Link do opisu wydarzenia: Biografie Gdańskie - Dni Mniejszości Narodowych

Biografie Gdańskie - Dni Mniejszości Narodowych

Data: 18-19 października 2019 r.
Miejsce: Teatr Miniatura aleja Grunwaldzka 16, Gdańsk
Wstęp: Bilety 20 zł.
Organizator: Gdańska Galeria Miejska, Dom Chodowieckiego i Grassa oraz CSW Łaźnia
Wspieramy to!

Szczegóły wydarzenia

"Biografie Gdańskie - Dni Mniejszości Narodowych" to wydarzenie nawiązujące do historycznych tradycji wielokulturowego Gdańska. Celem tego cyklu spotkań jest przybliżenie różnorodności oraz bogactwa mniejszości narodowych, które żyją i mieszkają wśród nas.

Pomysł gdańskich spotkań zrodził się po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Idea wspólnoty dziedzictwa kulturowego, przy zachowaniu szacunku do odrębnościci państwowej i tzw. "małych ojczyzn", jest bliska funkcjonowaniu Gdańska, który był i jest nadal tyglem kulturowym. To tutaj swój dom znalazły różne narodowości, które "zawierucha dziejowa" przygnała na ziemię gdańską i których kultura i zwyczaje odcisnęły piętno na kulturze miasta. W okresie największego rozkwitu w XVI i XVII wieku w Gdańsku żyli Niemcy, Polacy, Żydzi, Holendrzy, Szkoci. Wszyscy trwale wpłynęli na wizerunek Miasta.

Po II Wojnie Światowej do wyzwolonego i zniszczonego Gdańska zaczęli przybywać nowi mieszkańcy z różnych stron Polski, a razem z nimi przedstawiciele mniejszości narodowych. Pojawili się w Gdańsku ocaleni Żydzi, Tatarzy, Białorusini, Litwini, Ormianie. Pozostała też grupa Niemców. Znaleźli tu też swój dom Ukraińcy przesiedleni z ziem południowo-wschodniej Polski.

Biografie Gdańskie są okazją do wspólnego spotkania i prezentacji mniejszości narodowych, pokazania tego, czym się zajmują, z jakimi problemami się spotykają, jaki jest ich stosunek do polityki i kultury krajów macierzystych.

Do roku 2018 organizatorem wydarzenia był Urząd Miejski w Gdańsku w partnerstwie z Białoruskim Towarzystwem Kulturalnym "Chatka", Stowarzyszeniem Litwinów w Polsce, Muzułmańską Gminą Wyznaniową w Gdańsku, Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce Oddział w Gdańsku, Związkiem Mniejszości Niemieckiej w Gdańsku i Oddziałem Pomorskim Związku Ukraińców w Polsce. Rolę organizatora XVI edycji przejęła Gdańska Galeria Miejska a partnerami tegorocznej edycji są dodatkowo Miejski Teatr Miniatura oraz CSW Łaźnia.

18.10 DZIEŃ PIERWSZY

TEATR MINIATURA, ul. Aleja Grunwaldzka 16
godz. 17.00 → DEBATA "MIEJSCA NASZEJ PAMIĘCI" z udziałem przedstawicieli mniejszości narodowych / WSTĘP WOLNY
CSW ŁAŹNIA 2, ul. Strajku Dokerów 5
godz. 20.00 → PERFORMANCE SIMONE BASANI "WŁÓCZĘDZY" / WSTĘP WOLNY

19.10 DZIEŃ DRUGI - KONCERTY

Drugiego dnia Biografii Gdańskich zapraszamy na trzy wyjątkowe koncerty do Teatru Miniatura!
19 października (sobota) zagrają dla Was:

godz. 16.00 → CZEREMSZYNA / POLSKA / bilet: 20PLN
godz. 18.00 → NOAM VAZANA / IZRAEL / bilet: 20PLN
godz. 20.00 → ALINA ORLOVA / LITWA / bilet: 20PLN
 

BILETY DO NABYCIA POPRZEZ SKLEP ONLINE TEATRU MINIATURA ORAZ W KASACH TEATRU.

CZEREMSZYNA - mówią o sobie "Podlaska Hodowla Muzyki Żywej". To aktualnie jeden z najlepszych muzycznie i jeden z najbardziej oryginalnych zespołów muzyki folk w Polsce. Został założony w 1993 r. z inicjatywy Barbara Kuzub-Samosiuk, w ośrodku kultury w niewielkiej miejscowości Czeremcha na Podlasiu przy granicy z Białorusią. Powstanie i historia zespołu jest pozytywnym przykładem na to, jak sukcesywną i wytrwałą pracą można osiągnąć taki poziom artystyczny i wykonawczy, który aktualnie predestynuje grupę do występowania na najlepszych scenach festiwalowych muzyki folk/World Music na świecie. O początku powstania zespół Czeremszyna jest wierny repertuarowi związanemu z miejscem zamieszkania muzyków - z tradycyjnymi pieśniami z Podlasia pogranicza polsko- białorusko-ukraińskiego. Te muzyczne pozostałości po wielonarodowym tyglu kulturowym Kresów Rzeczypospolitej zostały przez zespół dostosowane do współczesnych kanonów wykonawczych, a następnie przekształcone w rozbudowane i tryskające autentyczną energią utwory.

Spójny artystycznie, a jednocześnie różnorodny i atrakcyjny repertuar zespołu Czeremszyna, plus bogate instrumentarium i po mistrzowsku opanowane śpiewy wielogłosowe, a także dbałość o wygląd sceniczny oraz profesjonalne podejście do występów - te wszystkie elementy sprawiają, że koncerty grupy przyjmowane są niezwykle pozytywnie przez publiczność w każdym wieku.

Przez ponad 25 lat swojego istnienia zespół Czeremszyna wystąpił na setkach scen koncertowych w Polsce oraz w wielu krajach Europy i na świecie. Bardzo długa jest lista artystycznych osiągnięć grupy, entuzjastycznych recenzji koncertów i wydawnictw oraz śladów obecności w mediach. Ale zespół nie odcina "kuponów" od swoich dotychczasowych dokonań i wciąż jest w świetnej formie koncertowej, co w połączeniu z doświadczeniem zdobytym przez lata sprawia, że jest w tej chwili jedną z najciekawszych i najbardziej atrakcyjnych koncertowo grup folkowych w Polsce, predestynowanej do tego, aby stać się również ambasadorem polskiej kultury w Europie i na świecie.
http://www.czeremszyna.pl
https://www.facebook.com/Czeremszyna

NOAM VAZANA to hipnotyzujący wokal oddychający nowym życiem, łączący bliskowschodnie i północno afrykańskie muzyczne mieszanki oraz własne przebojowe kompozycje.

Jej śmiałe wybory muzyczne, zawierają fortepian i puzon jednocześnie. Podczas jej koncertów na żywo, ponadczasowe kompozycje i obecność na scenie przenosi publiczność na wyższy poziom. Noam niedawno wygrała nagrodę sefardyjską w 2017 roku i często porównuje się ją do charyzmatycznych głosów, takich jak Nina Simone czy Mercedes Sosa.

Vazana zadebiutowała ostatnią wersją Love Migration, która znalazła się na szczycie 20 najlepiej sprzedających się albumów iTunes w roku 2015. Wystąpiła na najbardziej prestiżowych światowych festiwalach jazzowych m.in: Jazzahead DE, North Sea Jazz Festival NL, TEDx NL, Roccella Jazz IT, Tanjazz MA, Caux Intl. Peace Conference CH, Spotkanie muzyczne NL & more.
https://www.facebook.com/noamvazana
http://noam-vazana.com

ALINA ORLOVA- instrumentalistka, kompozytorka, autorka tekstów, pieśniarka. Na Litwie gwiazda swojego gatunku. W 2008 roku ukazała się jej debiutancka płyta Laukinis Šuo Dingo (Dziki pies dingo). Od tego momentu Orlova koncertuje w całej Europie, śpiewając po rosyjsku, litewsku i angielsku, a krytycy porównują jej postać sceniczną do Kate Bush, Tori Amos, Björk. Dzieje się tak prawdopodobnie za sprawą bardzo charakterystycznego, czystego sopranu, jak również instrumentalnej samodzielności. Orlova gra na fortepianie w sposób charakterystyczny i bardzo widowiskowy. Tak samo też śpiewa, ale od starszych sławnych koleżanek, do których jest porównywana, odróżnia ją słowiańska wrażliwość i zaśpiew wynikający z pochodzenia. Ojciec Aliny jest bowiem Polakiem, a matka Rosjanką z Woroneża.Na swoim koncie ma cztery wydawnictwa płytowe. Ostatnim wydawnictwem jest wydana w 2018 roku DAYBREAK.
http://alinaorlova.org
https://www.facebook.com/AlinaOrlova

Miejsce