Link do opisu wydarzenia: Festiwal Ireny Jarockiej

Festiwal Ireny Jarockiej

Data: 6 sierpnia 2021 r.
Godzina: 19:00
Miejsce: Teatr Leśny ul. Jaśkowa Dolina 45, Gdańsk
Wstęp: Bilety: 20 zł (do nabycia na 2 godziny przed rozpoczęciem w kasie Teatru)
Organizator: Miasto Gdańsk, Fundacja Ireny Jarockiej i Winda GAK

Szczegóły wydarzenia

Fundacja Ireny Jarockiej i Winda GAK zapraszają na pierwszy Festiwal Ireny Jarockiej, który odbędzie się w Teatrze Leśnym we Wrzeszczu. Podczas wydarzenia specjalną nagrodą uhonorowana zostanie Alicja Majewska, która wystąpi w wyjątkowym koncercie wraz z Włodzimierzem Korczem. W programie także m.in. kino letnie, gdzie prezentowany będzie film „Motylem jestem, czyli romans 40-latka”.

Zdjęcie Ireny Jarockiej postawione na skwerze w Oliwie

Na czerwcowej sesji Rady Miasta w 2018 roku, gdańscy rajcy nadali imię Ireny Jarockiej skwerowi położonemu w Oliwie, u zbiegu ulic Stefana Żeromskiego, Artura Grottgera i Wita Stwosza. Teraz gwiazda doczekała się swojego festiwalu w Teatrze Leśnym
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Miasto Gdańsk konsekwentnie honoruje pamięć i dokonania swojej wielkiej gwiazdy, piosenkarki i aktorki Ireny Jarockiej. Na terenie V Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku-Oliwie, którego była absolwentką, znajduje się ławeczka jej imienia. Również w Gdańsku-Oliwie, u zbiegu ulic Stefana Żeromskiego, Artura Grottgera i Wita Stwosza - w pobliżu miejsca, gdzie mieszkała i wychowywała się aż do 1968 roku - funkcjonuje natomiast od kilku lat skwer jej imienia. Wkrótce na tym terenie zostanie odsłonięty pomnik artystki.

 

Miniatura pomnika Ireny Jarockiej - artystka ukazana jest w długiej sukni, z mikrofonem, na scenie

Tak będzie wyglądał pomnik Ireny Jarockiej, który stanie na skwerze jej imienia w Oliwie
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Kilka miesięcy temu wizyta w Gdańsku męża Ireny Jarockiej, Michała Sobolewskiego, zaowocowała jeszcze jednym wydarzeniem upamiętniającym tę wyjątkową postać. Z inicjatywy Fundacji Ireny Jarockiej i Windy - oddziału Gdańskiego Archipelagu Kultury, przy współpracy z Urzędem Miejskim w Gdańsku, udało się powołać do życia Festiwal Ireny Jarockiej. Będzie on wydarzeniem cyklicznym. Pierwsza edycja odbędzie się w piątek, 6 sierpnia, w Teatrze Leśnym w Gdańsku (ul. Jaśkowa Dolina 45).

Celem festiwalu jest przede wszystkim promowanie wokalistów, którzy są u progu kariery w świecie muzyki i piosenki. Ich udział w będącym główną częścią wydarzenia konkursie wokalnym, ma pomóc zaprezentować się szerszej publiczności, a ufundowane nagrody pomóc utorować drogę do początków kariery na zawodowej estradzie i w kontakcie z mediami.

- Reakcja na ogłoszony konkurs była zaskoczeniem, napłynęły liczne zgłoszenia z kraju i zagranicy. Ostatecznie jury, w składzie którego znaleźli się Krystyna Stańko, Krzysztof „Jary” Jaryczewski i Joanna Kraińska, rozpatrzyło 51 zgłoszeń - informuje Fundacja Ireny Jarockiej. - Wysoki poziom spowodował dwukrotne obrady, w wyniku których jury do finału zakwalifikowało trzy laureatki. To Julia Mika z Bytomia, Marzena Matyla z Wrocławia i Julia Lejman z Warszawy.

Podczas Festiwalu Ireny Jarockiej laureatki zostaną ponownie poddane ocenie jury i będą rywalizować o nagrodę - Kryształowe Motyle Ireny Jarockiej. W ramach rywalizacji podczas koncertu przy akompaniamencie grupy muzycznej wykonają po cztery piosenki z repertuaru gwiazdy, w tym kultową piosenkę autorstwa Wojciecha Trzcińskiego i Jerzego Kleynego pt. „Odpływają kawiarenki”.

Prawdziwą gwiazdą tego wieczoru w Teatrze Leśnym będzie Alicja Majewska, która zaśpiewa swoje największe przeboje przy akompaniamencie wybitnego kompozytora, pianisty, aranżera i dyrygenta, twórcy wielu przebojów polskich gwiazd - Włodzimierza Korcza.

- Alicja Majewska, decyzją kapituły złożonej z organizatorów, została uhonorowana specjalną nagrodą dla polskiej wokalistki, która włożyła ogromny wkład w rozwój i popularyzację muzyki i piosenki - dodają organizatorzy.

Oprócz wyjątkowych muzycznych wrażeń czekać będą liczne inne atrakcje - m.in. wystawa „Twarze i Piosenki”, ze zdjęciami autorstwa Renaty Pajchel, która dokumentowała swoimi zdjęciami postacie największych gwiazd polskiej estrady, oraz projekcja filmu fabularnego pt. „Motylem jestem, czyli romans czterdziestolatka” z Ireną Jarocką w roli głównej. Znajdzie się też stoisko z wydawnictwami związanymi z Ireną Jarocką - swoje trzy książki poświęcone piosenkarce będzie prezentować i podpisywać znana publicystka, biografistka, autorka biografii wielu gwiazd Mariola Pryzwan. Spodziewać się można także innych znakomitych gości - wśród widzów pojawią się artyści, którzy blisko współpracowali i przyjaźnili się z Ireną Jarocką.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 19:00. Bilety: 20 zł (do nabycia na 2 godziny przed rozpoczęciem w kasie Teatru).

O patronce festiwalu:

Irena Jarocka (1946-2012) - wybitna polska piosenkarka, w młodości i początkach kariery estradowej związana była z Gdańskiem. W latach 1947-1968 mieszkała wraz z rodzicami w gdańskiej dzielnicy Oliwa przy ul. Słonecznej. W Oliwie ukończyła V Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego. Od 1964 r. kształciła się w Studiu Piosenki Polskiego Radia i Telewizji w Gdańsku oraz studiowała w gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej na wydziale wychowania muzycznego; ukończyła także Wydział Biologii Studium Nauczycielskiego w Gdańsku.

Uczestniczyła w konkursach dla piosenkarzy amatorów, współpracowała z Zespołem Estradowym Marynarki Wojennej Flotylla. W 1965 roku debiutowała w klubie „Rudy Kot” w Gdańsku i w tym samym roku pierwszy raz wystąpiła na festiwalu w Opolu. Za swój faktyczny debiut uważała występ w 1968 roku na festiwalu w Sopocie, gdzie zaśpiewała piosenkę „Gondolierzy znad Wisły”.