Link do opisu wydarzenia: 56. Salon Młodopolski im. Arama Rybickiego

56. Salon Młodopolski im. Arama Rybickiego

Data: 19 września 2018 r.
Godzina: 18:00
Miejsce: Europejskie Centrum Solidarności, Gdańsk, Plac Solidarności 1, audytorium
Wstęp: wstęp wolny
Organizator: Fundacja im. Arkadiusza Rybickiego

Szczegóły wydarzenia

Fundacja im. Arkadiusza Rybickiego oraz Europejskie Centrum Solidarności serdecznie zapraszają na 56. Salon Młodopolski im. Arama Rybickiego odbywający w ramach 3 edycji Gdańskiego Tygodnia Demokracji pt. Przyszłość samorządu terytorialnego w Polsce.

Zaproszenie przyjęli: Jerzy Stępień oraz Ryszard Grobelny, spotkanie poprowadzi Grzegorz Grzelak

56 Salon jest jednym z wydarzeń organizowanych w ramach Gdańskiego Tygodnia Demokracji  (14-22 września 2018). Organizatorem GTD jest Miasto Gdańsk we współpracy z partnerami. Fundacja im. Arkadiusza Rybickiego jest partnerem Gdańskiego Tygodnia Demokracji.

Więcej informacji o Gdańskim Tygodniu Demokracji znajduje się pod linkiem: https://www.gdansk.pl/wiadomosci/3-gdanski-tydzien-demokracji-bez-spoleczenstwa-obywatelskiego-nie-ma-demokracji,a,123309

 

Jerzy Stępień

sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, Aktualnie wykładowca Uczelni Łazarskiego w Warszawie – do czerwca br. prorektor.

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 69-79 aplikant, asesor i sędzia Sądu Rejonowego w Kielcach, następnie radca prawny.

Współzałożyciel „Solidarności” w Regionie Świętokrzyskim, wiceprzewodniczący Zarządy Regionu, delegat na I Krajowy Zjazd Delegatów

„Solidarności”, sekretarz prezydium Zjazdu. Współautor Posłania do Robotników Europy Wschodniej. Internowany 13 XII 1981 r. i następnie  więziony za przekonania.

Po wyborach 89 senator I i II kadencji, przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego, współautor projektów ustaw samorządowych, przewodniczący rządowych zespołów reformy administracji publicznej. Wiceminister w rządzie Jerzego Buska odpowiedzialny za II etap reformy administracji.

W 1999 r. wybrany do Trybunału Konstytucyjnego, w latach 2006-2008 prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Od 1991 do 2006 wykładowca na UW, współzałożyciel z Jerzym Regulskim Fundacji  Rozwoju Demokracji Lokalnej, aktualnie przewodniczący Rady Fundatorów.

Od 1977 członek Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego.

 

Ryszard Grobelny

Ekonomista, społecznik, specjalista w zarządzaniu i restrukturyzacji administracji publicznej. Prowadzi własną działalność gospodarczą.

Doświadczony samorządowiec, m.in.: radny miejski i wojewódzki, prezydent Poznania, prezes Związku Miast Polskich, współprzewodniczący Zespołu Finansów Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Członek i ekspert wielu struktur samorządowych, m.in.: Związku Miast Polskich, Unii Metropoli Polskich, Stowarzyszenia Metropolia Poznań, Wielkopolskiego Ośrodka Kształcenia i Szkoleń Samorządowych, Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego.

Członek Rad Nadzorczych, m.in. Międzynarodowych Targów Poznańskich, NFOŚiGW, Narodowego Instytutu Audiowizualnego, Budimex S.A.

Doświadczony wykładowca z wieloletnim stażem.

 

Grzegorz Grzelak

Socjolog, geograf, wykładowca akademicki.

Współzałożyciel i uczestnik Ruchu Młodej Polski i Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. W latach 1980−1981 szef Sekretariatu Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność". W końcu lat 80. działał w ruchu komitetów obywatelskich.

W 1991 roku sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Lecha Wałęsy.

Od początku lat 90. radny Gdańska, później wojewódzki; wieloletni przewodniczący Sejmiku. Współtwórca reformy regionalnej państwa.

Autor prac o samorządzie, polityce regionalnej i Pomorzu.

Miejsce