Link do opisu wydarzenia: Pszczeli weekend w NCK

Pszczeli weekend w NCK

Data: 20 maja 2022 r.
Godzina: 18:00-20:00
Miejsce: Ratusz Staromiejski ul. Korzenna 33/35, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury

Szczegóły wydarzenia

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół ustanowiony przez ONZ. To właśnie te owady odpowiadają za zapylanie aż 90% roślin w środowisku naturalnym. Dzięki ich pracy na waszych stołach znajduje się pyszny miód, smaczne owoce i warzywa. Święto Pszczół trwa w Nadbałtyckim Centrum Kultury cały weekend!

baner promujący spotkanie z okazji Światowego Dnia Pszczół 20 maja 2022 rok godizna 18.00 w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku ulica Korzenna 33/35, w tle pszczoła siedzącą na fioletowym kwiatku

 

Czy wiecie, że klomb albo rabatka mogą być areną zaciętych walk toczonych przez samce makatek, a rzadką i chronioną pszczołę, rozrożkę chabrową, można spotkać w granicach miasta Warszawy? 20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół ustanowiony przez ONZ. Świat dzikich zapylaczy jest niezwykle fascynujący. To właśnie zapylanie jest kluczem do zachowania bioróżnorodności w świecie. Spotkajmy się w Ratuszu Staromiejskim i posłuchajmy o projekcie „Miejsca pszczół”, w którym siły połączyły środowiska edukacyjne, ekologiczne, artystyczne i kulturalne Trójmiasta.

Pięć badaczek, pięć prezentacji i pięć różnych spojrzeń na pszczoły. Przed nami seria prezentacji, podczas których poznamy zapylacze, które żyją w polskich miastach, dowiemy się dlaczego warto chronić ich siedliska, w jaki sposób
chronić różnorodność pszczół i w jaki sposób pewna grupa roślin kwitnących walczy ze sobą o owady zapylające. A jeżeli chcecie wiedzieć więcej, przygotujcie pytania. Będziecie mogli je zadać tuż po prezentacjach.
 
Poznajcie prelegentki i tematykę ich prezentacji:

„Pszczoły w mieście”
Prowadzenie: dr Justyna Kierat
Chociaż tereny, na których rządzi dzika przyroda, są kluczowe do zachowania bioróżnorodności, to również w mieście wiele dzikich zwierząt znajduje swoją ostoję. Poznajmy pszczoły, które żyją w polskich miastach, i ich zaskakującą różnorodnością.
 
„Pszczoły na mojej drodze – BEES ON MY WAY”
Prowadzenie: Kamila Chomicz
Wsłuchajmy się w opowieść o pszczołach i o tym, dlaczego warto chronić ich siedliska. Zobaczymy pszczoły i miejsca ich występowania, poznamy także te, które prelegentka spotkała na wsi, na leśnej ścieżce, na miejskich nieużytkach w gdańskim Garnizonie, a nawet na skarpie usypanej z piasku w miejscowości Trzcinisko.
 
„Sposoby na zachowanie różnorodności pszczół.”

Prowadzenie: Aleksandra Żmuda
Ciągłe przemiany środowiska spowodowane działalnością człowieka utrudniają życie owadów zapylających. Nie dość, że muszą się one mierzyć z bezpośrednimi następstwami naszych decyzji o zarządzaniu terenami zielonymi, użyciu środków ochrony roślin czy wprowadzaniu obcych gatunków organizmów do ich naturalnych siedlisk, to także wpływ globalnych zmian klimatu nie pozostaje dla nich bez znaczenia. Dowiedzmy się, co my możemy robić, żeby chronić różnorodność.
 
„Dzikie rośliny dla dzikich pszczół”
Prowadzenie: Asia Roczyńska
Czy znacie rośliny pokarmowe dla pszczół dziko żyjących? Rosną wokół nas. Choć rzadko się im przyglądamy, są pożywieniem dla wielu pożytecznych owadów. Nasza prelegentka przygotuje nasiona i opowie jak przygotować taśmę pokarmową. Opowie również, w jaki sposób zapewnić pszczołom rośliny przez cały sezon.
Uczestnicy spotkania otrzymają nasiona do samodzielnego wysiania.

 
„W pogoni za zapylaczem”

Prowadzenie: Natalia Recław
Wśród roślin toczy się nieustający wyścig. Konkurują ze sobą o stanowisko, zajmowaną przestrzeń, dostęp do surowców i światło. Jest jednak grupa roślin kwitnących, która nieprzerwanie walczy ze sobą także o… owady zapylające! Bez nich organizmy te nie mają szansy na rozmnażanie. Dlatego, aby zwabić do siebie upragnione zwierzę, rośliny stosują wiele sztuczek. Niektóre budują pułapki, inne manipulują barwami, natomiast te najbardziej przebiegłe wykorzystują kamuflaż i obiecują kopulację…