Link do opisu wydarzenia: Promocja albumu fotograficznego Doroty Walentynowicz

Promocja albumu fotograficznego Doroty Walentynowicz

Data: 22 marca 2014 r.
Godzina: 18.00
Miejsce: Gdańska Galeria Miejska 2, ul. Powroźnicza 13/15
Wstęp: wstęp wolny
Organizator: Gdańska Galeria Miejska 2

Szczegóły wydarzenia

Promocja albumu fotograficznego Doroty Walentynowicz. Spotkanie z artystką poprowadzi Karolina Majewska - autorka tekstu krytycznego do albumu.
22.03.2014 (sobota), godz. 18.00
Gdańska Galeria Miejska 2, ul. Powroźnicza 13/15

"Algebra of Fiction"
album fotograficzny Doroty Walentynowicz
z tekstem krytycznym Karoliny Majewskiej i poezją Alessandro de Francesco
wydawnictwo Gdańskiej Galerii Miejskiej

Album zawiera dokumentację prac fotograficznych zrealizowanych przez artystkę na przestrzeni ostatnich trzech lat – zarówno fotografii wykonanych w autorskiej technice, jak i obiektów fotograficznych, którymi artystka posługuje się w procesie twórczym.

Przedstawione w albumie prace pokazywane były na wystawach Doroty Walentynowicz m.in. w Gdańskiej Galerii Miejskiej (wystawa „Dialog“ 2011), w Austriackim Forum Kultury w Warszawie (wystawa „W martwym polu“ 2011), w Galerii Lisy Ruyter w Wiedniu (wystawa „If a tree falls in the forest“ 2011), w Quartier Nord w Strasbourgu (wystawa „Algebra of Fiction“ 2013), w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku (wystawa „Łaźnia Damska“ 2013). Album zawiera także niepublikowane dotąd prace zrealizowane przez artystkę podczas pobytów rezydencyjnych w 2013 roku w CCA Andratx w Hiszpanii i w Kunsthalle Krems w Austrii.

W "Algebra of Fiction" idee dotyczące ontologi i epistemologi fotografii, które pojawiały się we wcześniejszych realizacjach artystki, zostają rozwinięte w procesie dialektycznego sprzężenia pomiędzy pracą teoretyczną a praktyczną. W pewnym sensie są to prace tautologiczne, produkujące swój własny dyskurs, bo konstruujące parametry myślenia o fotografii. Formalne rozwiązania, będące efektem tego procesu – zarówno fotografie jak i generujące je aparaty, które stopniowo uzyskują coraz bardziej ewokującą przedmiotowość –problematyzują medium fotografii w kontekście relacji jej przedmiotu i podmiotu. Niekoniecznie jednak fotografii jako takiej – przede wszystkim fotografii konceptualnej, fotografii jako sztuki, w której istotniejsza od obrazu jest idea, pomysł – koncept. Znaczenie prac z serii "Algebra of Fiction" należy zatem umiejscowić w szerszym kontekście – w ramie dyskursu dotyczącego medium fotografii i jej materialności – i powiązać ich genealogię z twórczym przepracowaniem tradycji strukturalizmu.
(z tekstu Karoliny Majewskiej)

Dorota Walentynowicz
"ALGEBRA OF FICTION"

fotografie : Dorota Walentynowicz
poezja : Alessandro de Francesco
tekst krytyczny : Karolina Majewska

nakład : 300
ilość stron : 64
oprawa : twarda
Gdańsk 2013
Gdańska Galeria Miejska / Gdansk City Gallery

książkę zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Pomorskiego

Dorota Walentynowicz (ur. 1977 w Gdańsku) zajmuje się fotografią, sztuką dźwięku, performance, sztuką wideo; tworzy instalacje, obiekty kinetyczne, projekcje świetlne oraz prace w przestrzeni publicznej. Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego (2001), Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (2005) i Królewskiej Akademii Sztuk w Hadze (2007). Laureatka Stypendium Museums Quartier w Wiedniu (2010), Stypendium Kunsthalle Krems (2013) i Stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP (2010), Stypendium Holenderskiego Ministerstwa Kultury i Nauki (2006).

Jej instalacje i fotografie pokazywane były na Biennale Wro we Wrocławiu, w Austriackim Forum Kultury w Warszawie, w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku, na Festiwalu Transmediale w Berlinie, w V2_Institute w Rotterdamie, w Kunstlerhaus w Wiedniu, w Museum Fotografii w Amsterdamie, w Galerii NT w Łodzi, w Fundacji Stroom w Hadze, w Galerii Bunkier Sztuki w Krakowie, Galerii Miejskiej w Gdańsku, w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, w Galerii Camp w Atenach, w Galerii Lisy Ruyter w Wiedniu, w Kunstverein w Salzburgu.

Karolina Majewska – Güde ukończyła historię sztuki na UAM w Poznaniu oraz Visual Histories na Goldsmiths College w Londynie. Pracowała przez wiele lat jako forto edytor między innymi w National Gallery reserczując fotografię techniczną (x-rey, zdjęcia nad podczerwień, cross-section) oraz historyczną do publikacji akademickich (Technical Bulletin, Katalogi Kolekcji Stałej). Publikuje w prasie artystycznej, ostatnio przede wszystkim w czasopiśmie Obieg oraz Format. Obecnie pisze prace doktorską na temat polskiej neowanagardy.