Link do opisu wydarzenia: Spotkanie miłośników ekologii: W świecie roślin mięsożernych

Spotkanie miłośników ekologii: W świecie roślin mięsożernych

Data: 8 grudnia 2022 r.
Godzina: 16:00
Miejsce: Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego ul. Wita Stwosza 59, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej

Szczegóły wydarzenia

Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w ramach cyklu comiesięcznych spotkań miłośników ekologii zaprasza na opowieść "W świecie roślin mięsożernych". Prelekcję poprowadzi dr hab. Krzysztof Banaś, prof. UG. Spotkanie rozpocznie się w czwartek 8 grudnia 2022 roku o godz. 16:0) na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego (ul. Wita Stwosza 59), na parterze, przy akwarium Malawi.

grafika lasu i dwóch ptaków siedzących na gałęzi drzewa

 

W ramach zwiedzania szklarni Katedry Ekologii Roślin Wydziału Biologii UG zapoznamy się roślinami mięsożernymi - bardzo wyjątkową grupą w świecie roślin. Zobaczymy jak duża jest  różnorodność tej grupy, między innymi bardzo liczne w gatunki rodzaje: dzbanecznik, pływacz i rosiczka, a także znacznie mniej liczne rodzaje: heliamfora czy tłustosz. Ponadto poznamy przedstawicieli monotypowych rodzajów jak muchołówka amerykańska czy cefalotus bukłakowaty. Poznamy również sposoby wabienia, chwytania i trawienia ofiar przez rośliny mięsożerne oraz metody ich uprawy w warunkach domowych.

Podczas spotkanie zobaczymy również paludarium biotopowe TEPUI odzwierciedlające warunki gór stołowych występujących w sercu wenezuelskich wiecznie zielonych lasów równikowych.

UWAGA! Na wydarzenie obowiązują zapisy: zapisy.ciee@pomorskieparki.pl Prosimy w tytule maila wpisać „W świecie roślin mięsożernych” a w treści podać imię i nazwisko i nr telefonu kontaktowego. O przyjęciu na spotkanie decyduje kolejność zgłoszenia, spotkanie jest kameralne, dla 15 osób.

Osoby zakwalifikowane do udziału w spotkaniu, w przypadku rezygnacji, proszone są o pilny kontakt, w celu umożliwienia zaproszenia na szkolenie osób z listy rezerwowej.

Warsztaty realizujemy dzięki wsparciu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.