Link do opisu wydarzenia: Ari Pelkonen Tatu Tuominen "Displaced"

Ari Pelkonen Tatu Tuominen "Displaced"

Data: 4 listopada 2024 r.
Godzina: 14:00
Miejsce: Galeria Grafika, Dom Angielski ul. Chlebnicka 13/16, Gdańsk
Organizator: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku

Szczegóły wydarzenia

wystawa: 05 – 21.11.2024
godziny otwarcia: wystawa czynna codziennie, od 10.00 do 18.00
kurator wystawy: dr Dominik Włodarek

Na wystawie pt. „Displaced” w Galerii Grafika ASP w Gdańsku w Domu Angielskim będą zaprezentowane prace dwóch wybitnych współczesnych grafików fińskich Ariego Pelkonena i Tatu Tuominena, którzy pracując jako artyści wizualni przez prawie dwie dekady ugruntowali już swoją pozycję na fińskiej scenie artystycznej i zdobyli międzynarodowe uznanie. Jako długoletni wykładowcy Fińskiej Akademii Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Artystycznym w Helsinkach, Pelkonen i Tuominen wnieśli znaczący wkład w innowacyjne sposoby nauczania grafiki artystycznej w Finlandii.

W pracach graficznych prezentowanych na wystawie „Displaced” drukowany obraz wydaje się być wymyślony na nowo. Przechodzi z tradycyjnego kontekstu na nowe terytorium, na którym przestają obowiązywać już konwencje związane z oryginalnym drukiem, a sam proces staje się przedmiotem eksploracji na równi z gotowym dziełem sztuki.

W procesie tworzenia swojego cyklu prac prezentowanego na wystawie Ari Pelkonen skupił się na dwóch podstawowych elementach sztuki drukowanej – papierze i farbie drukarskiej. Przyjął ontologiczne podejście do grafiki, zakłócając tradycyjne relacje między farbą drukarska i papierem, uzyskując nowatorskie efekty formalne. Warstwy żywych kolorów wydają się być wyniesione ponad powierzchnię papieru i układać się w formę welonu. W tym cyklu prac Ari Pelkonen wydaje się eksplorować kolor zarówno w kontekście wizualnym i dotykowym.

Źródłem inspiracji dla prac graficznych Tatu Tuominena są XVII-wieczne ryciny poruszające tematykę śmierci. Artysta w pewien sposób zawłaszcza te czterystuletnie prace pochodzące ze zbiorów internetowych najważniejszych muzeów świata dokonując swoistej transformacji. Jego metoda twórcza jest hybrydą komputerowego kreślenia oraz tradycyjnych trawionych technik graficznych. Poprzez reprodukcję i proces transformacji Tatu Tuominen stara się przedstawić te obrazy historyczne we współczesnym kontekście. Artysta wydaje się przekształcać towarzyszące starym rycinom narracje związane z przeszłością, oferując odbiorcom nowe spostrzeżenia nawiązujące do współczesnego świata ukształtowanego przez wojnę i widmo katastrofy ekologicznej.

Miejsce