Link do opisu wydarzenia: Prapremiera "Anna" - spektakl na podstawie biografii Anny Walentynowicz

Prapremiera "Anna" - spektakl na podstawie biografii Anny Walentynowicz

Data: 14 sierpnia 2022 r.
Godzina: 18:00 i 20:30
Miejsce: Stocznia Cesarska w S6 – Dok Kultury przy ul. Odlewników
Wstęp: Cena biletu: 50 zł
Organizator: Europejskie Centrum Solidarności

Szczegóły wydarzenia

14 sierpnia 2022, w rocznicę wybuchu strajków sierpniowych z 1980 roku, na terenie Stoczni Cesarskiej, odbędzie się prapremiera „Anny” - spektaklu opartego na książce „Walentynowicz. Anna szuka raju” Doroty Karaś i Marka Sterlingowa. W postać Anny Walentynowicz wcieli się Agnieszka Przepiórska, aktorka Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie. Reżyseruje Anna Gryszkówna z Teatru Narodowego w Warszawie. Adaptacji książki dokonał Piotr Robicki. 

baner promujący spektal Anna
Plakat wydarzenia
fot. mat. pras.

Czytaj także: Strajk w Stoczni Gdańskiej. 31 sierpnia 1980 roku, zwycięstwo: długopis Wałęsy zmienia Polskę

Kolejny projekt o kobiecie

Pracy nad spektaklem “Anna” podjęli się doświadczeni artyści, którzy już tworzyli zespół przy okazji realizacji przedstawienia „Ginczanka. Przepis na prostotę życia” w sopockim Teatrze na Plaży i krakowskim Teatrze Łaźnia Nowa. Wtedy też reżyserii podjęła się Anna Gryszkówna, w postać głównej bohaterki - polskiej poetki pochodzenia żydowskiego, rozstrzelanej w obozie koncentracyjnym w Płaszowie - wcielała się Agnieszka Przepiórska, a adaptacji tekstu dokonał Piotr Robicki.

młoda kobieta, w długich blond włosach, ubrana w kremową bluzkę
Agnieszka Przepiórska wcieli się w postać Anny Walentynowicz
fot. Radek Polak

Annę Gryszkównę, która wystąpi w spektaklu również roli dziennikarki Agnieszki, widzowie Trójmiasta mogą pamiętać także z pracy nad sztuką “Reset” australijskiej dramatopisarki Almy De Groen, w Teatrze Wybrzeże w 2018 roku.

- Uwielbiam opowiadać o kobietach. Są niezbadanym kosmosem. Pełne niespodzianek i zagadek, a jednocześnie tak bardzo mądre, silne, zmysłowe i piękne. Badam z jakich przyczyn kobiety są w stanie zapomnieć o sobie i poświęcić się bez reszty dla mężczyzny, z którym żyją. Albo odwrotnie, uszanować swój wewnętrzny egoizm i zostać kimś, kto działa bezwzględnie - mówiła, przy okazji tamtej realizacji, Anna Gryszkówna.

Być może w tych słowach kryje się klucz do zagadki: czym zafascynowała ją postać Anny Walentynowicz. 

Czytaj także: Sierpień' 80. Annę Walentynowicz wspominają autorzy biografii Dorota Karaś i Marek Sterlingow

Punktem wyjścia głośna książka

Za punkt wyjścia do pracy nad postacią twórcy obrali książkę reportażową pt. „Walentynowicz. Anna Szuka Raju” autorstwa Doroty Karaś i Marka Sterlingowa, która otrzymała Nagrodę Czytelników konkursu 26. edycji Grand Press.

Dla Piotra Robickiego, praca nad adaptacją nie jest nowością. Autor już kilkukrotnie tworzył scenariusze teatralne na podstawie literatury. Wówczas jeszcze z reżyserem Piotrem Ratajczakiem, podejmowali wiele bolesnych tematów. W Białymstoku w 2016 r. zrealizowali przedstawienie, do którego punktem wyjścia był pamiętny zbiór reportaży Marcina Kąckiego “Biała siła, czarna pamięć”, przestrzegający przed odradzającym się faszyzmem; w Warszawie opowiadali na scenie o zabójstwie Grzegorza Przemyka, komunistycznej zbrodni, którą zrelacjonował w nagrodzonej nagrodą NIKE książce pt. “Żeby nie było śladów” - Cezary Łazarewicz. W Teatrze Opole wystawili “Kolaborantów” (2018 r.), o moralnej odpowiedzialności polskich artystów kina i teatru, współpracujących z hitlerowcami.

Po realizacji “Ginczanki”, Anna Gryszkówna, Piotr Robicki i Agnieszka Przepiórska w ramach Fundacji Nowa Strefa Kultury i Teatru Nowa Strefa, postanowili stworzyć kolejną produkcję. Tym razem kobietą, o której nam opowiedzą będzie Anna Walentynowicz.

Współprodukcją spektaklu zajęli się Anna Kądziela-Grubman i Michał Grubman.

ceglana hala na terenie stoczni
W tej hali S6 – Dok Kultury przy ul. Odlewników, na terenie Stoczni Cesarskiej, odbędzie się premiera przedstawienia o Annie Walentynowicz
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Stoczniowa przestrzeń

“Annę” zobaczymy po raz pierwszy w postindustrialej przestrzeni dawnej Stoczni Gdańskiej, w hali S6 - Dok Kultury na terenie Stoczni Cesarskiej, przy ul. Odlewników. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce dla prezentacji historii bohaterki tak związanej z Gdańskiem, Stocznią, Solidarnością i Sierpniem.

Premiera odbędzie w terenie Stoczni Cesarskiej, w S6 – Dok Kultury przy ul. Odlewników - 14 sierpnia. Około 60 minutowy spektakl zagrany będzie dwa razy o godz. 18 i 20.30.

Cena biletu: 50 zł, bilety dostępne w sieci Interticket.pl

 

wnętrze haki stoczniowej, mural z wizerunkiem Anny Walentynowicz
Spektakl o Annie Walentynowicz zobaczymy po pierwszy - 14 sierpnia 2022 - w przestrzeni, która jeszcze pamięta bohaterkę przedstawienia
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

"Anna Walentynowicz"

w roli Anny Walentynowicz - Agnieszka Przepiórska (Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie)
w roli Agnieszki, dziennikarki: Anna Gryszkówna (Teatr Narodowy)

Realizatorzy:

  • reżyseria: Anna Gryszkówna
  • autor tekstu: Piotr Rowicki, na podstawie książki „Walentynowicz. Anna Szuka Raju” autorstwa Doroty Karaś i Marka Sterlingowa, wydanej przez Wydawnictwo Znak
  • reżyseria światła: Mateusz Gierc
  • muzyka: Piotr Kaliński (Hatti Vatti, Nannok of the North)
  • kostiumy: Maja Witkowska
  • scenografia: Maja Witkowska, Michał Grubman
  • reżyseria materiałów filmowych: Michał Grubman
  • multimedia/produkcja filmów: Lemoniada Studio
  • plakat/oprawa graficzna: Anna Witkowska
  • promocja/PR: Anna Kądziela-Grubman

Główny partner prapremiery: Europejskie Centrum Solidarności. Produkcja spektaklu została sfinansowana ze środków Województwa Pomorskiego oraz Miasta Gdańsk.

Data prapremiery: 14 sierpnia 2022

autor: Anna Umięcka / www.gdansk.pl