Link do opisu wydarzenia: Gdańskie Dni Seniora – Październik 2019

Gdańskie Dni Seniora – Październik 2019

Data: 1 - 29 października 2019 r.
Miejsce: Gdańsk
Organizator: Miasto Gdańsk

Szczegóły wydarzenia

1 października przypada Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. W Gdańsku jest on świętowany przez cały miesiąc, dlatego w październiku Gdańsk proponuje seniorom dziesiątki wydarzeń. Pełna oferta Gdańskich Dni Seniora już 23 września!

fot. ©jovannig - stock.adobe.com

Nowy cykl bezpłatnych zajęć i warsztatów
Warsztaty artystyczne, wykłady, szkolenia, a przede wszystkim przyjazna atmosfera. Rusza cykl zajęć „Aktywni z wiekiem” i „Seniorzy z pasją”. To okazja, aby nawiązać i rozwinąć znajomości, zasięgnąć porad specjalistów oraz wzmocnić ciało i umysł. Wstęp wolny!

- Chcemy inspirować gdańskich seniorów do działania. Zapewniamy przyjazne środowisko i bogaty program aktywności, który opracowujemy na bieżąco, tak aby odpowiadać na potrzeby osób starszych. – mówi Gabriela Dudziak, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. Seniorów.

Raz w tygodniu w trzech dzielnicach
Spotkania „Aktywni z wiekiem” i warsztaty „Seniorzy z Pasją” odbywać się będą raz w tygodniu w trzech dzielnicach:
- Śródmieście: Inkubator Sąsiedzkiej Energii, ul. Reduta Wyskok 2
- Przymorze: PSONI, ul. Jagiellońska 11
- Piecki-Migowo: Stowarzyszenie Przyjaciół Piecek Migowo, ul. Jaśkowa Dolina 105
Przewidziane tematy spotkań to m.in.: „Aktywni z wiekiem” – spotkanie prozdrowotne z udziałem lekarzy, zajęcia dotyczące bezpieczeństwa seniorów w ruchu ulicznym; „Seniorzy z Pasją” – warsztaty fotograficzne, zajęcia kreacji stylu i wizażu.

Zaczynamy od potańcówki
W każdej z dzielnic odbędzie się potańcówka. Na wydarzenia „Aktywni z wiekiem” wstęp jest wolny, natomiast na wydarzenia w ramach zajęć „Seniorzy z Pasją” obowiązują zapisy pod tel. 597724216 lub szmigiel@wolontariatgdansk.pl.
Więcej informacji pod wskazanym numerem telefonu lub w Regionalnym Centrum Wolontariatu: budynek ECS, III p., pok. 3.27.

Finansowe wsparcie dla ciekawych inicjatyw

Startuje jesienna edycja Gdańskiego Funduszu Senioralnego 2019 roku, dzięki któremu zostanie dofinansowanych aż 40 inicjatyw! Ich autorami mogą być osoby w wieku 60 plus, które na realizację każdej inicjatywy otrzymają 500 zł. Zgłoszenia przyjmowane są do 24 września.

Gdański Fundusz Senioralny to wsparcie finansowe inicjatyw czy wydarzeń tworzonych przez seniorów, których odbiorcami mogą być sami seniorzy, jak i wszyscy mieszkańcy Gdańska. Fundusz stworzono dla osób, które chcą zrobić coś na rzecz innych, mają ochotę aktywnie spędzać wolny czas, poznając nowych ludzi i nowe zajęcia.

Jak pozyskać fundusze?
Na początku warto zadzwonić pod numer tel. 58 772 42 19 lub odwiedzić Regionalne Centrum Wolontariatu – Pl. Solidarności 1, budynek ECS, III piętro, pok. 3.28.
Zgłoszenia przyjmowane są do 24 września, a wyniki ogłoszone zostaną do dnia 26 września 2019 r. Termin realizacji inicjatyw: od 1 października do 16 grudnia 2019 roku.

Juniorzy dla Seniorów
Jak posługiwać się nowoczesnymi urządzeniami typu smartfon i tablet? O tym Seniorzy dowiedzą się z międzypokoleniowego projektu skierowanego do Seniorów oraz młodzieży.

Młode osoby pokażą także, jak korzystać z mediów społecznościowych, zwłaszcza z Facebooka, Instagrama i YouTube’a. Projekt realizuje w partnerstwie z miastem Fundacja European Foresight Institute, a udział w nim jest bezpłatny.
Organizatorzy chcieliby, aby na terenie miasta powstały lokalne grupy, w których od września do grudnia raz w tygodniu będą odbywać się spotkania na 3-4 godziny, w ramach prowadzonych warsztatów.
Więcej informacji i możliwość zapisów na stronie www.juniorzydlaseniorow.pl i pod numerem telefonu 601-539-984.

Seniorzy pomagają Seniorom
Jak pomóc sobie i innym? Dzięki projektowi „Senior seniorowi”, dowiemy się, jak opiekować się osobą bliską w razie choroby lub niepełnosprawności.

Projekt obejmuje szkolenie „Opiekun osoby starszej” – zajęcia teoretyczne i praktyczne (w tym o żywieniu osób starszych; sprzęcie pomocniczym przy niepełnosprawności; psychologii wieku starszego i radzenia sobie ze stresem), cykl zajęć „Naucz się dbać o zdrowie” (kształtowanie własnego, zdrowego stylu życia) oraz konsultacje indywidualne w różnych sytuacjach życiowych i poradnictwo.
Dodatkowo w ramach projektu odbędą się zajęcia ruchowe (trening zdrowotny) oraz zajęcia integracyjne. Udział we wszystkich zajęciach jest bezpłatny.
Co ważne, uczestnicy otrzymają także zwrot kosztów dojazdu na zajęcia. A jeśli opiekują się starszą, chorą lub niepełnosprawną osobą (członkiem rodziny, przyjacielem, sąsiadem), dla której będą musieli zapewnić innego opiekuna na czas zajęć – otrzymają zwrot kosztów opieki.
Informacje i zapisy: Towarzystwo Edukacyjne „Wiedza Powszechna”, tel. 58 345 11 66 (od poniedziałku do piątku w godz. 14.00 – 17.00), e-mail: wiedza.powszechna@gmail.com. Kontakt osobisty i listowny: Aleja Grunwaldzka 137 lok. 7, I piętro – od poniedziałku do piątku w godz. 14.00 – 17.00.

Wszystko o testamencie
Jak napisać testament? Czy każdy powinien mieć taki dokument? Na te oraz wiele innych pytań związanych z testamentami, odpowie wykład i prawnik specjalizujący się w prawie spadkowym.

Darmowy wykład odbędzie się 1 października o godz. 11:00 w siedzibie Wspólnoty Domowej dla Dorosłych Osób z Autyzmem w Gdańsku przy ul. Malczewskiego 133 (wejście od ul. Kartuskiej). Poprowadzi go Ewelina Szeratics, która od pięciu lat edukuje Polaków w temacie testamentów. Po wykładzie prawnik będzie udzielał darmowych porad prawnych związanych z testamentami.
Więcej informacji na stronie www.napisztestament.org.pl oraz pod numerem telefonu: 500 857 074.

Dzień Zdrowia Seniora w ECS
4 października w godz. 10:00-15:00 zapraszamy seniorów do udziału w wydarzeniu promującym profilaktykę zdrowia, podczas którego będzie można skorzystać z bezpłatnych badań.

W Europejskim Centrum Solidarności przy placu Solidarności 1 będzie można zbadać m.in. gęstoś
 kości, poziom cukru, ciśnienie, słuch oraz ABI. O zdrowiu opowie znana doktor geriatra Dagmara Wiewiórkowska-Garczewska. Miasto Gdańsk zaprezentuje natomiast ofertę programów profilaktycznych, które realizuje.
Atrakcją Dnia Zdrowia będzie koncert niespodzianka!

Charytatywny koncert gwiazd
12 października w Centrum św. Jana w Gdańsku o godz. 14.00 odbędzie się kolejny już Bursztynowy Koncert Gwiazd. W programie przeboje muzyki klasycznej, najpiękniejsze melodie z operetek, musicali oraz ponadczasowe standardy muzyki rozrywkowej i muzyczne niespodzianki.

Koncert wykonają znakomici pianiści: Czesław Majewski i Janusz Tylman, czyli gwiazdy programu telewizyjnego „Śpiewające fortepiany”. Towarzyszyć im będą soliści Warszawskiej Opery Kameralnej i Gliwickiego Teatru Muzycznego – Joanna Stefańska-Matraszek i Ireneusz Miczka.

Zarezerwuj bilet – cegiełkę
Rezerwacja charytatywnych cegiełek przez mail: sztukazycia@op.pl. Natomiast odbiór osobisty w dniach 1 i 2 października w godz. 8-10 w siedzibie „Dziennika Bałtyckiego” (wejście od ul. Garncarskiej), pokój nr 10 (Fundacja Sztuka Życia). Liczba miejsc ograniczona.
Na koncert zapraszają: Miasto Gdańsk, Fundacja Pomorze oraz Fundacja Sztuka Życia – Niepokonani.

Benefis Dojrzałości
W niedzielę 29 października o godz. 17.00 odbędzie się niezwykły koncert w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej: Benefis Dojrzałości, czyli artyści Seniorom.

To wydarzenie, które odbędzie się w Gdańsku już po raz trzeci. Bohaterami wieczoru będą poeci seniorzy z Gdańska – laureaci III edycji Gdańskiego Konkursu Poetyckiego – których wiersze w profesjonalnej aranżacji zaśpiewają trójmiejscy artyści.
Wykonawcami utworów będą m.in. Maciej Miecznikowski, Krystyna Stańko i Katarzyna Rogalska, a towarzyszyć im będzie Orkiestra Kameralna Akademii Muzycznej w Gdańsku i Zespół Beniamina Baczewskiego. Organizatorami Konkursu są Miasto Gdańsk i Fundacja Promedicine. Więcej informacji na www.benefisdojrzalosci.pl i pod numerem telefonu 506 314 278.

Miejsce