instalacja artystyczna | Maciej Jabłoński
rozmowa | Ewa Woydyłło-Osiatyńska
czytanie performatywne | Marta Jankowska i Piotr Biedroń
muzyka | Piotr Sutt
gospodyni spotkania | Katarzyna Żelazek
tłumaczenie na PJM | stowarzyszenie Okno na Świat: Eliza Lenczewska i Łukasz Lenczewski
Instalacja artystyczna | Leć za marzeniem
Instalację tworzą dwie chmury obiektów, jedna w środkowej części biblioteki ECS, druga przy przeszklonej ścianie z widokiem na ogród zimowy. Ni to otwarte księgi, ni ptaki w locie, ale pewne, że śnieżnobiałe jak mewy. Autorem instalacji jest Maciej Jabłoński, artysta z Łodzi.
– Z radością przyjąłem zaproszenie do tego projektu. Znałem już wcześniej ECS, to fascynujące miejsce. Tutejsza biblioteka zachwyca urzekającą przestrzenią. Od razu wiedziałem, że tematem pracy będzie odkrywanie nowych horyzontów, samorozwój, poszukiwanie wyzwań i realizacja marzeń – mówi Maciej Jabłoński. – Nawiązuję zarówno do książek, dosyć bezpośrednio, ale jednak niedosłownie, jak i do ptaków, które wzbijają się w górę, grupują do wspólnego lotu w nowe miejsce. Może to duchy książek? Może coś nam umyka, ulatuje, kiedy karmimy się tylko krótkimi informacjami z Internetu czy telewizji? A może to poszukiwanie nowych dróg, nowych szlaków, nowych horyzontów? Książki nie tylko dają wiedzę, ale ośmielają nas do przekraczania własnych granic, pozwalają iść za marzeniem i znowu iść za marzeniem, jak pisał pewien marynarz, Joseph Conrad. Moje marzenia lecą, to nawet jeszcze lepiej, niż tylko iść.
dr Maciej Jabłoński | Artysta wielomedialny, tworzy obiekty, instalacje i książki artystyczne, prace na pograniczu technik i stylistyk. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Pracuje na Politechnice Łódzkiej na kierunku Wzornictwo, gdzie prowadzi pracownię rzeźby. Ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych.
Rozmowa | Jak lecieć za marzeniem, żeby nie skończyć jak Ikar?
Marzenia, pragnienia, cele. Czym są? Czy warto je mieć? Jak się motywować do ich osiągnięcia? – zaproszenie do rozmowy przejęła dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska. Gospodynią spotkania będzie redaktorka Katarzyna Żelazek.
Ewa Woydyłło-Osiatyńska - Absolwentka historii sztuki i podyplomowego dziennikarstwa, najbardziej znana jednak jako psycholożka. Specjalistka terapii uzależnień. Przez ponad 30 lat w Fundacji im. Stefana Batorego kierowała Regionalnym Programem Przeciwdziałania Uzależnieniom. Przyczyniła się do rozpowszechnienia w Polsce modelu leczenia uzależnień opartego na filozofii AA, Anonimowych Alkoholików. Autorka wielu książek, m.in. „Żyć lepiej. O rozwoju osobistym” (2024), „Zakręty życia. Rozmowy o miłości, depresji, nałogach i odnajdywaniu siebie” (2024), „Sekrety kobiet” (2022).