Link do opisu wydarzenia: Pasja oknem do wolności

Pasja oknem do wolności

Data: 26 - 27 listopada 2018 r.
Miejsce: Sala NOT ul. Rajska 2, Gdańsk
Organizator: Fundacja IDEA – Innowacja dla Edukacji i Aktywności, Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień
Wspieramy to!

Szczegóły wydarzenia

Przez czternaście lat był uzależniony od narkotyków. Brał wszystko. Dziś, jak sam mówi, „ćpa życie”. Kocha to, co robi. Jerzy Górski, ambasador projektu „Zażyj wolności". 26 i 27 listopada odbędzie się darmowa projekcja filmu „Najlepszy” i spotkanie z bohaterem. – To film o nadziei, o tym, że warto walczyć ze słabościami – dodaje Górski.

Jerzy Górski stając na starcie Double Ironman w USA zostawił za sobą złe relacje i wiele lat walki z nałogiem. Gdy dotarł na metę – został mistrzem świata, ale także wygrał wolność. Jego życie pokazuje z jaką łatwością można stoczyć się na dno, z drugiej strony tylko sami możemy się podnieść i twardo podążać za marzeniami. Wzruszającą historię jego życia opowiada film „Najlepszy”, w reżyserii Łukasza Palkowskiego. Specjalne darmowe pokazy dla młodzieży gdańskich liceów i ich rodziców już 26 i 27 listopada 2018 roku w ramach projektu „Zażyj wolności”, w sali NOT w Gdańsku.

26 listopada 2018, godzina 17.30 Sala NOT – spotkanie dla młodzieży i rodziców

27 listopada 2018, godzina 12.30 Sala NOT – spotkanie dla szkół, zorganizowanych klas

Gdy słabość staje się siłą
Eventy takie miały już miejsce podczas zeszłorocznego pilotażu programu. Na film i spotkanie zaproszona została młodzież z rodzicami. Jedni przychodzili z koleżankami i kolegami, inni z najbliższymi. Wszyscy wspólnie obejrzeli na ekranie historię Górskiego, który jako młody chłopak uzależnił się od narkotyków. Uratowała go terapia w ośrodku Monar. Dziś, jak sam mówi „ćpa życie”. Prowadzi firmę. Organizuje imprezy sportowe. Został mistrzem i rekordzistą świata w podwójnym triathlonie. Biegał w ultramaratonach.

Ale jak podkreśla Górski to właśnie paradoksalnie słabość może być źródłem naszej siły. Tak było w jego życiu. Wrócił jak feniks z popiołu i osiągnął niemożliwe. – Film zrobił na mnie ogromne wrażenie – mówił po ubiegłorocznej projekcji Rafał Obłuski, który do kina przyszedł z 15-letnią córką Sonią. – Historia niesamowita o człowieku, który stał na krawędzi życia i osiągnął sportowy sukces. Podziwiam go za siłę ducha, wytrwałość, odporność i asertywność na środowisko, a także wytrwałe dążenie do celów.

Film „Najlepszy” i spotkanie z Górskim
W trakcie tegorocznej edycji programu „Zażyj wolności” oprócz spotkań w szkołach z uczniami, rodzicami i nauczycielami, dyżurów w Mobilnym Punkcie Uzależnień i innych elementów projektu, zaplanowano dwie projekcje filmu „Najlepszy” i spotkanie z Górskim.

– Pierwsze popołudniowe odbędzie się 26 listopada o godz. 17.30 w sali NOT w Gdańsku, na które zapraszamy młodzież z rodzicami i drugie dedykowane szkołom, 27 listopada o godz. 12.30 – mówi Joanna Włodarska z Fundacji IDEA.

Jak wziąć udział w darmowej projekcji i spotkaniu z Górskim? Dystrybucja biletów odbywa się poprzez formularz kontaktowy na stronie www.zazyjwolnosci.pl. Trzeba go wypełnić i poczekać na potwierdzenie udziału. Wszystkie informacje znajdują się w Aktualnościach.

Projekt „Zażyj wolności” dotyczy profilaktyki uzależnień, cyberprzemocy, porusza także kwestie braku komunikacji, relacji i manipulacji. Realizowany jest we współpracy z Gdańskim Centrum Profilaktyki Uzależnień. W szkołach odbywają się m.in. zajęcia – warsztaty z psychologami. W sumie cztery godziny, podzielone na dwa spotkania. Pierwsze dwie lekcje przeznaczone są na ogólną rozmowę na temat relacji, niebezpieczeństw m.in. uzależnienia od narkotyków, alkoholu. Po tym bloku uczniowie wybierają temat, na jaki chcieliby kontynuować rozmowę.

- W każdej klasie temat jest inny – mówi Joanna Włodarska, psycholog z Fundacji IDEA. – W jednej rozmawiamy o nadużywaniu alkoholu, w drugiej o próbach samobójczych. Widać, że młodzież boryka się z różnymi problemami i często nie mają z kim o tym porozmawiać.

Jak Ty nic nie rozumiesz!
W ramach projektu „Zażyj wolności” ogłoszono w październiku konkurs dla młodzieży szkół ponadpodstawowych. Ich zadaniem jest przygotowanie kampanii społecznej o charakterze informacyjnym, skierowanej do dorosłych pod roboczym hasłem: JAK TY NIC NIE ROZUMIESZ!

- Uczniowie indywidualnie lub w grupach mają za zadanie przygotować przekaz do dorosłych, który zwróci uwagę na ich problemy – wyjaśnia Marcin Dybuk. – To może być flash mob, film, kampania na terenie szkoły, ale także plakat, tekst, fotoreportaż czy nawet wiersz. Każda forma jest dopuszczalna. Młodzież ogranicza tylko wyobraźnia.

Na najlepsze trzy zespoły czekają nagrody. Młodzież otrzyma vouchery do realizacji w sklepach Empik. Natomiast szkoły dostaną karty zasilane gotówką, które będą mogli wykorzystać na zakup sprzętu do placówki lub inne cele. Pula nagród to 6450 złotych do podziału na zwycięzców. Więcej informacji o konkursie oraz regulamin znajduje się na stronie www.zazyjwolnosci.pl w zakładce: młodzież lub nauczyciele, w kategorii – Konkurs.

Więcej informacji

Facebook

Miejsce