Link do opisu wydarzenia: Gdański Tydzień Demokracji

Gdański Tydzień Demokracji

Data: 16-22 września 2019 r.
Miejsce: Europejskim Centrum Solidarności przy Placu Solidarności 1 Bibliotece pod Żółwiem przy ul. Św. Ducha 111/113 Oliwskim Ratuszu Kultury przy ul. Opata Jacka Rybińskiego 25 Biblioteka Manhattan przy al. Grunwaldzkiej 82 Stocznia Gdańska, Brama nr 2 Gdański Teatr Szekspirowski przy ul. Wojciecha Bogusławskiego 1 CSW Łaźnia przy ul. Jaskółczej 1
Organizator: Miasto Gdańsk
Wspieramy to!

Szczegóły wydarzenia

Od 16 do 22 września odbędzie się Gdański Tydzień Demokracji. To szansa by przejść się szlakiem postaci historycznych, zobaczyć demokrację w interpretacji aktorów teatralnych czy wziąć udział w debatach, wykładach i warsztatach. Odbędą się spotkania i rozmowy z udziałem autorów głośnych reportaży czy komentatorów politycznych. Będą warsztaty demokracji dla młodzieży - wymagane zapisy oraz biletowany koncert Marka Dyjaka.

Wrzesień 2017 roku, druga edycja Gdańskiego Tygodnia Demokracji. Na zdjęciu podczas debaty prezydentów w ECS - Czy możliwe jest demokratyczne państwo bez samorządu?

Gdański Tydzień Demokracji po raz pierwszy odbył się w 2016 roku. Tegoroczna edycja będzie czwartą. W tym roku motywem przewodnim są słowa Maxa Frischa, wybitnego pisarza i dramaturga - "Demokracja oznacza mieszanie się do swoich własnych spraw". 

Spotkania, debaty, rozmowy, warsztaty, projekcje odbywać się będą w kilku miejscach:


Wydarzenie otworzy 16 września (poniedziałek) debata w Europejskim Centrum Solidarności. Udział w niej wezmą autorzy najgłośniejszych reportaży ubiegłego roku. W rozmowie przedstawią swoją opinię na temat tego, czy i dlaczego duża forma jest ważnym narzędziem w walce o prawa i porządek. Gośćmi będą Katarzyna Włodkowska, Szymon Jadczak, Bertold Kittel, Tomasz Piątek oraz Wojciech Bojanowski.

W kolejnych dniach, w ECS będzie można spotkać Yaschę Mounka, amerykańskiego politologa polskiego pochodzenia, posłuchać wykładu prof. Wojciecha Sadurskiego „Polska przed wyborami. Między Demokracją a Autorytaryzmem” czy debaty komentatorów - Andrzeja Stankiewicza (Onet.pl), Agaty Szczęśniak (OKOPRES), Dominiki Wielowieyskiej (Gazeta Wyborcza) i Piotra Trudnowskiego (Klub Jagielloński).

Ostatnim z wydarzeń w ECS będzie wernisaż wystawy „Polska OdNowa. 16 miesięcy rządu Tadeusza Mazowieckiego”.


Spotkania w bibliotece
17 września (wtorek) w Bibliotece pod Żółwiem, z uczestnikami Gdańskiego Tygodnia Demokracji, spotka się Maria Dzido, pisarka i dokumentalistka wyróżniona Nagrodą Literacką Unii Europejskiej za powieść „Frajda”. Spotkanie będzie połączone z pokazem filmu "Siłaczki” opowiadającym o walce o równouprawnienie i prawa wyborcze kobiet.

20 września (piątek) z czytelnikami spotka się Małgorzata Rejmer w Bibliotece Manhattan, gdzie opowie o swojej najnowszej książce „Błoto słodsze niż miód”, za którą autorka otrzymała Paszport Polityki w kategorii Literatura.


Warsztaty dla młodzieży - wymagane zapisy
19 września (czwartek( w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim odbędą się warsztaty dla młodzieży w wielu 13-16 lat: „Demokracja w sztukach Szekspira” o odpowiedzialności rządzących za życie i świadomość ludzi.

Zapisy prowadzone są drogą mailową (edukacja@teatrszekspirowski.pl). Należy podać imię i nazwisko uczestnika, jego wiek, a także kontakt do opiekuna.

Młodzi ludzie dowiedzą się jak ważny jest ich głos w wyborach, a także na co zwrócić uwagę idąc na wybory, przekonają się jakie konsekwencje niesie za sobą manipulacja i konsekwencje podejmowanych decyzji. Wszystko to na bazie dzieł szekspirowskich.


Dla dzieci
20 września (piątek) zajęcia dla dzieci i młodzieży w CSW Łaźnia na Dolnym Mieście przy ul. Jaskółczej 1 w godz. 16:00-19:00. Poprowadzi je Bogdan Ruksztełło-Kowalewski, wybitny znawca komiksu. Wejście wolne, bez konieczności zapisów. 


O solidarności i wspólnocie
19 września (czwartek) w Oliwskim Ratuszu Kultury prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Przemysław Staroń, Zofia Lisiecka, Patrycja Tempska i ks. Mieczysław Puzewicz wezmą udział w debacie pt. „Widzę Zamiast Nienawidzę”. Poruszone zostaną tematy nienawiści w wspólnocie, autorytetów, a także zakresu w jakim system jest w stanie wspomóc uczenie szacunku i solidarności.

Gdański Tydzień Demokracji będzie okazją do zobaczenia Grupy Teatralnej VII LO w Gdańsku na scenie Audytorium ECS, która 20 września (piątek) pokaże spektakl pt. „AMBASADOR” własnego autorstwa. Przedstawia on zderzenie postaw i argumentacji z dwóch systemów - demokratycznego i totalitarnego, pozwalając jednocześnie widzowi na dokonanie własnej refleksji nad współczesnością.

Szlakami historii - także muzycznej
20 września (piątek) Instytut Kultury Miejskiej zaprosi uczestników na spacer z przewodnikiem szlakami kobiet Stoczni Gdańskiej. Magda Stormowska poprowadzi zwiedzających przez historię legendy Solidarności, Anny Walentynowicz, z kolei 22 września (niedziela) przewodniczka Agnieszka Chylińska pokaże uczestnikom trasę pracownic. Oba wydarzenia rozpoczynają się pod Bramą Historyczną nr 2 do Stoczni Gdańskiej i skierowane są do osób dorosłych. Zwiedzanie jest bezpłatne
Informacje: kontakt@ikm.gda.pl, tel. 664 976 052.

Zwieńczeniem czwartej edycji Gdańskiego Tygodnia Demokracji będzie koncert „Dyjak Ginitrowski” w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Jest to niezwykły projekt piosenek jednego z bardów polskiej poezji śpiewanej Przemysława Gintrowskiego w aranżacjach Marka Tarnowskiego i Jerzego Małka. Zmierzy się z nimi o godz. 19.00 Marek Dyjak, który ma na swoim koncie interpretacje takich utworów takich jak „Modlitwa o wschodzie słońca” czy „A my nie chcemy uciekać stąd z dorobku bardów - Jacka Kaczmarskiego i Przemysława Gintrowskiego. Wydarzenie jest biletowane.

Szczegółowy program już wkrótce.

Miejsce