sierpień ’80. Bez strachu, ale z rozwagą” w sali wystaw czasowych na parterze ECS. Wystawa prezentuje 21 postulatów i 21 wartości, którymi kierowali się strajkujący i które pozwoliły im uzyskać porozumienie bez rozlewu krwi.

Obie ekspozycje można oglądać zarówno stacjonarnie, jak i online - poprzez stronę Europejskiego Centrum Solidarności, gdzie w sobotę i niedzielę, 15-16 maja znajdziemy także inne atrakcje online z okazji Weekendu Muzeów: pokazy filmów dokumentalnych i etiud filmowych oraz wirtualna wystawa. Szczegóły: WEEKEND MUZEÓW w ECS.

 

  • Zwiedzanie Laboratorium Ruchu Hevelianum za złotówkę, spacery, wystawy online

Hevelianum (ul. Gradowa 6) przygotowało wydarzenia stacjonarne oraz online. W ramach Weekendu Muzeów w sobotę i niedzielę, 15-16 maja, instytucja zaprasza do swojego Laboratorium Ruchu wszystkich od 12. roku życia, na zwiedzanie z edukatorem za złotówkę. Każdy uczestnik będzie mógł samodzielnie sprawdzić, jak ruch obecny jest w każdej dziedzinie życia, dowiedzieć się o ruchu komet w kosmosie czy poznać zagadnienia czasu i przestrzeni; ponadto poznać fascynujący świat ciągłego poruszenia w naszych naczyniach krwionośnych, i zobaczyć jak sterować ruchem robotów. W sobotę i niedzielę, 15-16 maja (początek godzina 13:00 i 15:00, czas trwania 45 minut), edukatorzy wprowadzą uczestników w świat ruchu, niedostępny na co dzień dla zwiedzających, pomagając dostrzec poruszenie przez pryzmat innej nauki.

A może by tak poznać dzieje historycznego fortu? 14 stałych ekspozycji, które przybliżają niezwykle burzliwe dzieje fortu Góry Gradowej, prezentowane jest w zabytkowych, odrestaurowanych obiektach pofortecznych - dawnych schronach, remizach artyleryjskich oraz laboratoriach amunicyjnych. Przywoływane są nie tylko epizody z dziejów fortu, ale i arkana sztuki wojennej, np. historię czarnego prochu. Oprócz ekspozycji dotyczących oblężeń z 1734, 1807 czy 1813 roku, zwiedzający mogą dowiedzieć się nieco więcej o pruskim garnizonie w Gdańsku, o tym, kto bawił się i mieszkał na terenie fortu w okresie Wolnego Miasta Gdańska, czy wreszcie przekonać się, jak działała tzw. zagłuszarka Radia Wolna Europa. Całości dopełnia realistyczna scenografia, a dla dociekliwych - prezentacje, zdjęcia i makiety informacyjne.

Trasa zwiedzania przebiega wzdłuż uformowanych według dawnych planów dzieł ziemnych. Dla miłośników fortyfikacji jest to fascynujące otoczenie, natomiast wszyscy goście mogą podziwiać piękną panoramę Gdańska. Wydarzenie przeznaczone jest dla osób od 16. roku życia, i jest bezpłatne. Atrakcja czynna jest w sobotę i niedzielę w godzinach 10:00-18:00 (czas zwiedzania ok. 30 minut).

Dodatkowo dla dorosłych i dzieci powyżej 9. roku życia (z opiekunami) przygotowane zostały ciekawe zadania, polegające na odszukaniu wybranych obiektów rozsianych na terenie wzniesienia i u jego podnóża. Karta do zabawy jest do pobrania TUTAJ.

Jeśli zaś chcemy uczestniczyć w propozycjach Hevelianum bez wychodzenia z domu, instytucja zaprasza do oglądania następujących wystaw online: „Dookoła Świata”, „Łamigłówka”, oraz „Z Energią!” na YouTubie Hevelianum. Szczegóły: WEEKEND MUZEÓW STACJONARNIE I ONLINE.

 

  • Kolonia Artystów: niezwykła instalacja ultradźwiękowa

W mieszczącej się we Wrzeszczu Kolonii Artystów (al. Grunwaldzka 51) w sobotę, 15 maja, w godzinach 19:00-24:00 odbędzie się otwarcie wystawy prezentującej instalację ultradźwiękową „Soundproof” (polskie tłumaczenie „Dźwiękoszczelność” nie do końca oddaje dwuznaczność), której autorem jest Radek Sirko, artysta dźwiękowy, producent i kurator.

Proponowana przez niego praca składa się z czterech połączonych ze sobą figur o kształtach zbliżonych do pryzmatów - graniastosłupów o podstawie trójkąta prostokątnego. W brodzikach każdego z pryzmatów zamontowane zostały przetworniki piezoelektryczne - blaszki o średnicy 16mm, które emitują ultradźwięki o częstotliwości około 110 kHz. Zanurzone w wodzie blaszki spełniają funkcję dyfuzorów - atomizerów stosowanych w nawilżaczach powietrza. Woda zostaje rozpylona w postaci strumienia mgiełki, skrapla się na pochyłym suficie i spływa do brodzika kolejnego pryzmatu. Destylowana ciecz krąży w zamkniętym obiegu czterech akwariów.

Pracę można oglądać do 13 czerwca. Wstęp wolny.

 

  • Muzeum Archeologiczne: audiowizualny spektakl historyczny za 0-1 zł

Piwnicę Romańską - oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku przy placu Dominikańskim 1 zwiedzimy w sobotę, 15 maja, za 1 zł, a w niedzielę, 16 maja, bezpłatnie. To okazja, by zobaczyć wystawę stałą, zatytułowaną „Najstarsze dzieje Kępy Dominikańskiej”. Prezentuje ona klasztorne pomieszczenia z XIII wieku odkryte przez archeologów pod placem Dominikańskim, średniowieczny refektarz (jadalnia), multimedialny przewodnik po najstarszym zachowanym wnętrzu w Gdańsku; ossuarium, czyli miejsce składowania kości zmarłych z XVI/XVII wieku.

Zwiedzanie części ekspozycji prezentującej relikty odbywa się w formie swoistego spektaklu audiowizualnego. Poszczególne detale architektoniczne, w miarę przesuwania się zwiedzających, są pojedynczo podświetlane specjalnie zaprojektowanym kolorowym oświetleniem. Podświetlaniu towarzyszy komentarz merytoryczny lektora. Uzupełnieniem ekspozycji są zabytki odkryte w trakcie badań wykopaliskowych na placu Dominikańskim.
Wystawa przygotowana jest w dwóch wersjach językowych - polskiej i angielskiej.

Piwnica Romańska czynna jest od godziny 10:00 do godziny 17:00.

 

  • Wiele atrakcji bez wychodzenia z domu

Propozycje online przygotowały m.in. Ośrodek Kultury i Sportu w Żukowie (zwiedzanie krypt kościelnych), Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” (Oprowadzanie po wystawie Elżbiety Jabłońskiej „ZNIKAJĄC / REkonstrukcja" w Polskim Języku Migowym), Politechnika Gdańska (wykłady o zdrowiu seniora, covid-19 i poszukiwaniu leków), Instytut Kultury Miejskiej (wystawa Metropolitanka, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku (wizyta w pracowniach, relacja na żywo z wypalania ceramiki i spotkania) oraz Dworek Sierakowskich (wirtualne zwiedzanie).

 

Pełna lista jednostek biorących udział w akcji, regularnie uzupełniana oraz aktualizowana, jest dostępna na stronie: nocmuzeow.ikm.gda.pl. Informacji o ewentualnych zmianach w programie, opóźnieniach lub utrudnieniach najlepiej szukać na stronach internetowych poszczególnych jednostek.

 

Organizatorzy w poszczególnych placówkach przypominają, że udział w Weekendzie Muzeów będzie możliwy tylko z zachowaniem obowiązujących wytycznych i obostrzeń, tj. utrzymaniem dystansu od innych odwiedzających i noszeni odpowiednich maseczek zakrywających usta oraz nos. Proszą przy tym o odpowiedzialne dbanie o bezpieczeństwo innych uczestników Weekendu Muzeów oraz pracowników instytucji.

Miejsce