Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Msza św. z kościoła św. Jana

A
A

msza

 

Mszę św. odprawi ksiądz Krzysztof Niedałtowski, duszpasterz środowisk twórczych w archidiecezji gdańskiej. 


Niedzielne msze św. z kościoła św. Jana transmitowane na portalu www.gdansk.pl. Poprzednie transmisje:


31 maja - zobacz i posłuchaj

- Chciałbym, żebyśmy odczytali dzisiejsze teksty biblijne jako nowy początek. To nawiązanie do papieskiego "Ducha, który ma odnowić oblicze tej ziemi". To na nas Bóg zsyła tego ducha i mówi "Zacznijcie to nowe stworzenie". Właśnie. Nie odmrażajcie starego, nie próbujcie konserwować tego co było, bo tamto nie było doskonałe. Wiemy, ile grzechów popełnialiśmy, choćby w znaczeniu ekologii, szacunku wobec planety. Ale również społecznych grzechów: źle jest żyć, gdy walka dominuje nad solidarnością - mówił ks. Niedałtowski.


24 maja - zobacz i posłuchaj

W siódmą niedzielę wielkanocną Kościół Katolicki obchodzi uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. W kościele św. Jana w Gdańsku kazanie na tę okazję wygłosił ksiądz Krzysztof Niedałtowski. Mówił m.in.: - Moc Jezusa, jego mądrość i przykazania są wśród nas. Jezus nas wzywa do zawierzenia. Ale nie do zawierzenia tylko jemu, również zawierzenia samemu sobie, uwierzenia we własne siły, w to, że jeśli jesteśmy z nim blisko, pokonamy wszystkie góry, które są przed nami.


17 maja - zobacz i posłuchaj

Kilkadziesiąt osób uczestniczyło w niedzielę, 17 maja, we mszy św. w Kościele św. Jana w Gdańsku. Podczas mszy modlono się m.in. za osoby skrzywdzone przez kościół, aby przyjęły przeprosiny i umiały wybaczyć. Także o odwagę dla władz kościoła, które powinny przeprowadzić oczyszczenie kościoła.


10 maja - zobacz i posłuchaj


26 kwietnia zobacz i posłuchaj

Po raz pierwszy w transmitowanej przez nasz portal mszy św. z kościoła św. Jana uczestniczyło nie kilka, ale kilkanaście osób - to efekt zluzowania przez rząd pierwszych obostrzeń w związku z zagrożeniem epidemicznym. Ks. Krzysztof Niedałtowski w kazaniu mówił o sytuacji, w której wszyscy się znaleźliśmy: - Czy nie powinniśmy zmienić optyki, wyjść z tego zaklętego kręgu, zacząć uwalniać nasze serca od lęku, a żeby je uwolnić, trzeba je pozbawić bombardowania ciągłym przyjmowaniem tych wiadomości.


19 kwietnia - zobacz i posłuchaj

- Dziś niedziela miłosierdzia - mówił ksiądz Niedałtowski. - Módlmy się w tym duchu miłosierdzia, aby przyniósł on uruchomienie dobrych stron w nas, troski obecnej w człowieku o drugiego człowieka. Niedziela miłosierdzia w naszym kościele to też dzień, kiedy od lat wspieramy hospicja, a to wsparcie symbolizują żonkile. Mamy dziś na ołtarzu żółte kwiaty, żonkili w jedynej otwartej kwiaciarni nie dostałem, niech to będzie dla nas kolor nadziei, solidarności, czymś co otwiera też nas na braci chrześcijan wschodnich, z którymi łączymy się dziś w radości zmartwychwstania.


Niedziela Wielkanocna, 12 kwietnia 


5 kwietnia - zobacz i posłuchaj

W trakcie liturgii duchowny wielokrotnie nawiązywał do trudnego czasu pandemii, który obecnie przeżywamy. - Bóg jest teraz bliżej nas. Jest właśnie w cierpiących, w lekarzach, w tych wszystkich, w których budzi się iskra solidarności - mówił ks. Niedałtowski.


29 marca - zobacz i posłuchaj

- Jesteśmy razem - mówił ks. Niedałtowski. Mimo, że wy jesteście przed ekranami a my w najmniejszym możliwym składzie jesteśmy tutaj, to jesteśmy razem. Zbliżamy się do wielkiego święta, chociaż w tym roku brniemy przez gęsty mrok. Niech promienie słońca, którego dziś nie widać, ale które jest, dotrą do nas.


22 marca - zobacz i oglądaj

W homilii ks. Krzysztof Niedałtowski odnosił się do Ewangelii, w której zabrzmiała opowieść o ślepcu, któremu Chrystus przywrócił wzrok, nakładając błoto ze na oczy. Jezus czyni to tak symbolicznie, jakby to był akt nowego stworzenia. To błoto jest jak glina, z której Bóg ulepił pierwszych ludzi, jak czytamy w Księdze Rodzaju. Człowiek ten, niewidomy od urodzenia, odzyskał najpierw wzrok w sensie fizycznym. Jednak, dopiero kiedy zrozumiał i przyjął kim jest Jezus, doznał prawdziwej iluminacji i odzyskał właściwe widzenie rzeczy.


15 marca - zobacz i oglądaj

Ks. Niedałtowski w kazaniu mówił m.in. o szansach jakie daje nam odizolowanie od bodźców świata zewnętrznego.

- Może to, gdy wrócą już normalne czasy będzie dla nas nową lekcją? Doświadczenie braku wskazuje nam na szczególną wartość tego, czego nam zabrakło. Ale zabrakło nam tego tylko w wymiarze fizycznym. Jednak nie brakuje nam możliwości spotkania Boga w duchu i w prawdzie.