W ostatnich latach Trójmiasto przyciąga coraz więcej firm z sektora technologii, biotechnologii i logistyki, co sprzyja tworzeniu nowych miejsc pracy i napędza rozwój gospodarczy. W Trójmieście innowacje spotykają się z nowoczesnymi przestrzeniami miejskimi, tworząc atrakcyjne środowisko do życia i pracy.
Ważną częścią sukcesu Trójmiasta jako centrum innowacji jest synergia, jaką tworzą Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska i Uniwersytet Gdański. Działając w ramach Związku Uczelni im. Daniela Fahrenheita, stanowią fundament dynamicznego rozwoju regionu. Co więcej, wspólne inicjatywy badawcze i edukacyjne umożliwiają studentom i naukowcom dostęp do unikalnych zasobów oraz programów nauczania, które łączą różne dziedziny. Dzięki temu w Trójmieście teoria łączy się z praktyką, a innowacyjne pomysły mają realną szansę na wdrożenie.
– FarU otwiera młodym ludziom drzwi do nowoczesnej edukacji oraz dostępu do zaawansowanej infrastruktury na trzech uczelniach. Nasza współpraca interdyscyplinarna i międzynarodowa sprawia, że w Trójmieście nowoczesne badania spotykają się z realnymi potrzebami rynku pracy. Co więcej, nasza kadra akademicka składa się z naukowców, którzy należą do czołówki badaczy na świecie – ponad 40 z nich zostało zaliczonych do grona 2% najbardziej wpływowych badaczy na świecie według rankingu Uniwersytetu Stanforda – mówi Adriana Zaleska-Medynska, dyrektorka Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita.
Oficjalne rozpoczęcie nowego roku akademickiego odbędzie się tradycyjnie na początku października 2024 roku, a jego kulminacyjnym punktem będzie uroczysta parada, która przejdzie ulicami Gdańska. Barwne grupy studentów oraz przedstawiciele lokalnych władz wezmą w niej udział i przemaszerują ul. Długą do przedproży Dworu Artusa. Towarzyszyć im będzie Gdańska Orkiestra Akademicka, a na carillonach, z okazji tej uroczystości, zabrzmi „Gaudeamus igitur”, podkreślając doniosłość chwili. Podczas parady wystąpi także grupa akrobatyczna.
– Już po raz kolejny uczelnie z Gdańska i całego Pomorza łączą siły, aby uroczyście otworzyć rok akademicki. Studenci, nauczyciele akademiccy oraz władze pomorskich uczelni, wraz z przedstawicielami władz regionu, przejdą barwnym orszakiem przez Trakt Królewski, nawiązując do tradycji akademickich, które znamy z historii. Parada jest symbolicznym wyrazem jedności naszych uczelni oraz różnorodności i kreatywności, które są niezbędne zarówno w nauce, jak i edukacji. To także okazja do wspólnego świętowania wartości i celów, które wyznaczamy sobie dla szkolnictwa wyższego w naszym regionie – dodaje dyrektorka Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita.
Parada rozpocznie się 5 października o godz. 11:00 przy Złotej Bramie, w sercu historycznego Gdańska. Uczestnicy będą ustawiać się zgodnie ze strukturą parady od godz. 10:15 na Targu Węglowym obok Katowni. Zwieńczeniem wydarzenia będzie część oficjalna, podczas której przemówią przedstawiciele władz samorządowych, władz uczelni oraz studentów i doktorantów.
Program:
10:15-10:50 – ustawianie uczestników zgodnie ze strukturą parady | Targ Węglowy obok Katowni
11:00 – rozpoczęcie parady z udziałem władz samorządowych, reprezentantów pomorskich uczelni oraz środowisk artystycznych
11:00-11:30 – uroczyste przejście ul. Długą do przedproży Dworu Artusa
11:30-12:15 – część oficjalna – przemówienia władz samorządowych, władz uczelni, studentów oraz doktorantów