Link do opisu wydarzenia: X Misterium Męki Pańskiej

X Misterium Męki Pańskiej

Data: 3 kwietnia 2015 (piątek)
Godzina: Część I, godz. 12:30-15:15. Część II, godz. 22.00-24.00
Miejsce: Gdańsk
Organizator: Stowarzyszenie SUM, http://sumgdansk.pl

Szczegóły wydarzenia

W tym roku zapraszamy mieszkańców Gdańska, wszystkich Pomorzan oraz gości którzy przyjadą do nas na Święta Wielkanocne na dziesiąte już Misterium Męki Pańskiej na ulicach naszego pięknego Miasta

CZĘŚĆ I

Początek Długi Targ ok godz. 12:30, zakończenie Góra Gradowa godz.15:15

CZEŚĆ II

Początek Bastion Św. Gertrudy godz. 22:00, zakończenie Bazylika Mariacka godz.0:00

W tym roku zapraszamy mieszkańców Gdańska, wszystkich Pomorzan oraz gości którzy przyjadą do nas na Święta Wielkanocne na dziesiąte już Misterium Męki Pańskiej na ulicach naszego pięknego Miasta.

U nas do przeczytania artykuł Adama Hlebowicza z kwietniowego wydania FRONDY pt. “Mistyczna procesja” – kliknij SEMANA SANTA.pdf aby przeczytać.

Gdańskie Misterium jest unikalne w skali kraju z dwóch powodów. Po pierwsze odbywa się ono w samym centrum normalnego, przedświątecznego życia dużego miasta – trwają ostatnie zakupy, widać pośpiech, zabieganie, czasem irytację, ruch uliczny jest wzmożony, nikt zdaje się nie myśleć o tym że to Wielki Piątek, dzień w którym Bóg umarł na krzyżu.  Misterium skonfrontuje życie współczesnego dużego miasta o z bardzo wyrazistym obrazem wydarzeń z Jerozolimy czasów Chrystusa. Realizm drogi krzyżowej, scen kaźni, kolorowego tłumu, krzyków  i gdańszczanie, celowo lub przypadkowo,  stający się „aktorami” Misterium.

Po drugie, X Misterium będzie wyjątkowe, bo w tym roku po raz pierwszy odbędzie się jego druga, nocna część. Inspiracją powstania koncepcji Misterium nocnego było oczekiwanie części zainteresowanych osób do realizacji wydarzenia w późnych nocnych  godzinach, co dałoby mu charakter bardziej ascetyczny, pokutny. Z taka koncepcją koresponduje  doświadczenie andaluzyjskiej Semana Santa, gdzie najwięcej ludzi przychodzi na nocną, (wielkoczwartkową) procesję, która rozpoczyna się o północy a kończy nad ranem w Wielki Piątek. I to właśnie wzorem m.in. hiszpańskich procesji Wielkiego Tygodnia, sięgających korzeniami do XIV wieku, anonimowość pokutników, ciemność nocy,  zasłonięte twarze, światło ognia – świece, lampiony, pochodnie. W nocnej części Misterium zachęcamy do wzięcia bardziej uczestnicząc niż będąc wyłącznie widzami.Na zdjęciu poniżej sceny z jednej z dziesiątek procesji podczas Semana Santa – Malaga, Hiszpania.

Trasa Misterium (w części dziennej): Długi Targ (przedproża Dworu Artusa), ulice: Długa, Tkacka, Kołodziejska, Węglarska, Pańska, Podmłyńska, Wielkie Młyny, Rajska, Jana Heweliusza, Karmelicka, dalej City Forum, przejście podziemne, ulica 3 Maja, przejście skwerem, ulica Gradowa, Góra Gradowa.

Trasa Misterium nocnego: bastion św. Gertrudy – Pl. Wałowy – dalej ulice Rzeźnicka – Kocurki – Żabi Kruk – Pod Zrębem – Dolna Brama – Grodza Kamienna – Reduta Wilk – Reduta Wyskok – prof. Kieturakisa – Łąkowa – Długie Ogrody – Stągiewna – Długi Targ – Długa – Kaletnicza – Piwna (Bazylika Mariacka)

Celem Misterium Męki Pańskiej na ulicach Gdańska , jak co roku, jest wzbudzenie refleksji w mieszkańcach Gdańska, że w tym dniu przed niemal 2000 laty wydarzyło się coś niezwykle ważnego.

W części pierwszej, dziennej efekt ten uzyskać chcemy poprzez zastosowanie  formy ulicznego teatru, opartego co oczywiste na przekazach Ewangelii oraz “Pasji” wizjonerki Anny Katarzyny Emmerich. Realizujemy pełną Drogę Krzyżową, z odtwarzaniem poszczególnych scen, przy czym nie ma tam typowych akcentów modlitewnych charakterystycznych dla tego nabożeństwa. Każdy jednak może ją przejść każdy może pomóc nieść krzyż Chrystusowi, każdy może być świadkiem i uczestnikiem tego niecodziennego wydarzenia na swój osobisty sposób. Uchylając rąbka tajemnicy – tegoroczny projekt to nowa obsada. W postać Ukrzyżowanego wcieli się aktor, reżyser i nauczyciel Robert Cyrta. Matkę Chrystusa odegra niezwykła aktorka i pieśniarka Marzena Nieczuja – Urbańska. Pojawią się w Pasji postacie, których do tej pory w naszym Misterium nie oglądaliśmy. Ważną rolę odegra m.in. żona Piłata, która po proroczym śnie, inaczej spojrzy na nieznanego jej skazańca. Kto w tym roku będzie Cyrenejczykiem, a może będzie ich kilku? W Misterium wystapia ponadto: Piłat – Jakub Ehrlich – aktor Teatru Miniatura, Annasz – Andrzej Nowiński – aktor Teatru Wybrzeże, Kajfasz – Florian Staniewski – Teatr Wybrzeże, Faryzeusze : Maciej Szemiel, Marek Brand, Tomasz Kobiela, Henryk Zalesinski, Maria Magdalena- Laura Haras, Barabasz- Robert Ninkiewicz – Teatr Wybrzeże.

Dziesiąta rocznica śmierci Jana Pawła II przywraca wspomnienie tego świętego, bliskiego nam człowieka. W jaki sposób nawiążemy do tego w gdańskim Misterium – przyjdźcie to zobaczyć i żeby w tym uczestniczyć.

Podobnie jak w zeszłym roku w niecodziennej roli zobaczyć będzie można członków Stowarzyszenia Motocyklowego „Lotor”, którzy tak kreatywnie wpisali się w zaproponowaną im rolę rzymskich legionistów, że i tym razem zobaczymy ich w gdańskim Misterium. Całość reżyseruje Elwira Twardowska. Oprawę muzyczną zapewnia zespół i Diakonia Muzyczna kierowane przez Cezarego Paciorka.  Larry Ugwu i Ikenga Drummers, wybitni muzycy Maciek Grzywacz i Krzysztof Słomkowski również nadadzą temu wydarzeniu cech niepowtarzalnego przeżycia duchowego, ale i artystycznego. Sceny końcowe – ukrzyżowanie i złożenie ciała Jezusa do grobu odbedą sie na Górze Gradowej. Grupa perkusyjna „Taraban” w andaluzyjskich strojach wprowadzi uczestników w atmosferę Misterium nocnego.

Bębniarze tej grupy iść bedą również na czele Misterium nocnego. Rozpocznie sie ono  w okolicy Bastionu Św. Gertrudy. Uczestnicy – pokutnicy będa nieśli duży, ciężki  krzyż. Dżwigac go będzie na zmianę kilkudziesięciu mężczyzn, wszyscy  jednolicie ubrani, z zakrytymi twarzami, bo pokuta jest anonimowa. Możliwe także są inne formy pokutne np. uczestniczący  mogą np. nieść swoje mniejsze krzyże. Zapraszamy do uczestnictwa wszystkich chętnych, a szczególnie mężczyzn, zrzeszonych i nie zrzeszonych w bractwach i wspólnotach religijnych bo  Misterium nocne to wyzwanie nie tylko dla ducha, ale i ciała!

Podczas nocnego Misterium  spodziewamy się  nastroju modlitwy i zadumy, któremu towarzyszyć będą tradycyjne pieśni wielkopostne śpiewane przez Chór Mieszczan Gdańskich pod kierunkiem Moniki Kaźmierczak i pod opieką artystyczną Cezarego Paciorka. Do kanonu pięknych, starych polskich pieśni związanych z cierpieniem, męką i śmiercią Jezusa Chrystusa należą: Ach mój Jezu, Dobranoc Głowo Święta, Jezu Chryste Panie miły, Krzyżu Chrystusa bądźże pochwalony, Krzyżu święty, Króla wznoszą się znamiona. Ludu mój ludu, Ogrodzie oliwny, Rozmyślajmy dziś, Wisi na krzyżu, Zawitaj Ukrzyżowany. Uroczysty pochód pątników oświetlać będzie naturalne światło pochodni, świec, lampionów.

Po drodze pokutnicy odwiedzają kościół św. Piotra i Pawła – kościół Niepokalanego Poczęcia NMP – kościół św. Barbary- Bazylika Mariacka. W kościołach odbędzie sie “pokłon krzyża”,  krótkie rozważania na temat relacji św. Piotra (człowieka) i Chrystusa (Boga), lamentacje Jeremiasza wykonane przez Chór. W dalszą drogę do pochodu dołączyć mogą chętni z odwiedzanych parafii. W bazylice Mariackiej wniesiony krzyż zostanie osadzony przy Grobie Pańskim a zgromadzeni zaśpiewają wspólnie pieśń na zakończenie.