Romskie Stowarzyszenie Oświatowe Harangos zaprasza na koncert oraz wystawa fotograficzna upamiętniające 80 Rocznicę Zagłady Sinti i Romów. Wydarzenie te odbędą się w Gdańsku w Muzeum II Wojny Światowej, 19 października 2024 roku, o godzinie 18:00.
Uczestnicy tego wieczoru będą mieli okazję poznać choć część tragicznych losów społeczności romskiej podczas II wojny światowej oraz zobaczyć dokumentalne fotografie przedstawiające życie Sinti i Romów podczas i po wybuchu wojny. Celem tej edukacyjnej wystawy jest wzbudzenie świadomości i refleksji nad ewentualnymi skutkami dyskryminacji i nietolerancji. Koncert muzyczny będzie tłem dla tej refleksji na przeszłością oraz nad budowanej wzajemnej akceptacji międzykulturowej w dzisiejszym i przyszłym świecie.
To wydarzenie jest nie tylko hołdem dla ofiar, ale również inspiracją do dialogu i wspólnego działania na rzecz tolerancji i zrozumienia. Należy wspólnie pamiętać o przeszłości, aby przyszłość była wolna od uprzedzeń
Udział jest bezpłatny, jednak liczba miejsc jest ograniczona dlatego prosimy o zgłoszenia poprzez pobranie bezpłatnych biletów.
Wydarzenie ma na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat historii i kultury Romów oraz tragedii jaką była Ich zagłada w czasie II wojny światowej.
Całość programu 80. Rocznicy Zagłady Sinti i Romów ma na celu nie tylko uczczenie pamięci ofiar, ale także budowanie świadomości społecznej, promowanie tolerancji i dialogu międzykulturowego oraz szacunku do praw człowieka. Poprzez sztukę, muzykę i historię chcemy przypominać o tragedii, która nigdy nie powinna zostać zapomniana. Jest to także moment do refleksji nad przeszłością i zobowiązanie do budowania lepszej przyszłości.
W 2024 roku przypada 80 Rocznica Zagłady Sinti i Romów podczas II Wojny Światowej. Za symboliczną datę tej kilkuletniej tragedii uznane zostało wydarzenie w dniach z 2 na 3 sierpnia 1944 roku, jakim była ostateczna likwidacja i zagłada wszystkich pozostałych więźniów Zigeunerlager w Auschwitz Birkenau.To tragiczne wydarzenie pozostawiło niezatarte piętno w historii ludzkości. Aby uczcić pamięć ofiar oraz upamiętnić ich tragiczne losy, planowane są działania, mające na celu nie tylko przypomnienie o tych wydarzeniach, ale także budowanie świadomości społecznej i promowanie dialogu międzykulturowego.
Jednym z głównych wydarzeń planowanych w ramach obchodów 80. Rocznicy Zagłady Sinti i Romów jest koncert Orkiestry Symfonicznej z Bydgoszczy wraz z Chórem Kameralnym Wydziału Edukacji Muzycznej w Bydgoszczy podczas którego wystąpią wnuk i prawnuczka ocalałych z Holocaustu Sintów. W trakcie koncertu planowane jest wykonanie utworu Romska Odyseja skomponowanego przez Sinto Valentina, wnuka ocalałych z holocaustu Sintów . Utwór nawiązuje do tradycji Sinti i Romów oraz kompozycji inspirowanych historią i tragedią tej społeczności.
Zaprezentowana zostanie również muzyka z filmu „I skrzypce przestały grać” w reżyserii Alexandra Ramatiego, film o tragicznych losach Sinti i Romów. Koncert będzie miał moc przekazania głębokich emocji i pobudzenia refleksji nad przeszłością i przyszłością. Ponadto, udział wnuków i prawnuków ocalonych z Holocaustu będzie silnym symbolem kontynuacji życia i walki o pamięć.
Wystąpi Bard Muzyki romskiej - Józef Merstein Jochymczyk, artysta Jimmy Siwak zwycięzca Must be the Music Michell Siwak tegoroczna zwyciężczyni VII edycji „The Voice Kids”, która we wrześniu wydała debiutancki singiel „Polecę do Gwiazd”.
W ramach koncertu orkiestra zagra między innymi zaaranżowaną wersje utworu „Ausvicate”.Słowa do tego utworu powstały w Auschwitz przez Ruzenę Danielową- kobietę romską, która przetrwała wojnę i ocalała holokaust. Orkiestra zagra muzykę z filmów , które będą prezentowane na ekranie.