Link do opisu wydarzenia: Gala Gdańskiego Tygodnia Wolontariatu

Gala Gdańskiego Tygodnia Wolontariatu

Data: 5 grudnia 2020 r.
Godzina: 16:30
Miejsce: www.gdansk.pl
Organizator: Miasto Gdańsk, Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku

Szczegóły wydarzenia

W sobotę 5 grudnia, o godz. 16.30 zapraszamy na Galę Gdańskiego Tygodnia Wolontariatu, podczas której poznamy tegorocznych laureatów konkursu “Aktywni w mieście”. W trakcie wydarzenia połączymy się z Padwą i dowiemy się, czy tytuł Europejskiej Stolicy Wolontariatu 2022 przypadnie Gdańskowi. Tegoroczna gala, przez wzgląd na epidemię, odbędzie się on-line.

Młodzi ludzie trzymjący baner znapisem: Gdańsk stolicą wolontariatu.

W piątek 5 grudnia zapraszamy na uczestniczenia w gali, której bohaterami będą gdańscy wolontariusze. Tym razem widzimy się on-line, startujemy o godz. 16.30
Facebook

 

“Aktywni w mieście” to konkurs dla osób aktywnych społecznie, którzy niosą bezinteresowną pomoc. Konkurs to też sposób, by podziękować wolontariuszom, koordynatorom, organizacjom pozarządowym za pracę na rzecz drugiego człowieka. W tym roku, przez wzgląd na pandemię, gala podczas której wręczone zostaną nagrody, odbędzie się on-line, na łamach naszego portalu. 

Kapituła przyzna nagrody w kategoriach:

  1. Wolontariusz/wolontariuszka roku
  2. Koordynator/koordynatorka roku
  3. Organizacja przyjazna wolontariuszom
  4. Inicjatywa, która wniosła najwięcej dobra podczas kwarantanny

W trakcie gali połączymy się z finalistami i dowiemy się na czym polega ich działalność wolontaryjna. 


Europejska Stolica Wolontariatu

Tytuł Europejskiej Stolicy Wolontariatu po raz pierwszy przyznano Barcelonie w 2013 roku. W kolejnych latach wyróżnienia te otrzymały: Lizbona, Londyn, Sligo, Aarhus, Koszyce, Padwa oraz Berlin. Tytuł Europejskiej Stolicy Wolontariatu przyznawany jest przez Europejskie Centrum Wolontariatu (CEV). 

Gdańsk jest w tym roku jednym z czterech miast ubiegających się o ten tytuł. Pozostali kandydaci to turecki Izmir, włoska Gorizia oraz stolica Hiszpanii - Madryt. Które miasto zostanie Europejską Stolicą Wolontariatu w roku 2022 - dowiemy się w sobotę 5 grudnia, w  Międzynarodowym Dniu Wolontariusza. Około godz. 17.40 połączymy się z galą w Padwie. Zapraszamy do śledzenia wydarzenia na naszym portalu. 

- Jeśli Gdańsk zostanie Europejską Stolicą Wolontariatu będzie to dla nas ogromne wyróżnienie, motywacja do dalszej pracy i rozwoju wolontariatu w mieście - mówi Sandra Szmigiel, koordynatorka Gdańskiego Tygodnia Wolontariatu. - Nie spoczniemy na laurach i będziemy starać się, aby jeszcze więcej mieszkańców Gdańska i Europy dowiedziało się, jak i dlaczego, warto zostać wolontariuszem. Zorganizujemy także Międzynarodową Galę Wolontariatu, która będzie największym podsumowaniem działań wolontaryjnych. Będziemy też stwarzać warunki do współpracy dla wolontariuszy z innych krajów do realizacji różnorodnych projektów, jak i starać się zachęcać naszych wolontariuszy i mieszkańców Gdańska do wyjazdów do europejskich krajów.

Do dnia 5 grudnia br. roku, gdańszczanie, gdańszczanki i wszyscy, którym idea niesienia pomocy jest bliska, proszeni są o dołączenie do wyzwania zorganizowanego przez Regionalne Centrum Wolontariatu. Zabawa odbywa się na Facebook’u. Należy opublikować swoje zdjęcie, oznaczyć je hasłem #gdańskstolicąwolontariatu i nominować trzy osoby do zrobienia tego samego. 

Czy Gdańsk zostanie "Europejską Stolicą Wolontariatu"? Dowiemy się tego 5 grudnia podczas gali emitowanej na portalu gdansk.pl. Każdy, kto chciałby wyrazić swoje wsparcie, może to zrobić umieszczając w mediach społecznościowych zdjęcie z #gdanskstolicawolontariatu
Facebook

Także 5 grudnia, w naszym mieście pojawią się “wolontaryjne akcenty”. Litera “a” w napisie Gdańsk, który znajduje się na Ołowiance, odziana zostanie w zieloną koszulkę, jeden z dźwigów przybierze zieloną barwę, a na torowiska wyjedzie zabytkowy tramwaj Bergmann, by w godz. 14.00 - 17.00 na trasie Oliwa - Siedlce wozić pasażerów, którzy otrzymają pamiątkowy bilet. 

Gdański Tydzień Wolontariatu to partnerska inicjatywa Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku, Miasta Gdańsk oraz gdańskich organizacji pozarządowych i instytucji publicznych. Inicjatywa ta zawiązała się w związku z obchodzonym na całym świecie w dniu 5 grudnia Międzynarodowym Dniem Wolontariusza. Wydarzenie, które jest przede wszystkim świętem wolontariuszy, organizowane jest w naszym mieście po raz piąty. W tym roku pandemia organiczyła możliwości promocyjne tego święta, ale Gdański Tydzień Wolontariatu wzorem lat ubiegłych, to także cykl różnorodnych wydarzeń adresowanych do wszystkich mieszkańców Gdańska. Inicjatywa ma na celu docenienie i integrację gdańskiego środowiska wolontariuszy, promocję idei wolontariatu wśród gdańszczan i gdańszczanek oraz upowszechnianie wiedzy o działaniach i akcjach organizacji pozarządowych, instytucji publicznych i przedsiębiorców, w które w ciągu całego roku angażowani są wolontariusze.

Idea gdańskiego wolontariatu 

Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku istnieje od 1994 roku. Głównym celem działalności tego miejsca, jest upowszechnianie idei pracy nieodpłatnej na rzecz organizacji, instytucji i osób prywatnych oraz kompleksowe wspomaganie osób zainteresowanych taką aktywnością.

Cieszyć może fakt, że liczba wolontariuszy w naszym mieście wzrasta co roku. W bazie Regionalnego Centrum Wolontariatu zarejestrowanych jest ponad 5 tysięcy wolontariuszy, a w całym Gdańsku osób aktywnie działających na rzecz drugiego człowieka, jest aż 20 tys.  

- Gdański Wolontariat to centrum wolontariatu oferujące szereg różnorodnych kursów, szkoleń wzmacniających i rozwijających kompetencje wolontariuszy, to m.in. pierwsza pomoc, pisanie projektów, zarządzanie zespołem - wyjasnia Sandra Szmigiel, koordynatorka Gdańskiego Tygodnia Wolontariatu. - Stanowi pierwsze miejsce informacji o wolontariacie w Gdańsku i jednocześnie pełni rolę pośrednika pomiędzy organizacjami a wolontariuszami. 

Za działania w regionie Regionalne Centrum Wolontariatu otrzymało wyróżnienie w konkursie dla najlepszej organizacji pozarządowej 2011 – Nagroda Prezydenta Miasta Gdańsk im. Lecha Bądkowskiego, nagrodę główną (2012 rok) w Kategorii Społeczeństwo Obywatelskie – Nagroda Bursztynowego Mieczyka dla najlepszej Organizacji Pozarządowej w woj. pomorskim oraz nagrodę główną w konkursie dla najlepszej organizacji pozarządowej 2012 – Nagroda Prezydenta Miasta Gdańsk im. Lecha Bądkowskiego. 

Miejsce