Link do opisu wydarzenia: Koncert finałowy festiwalu "Letnie wieczory u Mennonitów"

Koncert finałowy festiwalu "Letnie wieczory u Mennonitów"

Data: 30 września 2020 r.
Godzina: 20:00
Miejsce: Link do YouTuba: https://www.youtube.com/channel/UCkHBaBIOsFPVpGhM8xJahZQ
Organizator: Cappella Gedanensis

Szczegóły wydarzenia

Na zdjęciu czlonkowie zespołu Capella Gedanensis stojący w sali koncertowej. Kobiety ubrane są w długie czerwone spódnice i czarne bluzki, a mężczyźni w czarne fraki. Artyści trzymają w reku różę oraz instrumenty muzyczne. Autor zjęcia Paweł Matuszewski

fot. Paweł Matuszewski

„Wielkie dzieła, wielcy wykonawcy”
Konstanty Andrzej Kulka, skrzypce
Cappella Gedanensis w składzie:

Katarzyna Kowacz, I skrzypce

Przemysław Mazur, I skrzypce

Piotr Swat, I skrzypce

Katarzyna Rogalska, II skrzypce

Angelina Jagodzińska, II skrzypce

Magdalena Szczypińska, II skrzypce

Tomasz Mrowiński, I altówka

Małgorzata Gryka, II altówka

Alicja Lach-Owsiany, wiolonczela

Damian Wdziękoński, kontrabas

 

1.            A. Vivaldi: Le quattro stagioni - Cztery pory roku „Jesień” cz. I

2.            A. Vivaldi: Le quattro stagioni - Cztery pory roku „Zima” cz. II

3.            A. Vivaldi: Le quattro stagioni - Cztery pory roku „Jesień” cz. III

4.            K. Lipiński: Polonez A-dur op. 9

5.            K. Lipiński: Rondo alla polacca D-dur op. 17

6.            K. Lipiński: Fantazja na motywach z opery Krakowiacy i górale Jana Stefaniego

 

Konstanty Andrzej Kulka – skrzypce
Od Liceum Muzycznego do końca studiów w Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku pracował pod kierunkiem Stefana Hermana. W 1971 roku ukończył studia z najwyższym wyróżnieniem. W roku 1964, będąc jeszcze uczniem Liceum Muzycznego, brał udział w Międzynarodowym Konkursie im. Niccola Paganiniego w Genui, na którym otrzymał dyplom ze specjalnym wyróżnieniem. We wrześniu 1966 roku zajął pierwsze miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Radiofonii Niemieckich w Monachium i od tej pory rozpoczęła się jego międzynarodowa kariera.
Od roku 1967 do chwili obecnej Konstanty Andrzej Kulka wykonał ponad 1500 koncertów symfonicznych i recitali na całym świecie (Europa, Azja, Japonia, Australia, Ameryka Północna i Południowa). Grał z takimi orkiestrami, jak np. Berliner Philharmoniker, Chicago Symphony Orchestra, Minnesota Orchestra, London Symphony Orchestra, Royal Concertgebouw Orchestra, English Chamber Orchestra. Występował na festiwalach muzycznych w Lucernie, Bordeaux, Berlinie, Brighton, Pradze, Barcelonie, Flandrii, Warszawie i in. W roku 1970 brał udział w wielkim festiwalu muzycznym poświęconym Ludwigowi van Beethovenowi w jego 200. rocznicę urodzin.
Artysta zrealizował wiele nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. W jego dorobku fonograficznym znajdują się sonaty, utwory wirtuozowskie i koncerty: Vivaldiego, Mozarta, Mendelssohna, Głazunowa, Lalo, Bartóka, Prokofiewa, Beethovena, Brahmsa, Karłowicza, Pendereckiego, Hindemitha i Szymanowskiego. Za nagranie wszystkich utworów Karola Szymanowskiego otrzymał nagrodę specjalną Polskiego radia, a za płytę z dwoma Koncertami skrzypcowymi Szymanowskiego otrzymał w Paryżu w 1981 roku Grand Prix du Disque. Nagrywał też polską muzykę współczesną (Pendereckiego, Lutosławskiego, Knapika, Blocha, Jabłońskiego i in.) Za granicą często wykonuje utwory polskich kompozytorów. Jest pierwszym po Isaacu Sternie wykonawcą I Koncertu Krzysztofa Pendereckiego – grał ten utwór wielokrotnie w Europie i Ameryce Północnej, zazwyczaj pod batutą kompozytora. Bierze udział w licznych zagranicznych tournée z polskimi orkiestrami. Od 1984 roku jest ściśle związany z Filharmonią Narodową, z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii – głównie pod batutą Witolda Rowickiego, a później Kazimierza Korda – objechał wielokrotnie niemal cały świat. Konstanty Andrzej Kulka otrzymał wiele wyróżnień, m.in. nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi w promowaniu kultury polskiej za granicą, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, wiele tytułów honorowych oraz odznaczeń okolicznościowych. Od 1994 roku jest profesorem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (obecnie Uniwersytet), a od roku 2012 Konsultantem Artystycznym Cappelli Gedanensis.

Miejsce