Link do opisu wydarzenia: Historia Góry Gradowej. Rozmowa z Janem Danilukiem i Krzysztofem Kucharskim

Historia Góry Gradowej. Rozmowa z Janem Danilukiem i Krzysztofem Kucharskim

Data: 2 kwietnia 2020 r.
Godzina: 11:00
Miejsce: www.gdansk.pl
Organizator: Portal www.gdansk.pl

Szczegóły wydarzenia

Leży na terenie Grodziska, z wysokości 46 metrów n.p.m. roztacza się jeden z najlepszych punktów widokowych w Gdańsku. O historii Góry Gradowej porozmawiamy w programie Wszystkie Strony Miasta z Janem Danilukiem i Krzysztofem Kucharskim w czwartek, 2 kwietnia. Początek o godz. 11.00.

Podświetlony Krzyż Milenijny na Górze Gradowej w Gdańsku
Podświetlony Krzyż Milenijny na Górze Gradowej w Gdańsku
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

 

Góra Gradowa to miejsce górujące nad całym centrum Gdańska. Niezwykle ciekawe i o bogatej historii, jednak przez wiele lat zaniedbane. Od przełomu wieku XX i XXI odzyskuje swój blask. Chciałoby się, aby pełniła funkcję swoistego "must see", czyli miejsca, które obowiązkowo należy odwiedzać, bo widok z niego jest niezapomniany.

Okazją do rozmowy jest wydana przez Centrum Hewelianum nowa książka dr Jana Daniluka poświęcona historii tego miejsca.

Rozmawiać będziemy z autorem publikacji oraz Krzysztofem Kucharskim - animatorem kultury i edukatorem z Muzeum Gdańska, prezesem stowarzyszenia Garnizon Gdańsk.

„Góra Gradowa – krótka historia” to nie taka krótka historia, bo książka liczy 168 stron. Jej autora, dr Jan Daniluk swoją drogę zawodową rozpoczynał w Parku Kulturowym Fortyfikacji Miejskich „Twierdza Gdańska”, obecnym Hevelianum. W 2018 roku wrócił na Górę Gradową i w Hevelianum pełni obecnie funkcję wiceprzewodniczącego Rady Programowej.

Opowieść - która rozpoczyna się w czasach owianych legendą o rycerzu Hagelu, a kończy na współczesności - poprowadzona została w bardzo przejrzystej i przyjaznej oprawie graficznej.

- To pierwsze po wielu latach podsumowanie badań nad historią Góry Gradowej - mówi Paweł Golak, dyrektor Hevelianum. - Wcześniejsza publikacja, autorstwa Krzysztofa Rudzińskiego, pierwszego dyrektora ówczesnego Parku Kulturowego Fortyfikacji Miejskich „Twierdza Gdańska”, pt. „Fort Grodzisko. Przewodnik turystyczny” została wydana 20 lat temu. Kolejna książka ukazała się w 2006 roku – „Grodzisko w Gdańsku. Przewodnik turystyczny” autorstwa Grzegorza Niewiadomskiego. Obie pozycje straciły na aktualności. Prowadzona od lat rewitalizacja Góry Gradowej w pełni przywróciła tę część miasta gdańszczankom i gdańszczanom.


Początek rozmowy na gdansk.pl w czwartek, 2 kwietnia, o godz. 11.00.

Miejsce