Link do opisu wydarzenia: Noc Wrzeszcza 2022: 100 lat Gedanii

Noc Wrzeszcza 2022: 100 lat Gedanii

Data: 26 listopada 2022 r.
Godzina: 17:00
Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 49 aleja Legionów 11, Plac Bronisława Komorowskiego, Gdańsk
Wstęp: Bilety 15 - 25 zł
Organizator: Fundacja Plama

Szczegóły wydarzenia

Z okazji 100-lecia klubu Gedania zapraszamy na wieczorną eksplorację Dolnego Wrzeszcza! Przejdziemy szlakiem architektury ulic Legionów i Kościuszki, zgłębimy historię klubu sportowego oraz poznamy organizacje, które funkcjonowały w Polskim Kwartale w dwudziestoleciu międzywojennym. 26 litopada zapraszamy na spacery z przewodnikiem, niezwykły koncert Oskara Tomali oraz odsłuch stworzonego na tę okazję audio-przewodnika po tym miejscu!

plakat promujący Noc WrzeszczaCzasami historia zaczyna się od miłości do sportu. Tak było w przypadku Klubu Sportowego Gedania, który powstał w 1922 roku, a pięć lat później zaczął na stałe funkcjonować w kwartale dzisiejszych ulic Legionów, Kościuszki i Chrobrego. Ten mający kształt trójkąta obszar był w dwudziestoleciu międzywojennym ważnym miejscem dla Polek i Polaków w Wolnym Mieście Gdańsk. Historię klubu oraz Polskiego Kwartału chcemy przybliżyć podczas szóstej odsłony wrzeszczańskiego wydarzenia.

Noc Wrzeszcza odbywa się nieprzerwanie od 2017 roku, a jej celem jest odkrywanie zaułków i historii dzielnicy poprzez koncerty, spektakle, wystawy, spacery, słuchowisko czy mapy tematyczne. Popularyzujemy historię i eksplorujemy dzielnicę. Dotychczas naszym motywem przewodnim były rzeka Strzyża, architektura dzielnicy, powieść “Blaszany bębenek” czy nieistniejące cmentarze.

26 listopada w ramach 6. edycji Nocy Wrzeszcza odbędą się:

g. 17:00 /  20:00 Spacery z przewodnikiem szlakiem Kwartału Polskiego
Spacer szlakiem ceglanych zabudowań, które w dwudziestoleciu międzywojennym były siedzibami instytucji takich jak Państwowe Obserwatorium, Polski Domu Akademicki „Bratniak” (obecnie Szkoła Podstawowa nr 4), Związkek Akademików Gdańskich Wisła czy Towarzystwo Śpiewacze św. Cecylii. Zobaczymy, co zostało z KS Gedania, a także poznamy dzieje kościóła św. Stanisława Biskupa, który w 1924 roku z ujeżdżalni koni zaadaptowano na cele sakralne.
Prowadzenie: Michał Ślubowski (Gedanarium).
Miejsce zbiórki: Plac Bronisława Komorowskiego
Bilety 15 - 25 zł

g. 19:00 Koncert: Oskar Tomala
Oskar Tomala to kompozytor, gitarzysta, klarnecista i artysta dźwiękowy. Jest laureatem konkursu Jazz Juniors 2021 i 2022, oraz Blue Note Competetion 2021. Aktualnie pracuje nad solowym albumem w którym klarnet stał się generatorem najróżniejszych faktur, tekstur dźwiękowych. Skupia się na eksploracji efektów psycho-akustycznych muzyki, oraz łączeniem sonorystyki instrumentalnej z elektroniczną. Podczas Nocy Wrzeszcza przygotowuje specjalny repertuar inspirowany miejscem.
Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 49, aleja Legionów 11
Bilety 15 - 25 zł

UWAGA! Bilety na spacery i koncerty są dostępne wyłącznie w formie elektronicznej.
Bilety zniżkowe dla uczniów/studentów i generacji 60+: 15 zł.
Przy zakupie wpisz kod zniżkowy: STUDENT / G60.
Do zniżki upoważnia legitymacja - dokument należy okazać podczas sprawdzania biletów przed spacerem.

g. 22:00 Premiera: audio-przewodnik po Kwartale Polskim i historii Gedanii (online: Youtube i Spotify)
Zależy nam, aby pamięć o Gedanii i Kwartale Polskim przetrwała po naszym wydarzeniu, dlatego stworzyliśmy audioprzewodnik. Razem z nim samodzielnie, o każdej porze roku, będziecie mogli eksplorować tę niezwykłą przestrzeń i jego historię. Dźwiękowy spacer składa się z 9 odcinków, które łącznie składają się na 45-minutową trasę. Miejsce startu i zakończenia znajduje się na Placu Bronisława Komorowskiego. Pod koniec każdego odcinka usłyszysz wskazówkę, w które miejsce należy się udać. Do odsłuchania przewodnika potrzebny jest smartfon i słuchawki.

Autorem scenariusza przewodnika jest Michał Ślubowski. Czyta Marcin Ryk. Udźwiękowienie i nagrania terenowe przygotował Oskar Tomala.

Partnerem projektu jest Szkoła Podstawowa nr 49 im. Księdza Bronisława Komorowskiego.
Noc Wrzeszcza 2022 została dofinansowana ze środków Miasta Gdańska.