Link do opisu wydarzenia: Święto światła

Święto światła

Data: 23 października 2021 r.
Godzina: 17:00
Miejsce: Wyspa Skarbów GAK ul. Turystyczna 3, Gdańsk
Organizator: Wyspa Skarbów GAK
Wspieramy to!

Szczegóły wydarzenia

Na tydzień przed Sollemnitas Omnium Sanctorum GAK Wyspa Skarbów zachęca do wspólnego przeżywania czasu zadumy, odważnego stawiania egzystencjalnych pytań i cichej refleksji. Im bliżej Święta Zmarłych, tym częściej sięgamy myślami ku śmierci - tęsknimy za utraconymi bliskimi, zastanawiamy się nad własnym czasem spędzonym z bliskimi tu i teraz. Zapraszamy na wydarzenie kulturalne pełne ciepła, skupienia i atmosfery wyciszenia.

baner promujący święto światła 23 października 2021 r. Mężczyzna przykładający maseczkę do twarzy

 

Pandemia COVID-19 przepełniona dramatycznymi obrazami ludzi umierającymi samotnie w szpitalach na całym świecie, dobitnie pokazała nam jak bardzo zagrożeni jesteśmy nagłą śmiercią bliskich. Dla człowieka w każdym wieku umieranie stało się dramatyczne jak nigdy wcześniej w XXI wieku. Doświadczamy odejścia członków naszych rodzin, grona przyjaciół, znajomych, ale czy umiemy o tym rozmawiać? Jak zatroszczyć się o tych, którzy stracili nadzieję na dalsze życie?

Zapraszamy na wydarzenie kulturalne pełne ciepła, skupienia i atmosfery wyciszenia. W tym roku w ramach organizacji szóstej edycji „Święta Światła” postaramy się poszukać odpowiedzi na pytania:

  • jak rozmawiać o umieraniu, nieodwracalnym doświadczeniu czekającym każdego z nas, szczególnie bliskim w obliczu pandemii?
  • kto z nas jest najbardziej narażony na suicydalną formę śmierci w atmosferze społecznej izolacji?
  • w jakiej skali pandemia przyczyniła się do kryzysów psychicznych u dzieci i nastolatków zakończonych śmiercią samobójczą?
  • jak radzić sobie z nieodwracalnymi skutkami śmierci samobójczej wśród najbliższych?
  • jak zatroszczyć się o umysł zmęczony poczuciem zagubienia, zagrożenia, osamotnienia?
  • i wreszcie - jak budować swoje wewnętrzne "światło” w potrzebie duchowego ciepła i psychologicznej opieki w tym trudnym czasie?
  • co każdy z nas może zrobić dla siebie i swoich bliskich będących w kryzysie?

W programie:

23.10.21, (sobota) godz. 17.00-18.30 ŻYCIE WARTE JEST ROZMOWY
- debata z udziałem gości: Marleny Stradomskiej (wiceprezes Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego o. Lublin), Alicji Redlickiej – psychotraumatolog, dyrektor Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 28 w Gdańsku, Renaty Naprawy (terapeuty) oraz reprezentanta młodzieży. Prowadzenie – Tomasz Kot (pisarz, trójmiejski dziennikarz).

23.10.21, (sobota) godz. 19.00 - Moc dźwięku: Z CIEMNOŚCI W ŚWIATŁO
Bilety 20 zł - podróż dźwiękowa w wykonaniu Radosława Bekielera (RB Sound Touch) - z użyciem RAV Drum, mis tybetańskich oraz gongu.

mgr Marlena Stradomska - wiceprezes Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego (o.Lublin), wykładowca akademicki UMCS w Lublinie oraz WSE w Krakowie, pedagog, psycholog, trener, terapeuta. Autorka ponad 100 publikacji naukowych w obszarze problemów społecznych, zagrożeń cywilizacyjnych XXI wieku, a także pracy z osobami po próbie samobójczej.

mgr Alicja Redlicka – psychotraumatolog, nauczyciel z 37 doświadczeniem. Dyrektor Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 28 w Sobieszewie, trener oświaty, ekspert w dziedzinie edukacji ogólnej, specjalnej oraz wspomagania MEN. Koordynator pomocy psychologiczno - pedagogicznej. Uhonorowana tytułem Najsypmatyczniejszego Nauczyciela w mieście w plebiscycie organizowanym przez Gazetę Malborską.

Renata Naprawa – terapeuta, pracownik Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 28 w Sobieszewie

Prowadzenie - Tomasz Kot – trójmiejski dziennikarz, fotograf.

Radosław Bekieler. Moc dźwięku: Z CIEMNOŚCI W ŚWIATŁO – koncert
GAK zaprasza jesienną podróż dźwiękową z cyklu Moc Dźwięku, w którą zabierze Was Radosław Bekieler. Z ciemności w światło i znów ze światła w ciemność, to nieodłączna część naszej życiowej wędrówki. Czy to w postaci dnia i nocy, zmieniających się stanów emocjonalnych, wyzwań i ich rozwiązań, inspiracji, kreacji, działania i różnych zastojów lub blokad, czy może ciepła i zimna, bliskości i jej braku, a także śmierci i narodzin. Wszystkie te kontrastujące elementy potrzebują siebie nawzajem, bo aby jeden z nich zauważyć, musi się pojawić ten drugi. I jest w tym pewna nieskończoność, bezczasowość, ciągłość, które z jakiegoś powodu brną do przodu, kreując ruch… Tych różnych jakości ciemności i światła spróbujemy poszukać dźwiękowo podczas naszej wspólnej podróży.